اقتصادیکسب و کار ایرانیان

نحوه وام گرفتن ارز دیجیتال

نحوه دریافت وام ارز دیجیتال؛ آموزش مراحل گرفتن وام ارز دیجیتال

با تولد و رشد بازار ارزهای دیجیتال و پیشرفت‌هایی که بعدا در آن شاهد بودیم، بسیاری از امور برای افراد ساده‌تر از قبل شد. اکنون آن‌ها می‌توانند برخی از وظایف و کارهای خود که در گذشته با چالش‌هایی در انجامشان مواجه بودند را به راحتی و در کمترین زمان ممکن با اتصال به اینترنت به پایان برسانند. گرفتن وام ارز دیجیتال نیز یکی دیگر از اموری است که به وسیله دنیای ارزهای دیجیتال صورت می‌گیرد و شاید تا به حال اطلاعی در این خصوص به دست نیاورده باشید. بر همین اساس، در این مقاله می‌خواهیم ببینیم وام ارز دیجیتال چیست و دریافت وام ارز دیجیتال به چه صورت است. ضمن این که بهترین پلتفرم‌ها و منابع برای دریافت این دسته از وام‌ها و خرید تتر بدون احراز هویت را هم معرفی خواهیم کرد. چنانچه به دنبال دریافت این نوع از وام‌ها در این بازار هستید، حتما تا انتها همراه ما باشید.

وام ارز دیجیتال چیست؟

برای رسیدن به این چالش که نحوه دریافت وام ارز دیجیتال چگونه است، ابتدا باید به چیستی این وام‌ها بپردازیم. این وام آنی در واقع می‌تواند در دنیای ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری به شما کمک شایانی کند. به طور خلاصه، این فرایند شامل دریافت رمز ارز از یک فرد در این بازار و ارائه آن به فرد دیگری است. البته باید در نظر داشته باشید که برای این منظور باید حواستان به کارمزدهایی که آن پلتفرم از شما برای دریافت آن وام کم می‌کند نیز باشد.

سرویس‌های دیفای صرفا برای دریافت و ارائه وام به وجود نیامده‌اند و از طریق آن‌ها می‌توانید کسب درآمد کنید. شیوه کار در اینگونه موارد شامل قرار دادن ارزهای خود در استخر و مدیریت آن توسط دیگران است و به این وسیله و با کمترین زحمت می‌توانید از طریق این بازار به سود برسید. این سرمایه‌گذاری به نسبت دیگر روش‌های معرفی شده، ریسک پایین‌تری را به همراه دارد و می‌تواند برای اشخاصی که قادر به ریسک نیستند، کاربردی باشد. البته فراموش نکنید که میزان سود آن در مقایسه با دیگر شیوه‌ها آن قدر هم زیاد نیست.

چگونه می توان وام ارز دیجیتال گرفت؟

حال که به چیستی این وام‌ها پرداختیم، نوبت به آن می‌رسد تا ببینیم نحوه دریافت وام ارز دیجیتال چگونه است. در چنین وام‌هایی سه دسته نقش دارند و باید به این موضوع دقت کنید.

وام دهنده

امروزه افراد و سازمان‌هایی هستند که دارایی‌های خود در دنیای ارز دیجیتال و در قالب رمز ارزهایی مانند tether به دیگران وام می‌دهند تا خودشان نیز بتوانند به سود مستمر برسند و از برخی مزایای موجود در این فرایند بهره ببرند. شرکت‌های فراوانی در هر کجای جهان این کار را برایتان انجام می‌دهند که البته باید حواستان به صحت و اعتبار آن‌ها نیز باشد.

وام گیرنده

فرد یا گروهی که در سوی دیگر این معامله قرار دارند، وام گیرنده نامیده می‌شوند. حال، شما با توجه به دارایی و نیازی که دارید، تعیین می‌کنید که بخواهید در این سرویس‌ها به وام دادن مشغول شوید یا این که از این تسهیلات برای سرمایه‌گذاری‌های خودتان بهره ببرید.

پلتفرم دیفای

حتما تا کنون با پلتفرم دیفای آشنا شده‌اید و می‌دانید که چه مزیت‌های جالبی را برای سرمایه‌گذاران امروزی به دنبال دارد. این پلتفرم‌ها و سرویس‌ها در واقع همچون یک واسطه فعالیت می‌کنند و عملیات مربوط به ارائه یا گرفتن وام ارز دیجیتال را می‌توان بر بستر آن‌ها انجام داد. پلتفرم دیفای هر چه که باشد، از شما وثیقه یا کارمزدی را به منظور انجام این کار دریافت خواهد کرد. البته برخی از این وام‌ها بدون وثیقه نیز هستند که اصطلاحاً به آن‌ها فلش یا گفته می‌شود و در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

حال در این پلتفرم ممکن است برای ارائه چنین تسهیلاتی از قرارداد هوشمند استفاده شود. در غیر این صورت، مبالغ و سرمایه‌های قفل شده توسط کاربری که قصد پرداخت وام را دارد، به حساب وام گیرنده واریز خواهد شد و این خود برای نحوه دریافت وام ارز دیجیتال شایان توجه است.

دیفای چیست؟

به زبان ساده، امور مالی غیر متمرکز یا دیفای اکوسیستمی از اپلیکیشن‌های مالی مبتنی بر فناوری بلاک چین است که بدون نیاز به یک شخص ثالث یا دخالت یک مقام مرکزی فعالیت می‌کند. دیفای برای پیاده‌سازی برنامه‌های غیرمتمرکزی که امکان برقراری ارتباط و مدیریت دارایی افراد را صرف‌نظر از وضعیت و مکان زندگی‌شان فراهم می‌کند، از یک شبکه همتا به همتا (P2P) بهره می‌برد. هدف این حوزه ارائه یک محیط خدمات مالی متن باز، شفاف و بدون نیاز به کسب اجازه است. قراردادهای هوشمند به خاطر خود-اجرا بودن و عدم نیاز به کنترل یک واسطه‌گر، لایه بنیادین سیستم مالی غیر متمرکز محسوب می‌شوند.

وام دهی در دیفای چیست؟

هدف پلتفرم های لندینگ دیفای ارائه وام‌های رمز ارزی به گونه‌ای بدون نیاز به اعتماد به طرف مقابل مانند یک واسطه است و به کاربران اجازه می‌دهد تا برای وام دهی ارزهای دیجیتال خود، آن‌ها را به یک پلتفرم واریز کنند. وام‌های کریپتویی، قرض دادن یا قرض گرفتن ارزهای دیجیتال را آسان‌تر می‌کنند. همچنین فرایند انجام این عمل، کاملا اتوماتیک و هوشمند است. وام دادن برای بسیاری از سرمایه گذاران کریپتو، یک راه آسان برای کسب سود سالیانه در قالب APY به حساب می‌آید. APY در واقع مخفف عبارت «نرخ درصدی سالیانه» بوده و مفهوم آن به درصد سود سپرده گذاری در بانکداری سنتی شباهت دارد.

کاربرانی که ارزهای دیجیتال خود را نگهداری یا اصطلاحا هولد می‌کنند (Hold)، سالانه درصدی از سپرده خود را به عنوان سود در قالب APY دریافت خواهند کرد. وام‌های ارز دیجیتال برای گروه دیگری از افراد نیز امکان دسترسی به اعتبارات ارزان قیمت را مهیا می‌کنند.

تفاوت‌های وام های معمولی و وام های ارز دیجیتال

فناوری زیربنای وام گرفتن و وام دهی رمز ارز در دیفای، بلاک چین است. امور مالی غیر متمرکز با استفاده از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این فناوری، نسبت به سیستم وام دهی سنتی عملکرد بسیار بهتری دارد. لندینگ در دیفای برای هر فرآیند انتقال پول بدون دخالت یک شخص ثالث شفافیت کامل و دسترسی آسان‌تر به دارایی‌ها را ارائه کرده است.

در بانک‌ها، برای دریافت وام USDT به تامین وثیقه نیاز دارید. مثلا، برای وام خودرو، خود اتومبیل وثیقه محسوب می‌شود. زمانی که کاربر قسط وام خود را نپردازد، بانک می‌تواند وسیله نقلیه مذکور را توقیف کند. همین امر برای سیستم‌های غیر متمرکز نیز صادق است. تنها تفاوت این دو حوزه، ناشناس بودن سیستم غیرمتمرکز و عدم درگیر کردن دارایی فیزیکی به عنوان وثیقه است. برای دریافت وام در سیستم‌های غیرمتمرکز، وام‌گیرنده باید چیزی باارزش‌تر از مقدار وام را ارائه کند.

لندینگ در دیفای برای هر دوی وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان سودمند است. این حوزه با ارائه گزینه‌های معامله مارجین (Margin Trading)، به سرمایه‌گذاران بلند مدت اجازه می‌دهد تا به لندینگ دارایی‌ها و کسب نرخ سودهای بیشتر بپردازند. این بخش همچنین دسترسی به اعتبار ارز فیات برای باروئینگ وام با نرخی پایین‌تر از صرافی‌های غیر متمرکز را برای کاربران فعال می‌کند. علاوه بر این‌ها، کاربران می‌توانند پول فیات خود را در ازای دریافت رمز ارز در یک صرافی متمرکز فروخته و در یک صرافی غیرمتمرکز آن را وام دهند.

وام گرفتن رمز ارز در دیفای چگونه کار می‌کند؟

فرآیند وام گرفتن ارز دیجیتال بسیار ساده است؛ وام‌گیرنده باید در پلتفرم دیفای مورد نظر خود یک حساب بسازد، یک والت رمز ارزی داشته باشد و از قراردادهای هوشمند استفاده کند. سیستم مالی غیرمتمرکز محیطی بدون سانسور را فراهم کرده است، به این معنا که در عین تضمین تغییر ناپذیری، هیچ رفتار ترجیحی در این سیستم وجود ندارد.

در وام‌های ارز دیجیتال معمولا سه طرف نقش دارند: وام دهنده، وام گیرنده، و یک پلتفرم DeFi یا صرافی ارز دیجیتال. در بیشتر موارد، وام گیرنده باید قبل از قرض گرفتن هر ارز دیجیتالی، مقداری وثیقه ارائه دهد. البته در نوع دیگری از وام‌ها افراد می‌توانند از وام‌های فلش (Flash Loan) یا فوری بدون وثیقه نیز استفاده کنند (در ادامه این طلب توضیحات بیشتری در خصوص وام‌های فلش ارائه خواهیم داد).

طرف سوم وام، می‌تواند یک قرارداد هوشمند با امکان مینت کردن (تولید) استیبل کوین باشد. همچنین، ممکن است این طرف سوم پلتفرمی باشد که وجوه قفل‌شده توسط یک کاربر را به حساب وام گیرنده واریز می‌کند. در این مورد، وام دهندگان رمز ارزهای خود را به استخر نقدینگی یک پلتفرم اضافه می‌کنند. سپس پلتفرم کل فرآیند را مدیریت کرده و بخشی از سود را برای وام دهنده ارسال می‌کند.

حال در این استخرها، راه‌های مختلفی برای توزیع سود بین سرمایه‌گذاران وجود دارد. از آنجایی که استخرهای دیفای مختلف رویکرد متفاوتی نسبت به وام دادن و وام گرفتن ارز دیجیتال دارند، به کاربران توصیه می‌شود که زمانی را برای تحقیق و شناسایی انواع سود تخصیص دهند.