علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

مقایسه علفکشی با گلایفوزیت و پاراکوات: مزایا، محدودیت‌ها و توصیه‌های کاربردی

 زمان استفاده از گلایفوزیت و غافلگیری علف های هرز

در دنیای کشاورزی، مبارزه با علف‌های هرز همیشه یکی از چالش‌های اصلی برای کشاورزان بوده است. علف‌های هرز می‌توانند منابع مهمی از خاک را اشغال کنند و باعث کاهش عملکرد محصولات شوند؛ برای مقابله با این مشکل کشاورزان از مواد شیمیایی مختلفی استفاده می‌کنند تا علف‌های هرز را کنترل کنند. یکی از این مواد، سم علف کش گلایفوزیت است. گلایفوزیت، با نام تجاری رانداپ، یکی از پرکاربردترین سم های علف کش در جهان است. اما این سم چگونه کار می‌کند؟ بهترین زمان استفاده از گلایفوزیت و پاراکوات چه زمان است؟ بیایید در این مقاله به بررسی این موضوعات بپردازیم.

گلایفوزیت چیست؟

گلایفوزیت یک سم علف کش سیستمیک است؛ این سم بر روی برگ گیاهان چندساله و علف‌ها به قصد نابودی اعمال می‌شود. این علف کش توسط شرکت مونسانتو در دهه ۱۹۷۰ تولید شد؛ این سم به سرعت به یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین سم‌های علف کش در جهان تبدیل شد و در حال حاضر در بیش از ۱۶۰ کشور استفاده می‌شود.

کشاورزان با توجه به بهترین زمان استفاده از علف کش گلایفوزیت و تاثیرات آن به کنترل علف‌های هرز زمین خود می‌پردازند. این سم به‌طور مستقیم با سیستم زیستی گیاهان تعامل دارد و باعث می‌شود که آن‌ها نتوانند پروتئین‌های ضروری برای رشد و توسعه خود را تولید کنند؛ در نتیجه گیاهان از بین می‌روند. رانداپ به خصوص برای کنترل علف‌های هرزی که در مزارع سویا، ذرت و پنبه و نیشکر رشد می‌کنند، مفید است؛

بااین‌حال استفاده ازاین سم باید با دقت انجام شود، زیرا اگر به درستی استفاده نشود می‌تواند برای انسان‌ها و محیط زیست خطرناک باشد. استفاده از سموم یکی از روش های از بین بردن علف های هرز است برای مشاهده دیگر روش ها و اطلاع از چگونگی حذف آن ‌ها می‌توانید به مقاله چگونگی حذف و از بین بردن علف های هرز درمجله سایت سپاهان سم سر بزنید.

تأثیر سم رانداپ بر درختان

سم رانداپ یا گلایفوزیت، یک علف کش غیر انتخابی است، به این معنی که بیشتر گیاهان را از بین می برد؛ این سم با مختل کردن فرآیند تولید پروتئین در گیاهان، باعث مرگ آن‌ها می‌شود؛ این علف کش با مکانیزم اخلال سنتز اسیدهای آمینه و فعالیت های آنزیمی گیاه که از طریق شاخ و برگ جذب و قابل انتقال به بخش های مختلف می باشد. درختان نیز از این قاعده مستثنی نیستند و اگر با رانداپ تماس داشته باشند، ممکن است رشد آن‌ها متوقف شود یا در برخی موارد، کاملاً نابود شوند.

زمان استفاده از گلایفوزیت بسیار دقت کنید که درختان با این سم در تماس نباشند. علف کش رانداپ توسط علف های هرز جذب شده و سبب توقف عملکرد آن ها می‌شود. رانداپ برای علف‌های هرز یک‌ساله و چندساله‌ای که در باغ‌های میوه و مزارع نیشکر هستند تأثیر به سزایی دارد. استفاده زیاد از این سم می‌تواند تأثیرات طولانی‌مدت بر خاک و گیاهان منطقه داشته باشد.

نحوه استفاده از علف کش رانداپ

سم علف کش رانداپ را به صورت محلول پاشی استفاده می‌کنند؛ برای این کار ابتدا باید مقدار مناسبی از سم را با آب مخلوط‌کنید و سپس آن را بر روی برگ‌های علف هرز بپاشید و سعی کنید تا تمام برگ‌ها به‌طور کامل تحت تأثیر قرار گیرند، اما به گیاهان غیر هدف آسیب نرسد. در زمان استفاده از گلایفوزیت (راندآپ) رشد کامل برگ‌ ها برای جذب سم بسیار حائز اهمیت است. استفاده از این علف کش پس از رشد علف‌های هرز به صورت لکه‌ای نیز توصیه می‌شود.  بسته به نوع علف هرز و شرایط خاص، ممکن است نیاز باشد که عملیات سمپاشی را تکرار کنید؛ اما قبل از هر بار استفاده مجدد، باید به رشد علف هرز و واکنش آن به سم توجه کنید. در ادامه به زمان استفاده از گلایفوزیت و تأثیرات آن می‌پردازیم.

زمان استفاده از گلایفوزیت

بهترین زمان استفاده از علف کش گلایفوزیت یا رانداپ زمانی است که علف هرز در حال رشد است و رشد رویشی خوبی داشته است اما باید دقت داشته باشید که در آغاز مرحله گلدهی از این سم استفاده کنید، زیرا گلدهی سبب تولید بذر علف های هرز شده و ریزش این بذرها بر روی زمین هم باعث رویش بیشتر علف های هرز خواهد شد. سمپاشی هر نوع سمی را بهتر است زمانی که هوا خنک است استفاده کنید زیرا آفتاب و هوای گرم موجب تبخیر شدن سم و کاهش کارایی آن می‌شود. زمان استفاده از گلایفوزیت به صورت کلی صبح زود و عصر است.

زمان تأثیر سم علف کش گلایفوزیت

زمانی که رانداپ بر روی گیاهان هرز تأثیر می‌گذارد، بستگی به چندین عامل دارد، ازجمله نوع گیاه، شرایط آب و هوایی و دوز مصرفی سم؛ بااین‌حال، به‌طورکلی اثرات اولیه این علف کش معمولاً در طی چند روز تا یک هفته پس از اعمال سم قابل‌مشاهده است. گیاهان هرز معمولاً شروع به خشک شدن می‌کنند و رشد آن‌ها کند می‌شود و سپس به صورت کامل از بین می‌روند؛ اما برای برخی از گیاهان هرز ممکن است نیاز به چندین هفته یا حتی چند ماه برای نمایان شدن اثرات کامل رانداپ باشد.

دقت داشته باشید که این سم بر روی گیاهانی که در بهترین زمان استفاده از گلایفوزیت و در حال رشد هستند؛ اثر می‌کند. زمانی که گیاهان هرز در خواب زمستانی و استراحت هستند نمی‌تواند بهترین زمان استفاده از علف کش گلایفوزیت باشد؛ در این زمان سم ممکن است تأثیر چندانی نداشته باشد.

    باید توجه داشت که باد شدید می‌تواند سم را به گیاهان غیر هدف ببرد و باران می‌تواند سم را از برگ‌های گیاهان شستشو دهد؛ بنابراین سعی کنید در روزهایی که باد شدید و یا باران نیست سمپاشی کنید.

یک لیتر گلایفوزیت در چند لیتر آب؟

مقدار دقیق سم و آب بستگی به نوع و میزان علف هرزی که قصد کنترل آن رادارید دارد، اما به صورت کلی مقدار مصرف رانداپ ۴ تا ۱۲ لیتر در هر هکتار است. یا به صورت محلول ۱ الی ۲ درصد در زمانیکه علف های هرز در آغاز گلدهی باشند. مقدار مصرف رانداپ برای ۲۰ لیتر آب معمولاً بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ سی‌سی است.

نکات سمپاشی گلایفوزیت

مصرف علف کش گلایفوزیت به همراه سولفات آمونیوم توصیه می‌شود و میزان مصرف سم را کاهش می‌دهد.

کاربرد گلایفوزیت در باغ‌های میوه و اراضی غیر زراعی در زمان حداکثر فعالیت علف‌های هرز (آغاز گلدهی) می‌باشد.

گلایفوزیت در برگ‌ها فعال است و از این جهت هنگامی که به خاک زده می‌شود اثر آن به حداقل می‌رسد.

علف کش گلایفوزیت عمومی است. در صورت عدم دقت کاربر و پاشش آن بر روی محصولات زراعی و درختان احتمال بروز خسارت در آن‌ها وجود دارد.

برای پاشش سم، می‌توانید از یک سمپاش دستی استفاده کنید.

قبل از استفاده مطمئن شوید که تمام تجهیزات شما تمیز و در وضعیت مناسب است.

این سم می‌تواند به گیاهان غیر هدف، حیوانات و آب‌های زیرزمینی آسیب برساند؛ بنابراین همیشه باید سعی کنید که استفاده خود را به حداقل برسانید و فقط زمانی از آن استفاده کنید که واقعاً نیاز است.

زمان استفاده از گلایفوزیت از ماسک و دستکش استفاده و در صورت آلودگی بدن خود را بشوئید.

از تنفس در فضای سمپاشی شده اکیداً خودداری کنید.

رانداپ را با دیگر سموم و انواع کودها مخلوط نکنید.

چرای گیاهان سم خورده موجب بروز مسمومیت می‌شود. بنابراین گیاهانی که به سم آلوده هستند باید قبل از چرا برداشت شوند و یا در چمن زارهایی که علوفه آن برای تغذیه حیوانات و یا چراگاه استفاده می‌شود، نباید از گلایفوزیت استفاده کرد.

اگر تمایلی به استفاده از علف کش ندارید می‌توانید با استفاده از علف زن به صورت مکانیکی علف های هرز را از بین ببرید.

برای اطلاعات بیشتر درمورد زمان استفاده از گلایفوزیت و مقدار و نحوه مصرف آن بهتر است با کارشناسان مربوطه مشورت نمایید؛ زیرا تمامی توصیه ها در این مقاله به صورت کلی است و کشاورز باید باتوجه به زمین کشاورزی خود و میزان علف های هرز آن از سم استفاده کند.

محلول پاشی سم گلایفوزیتبهتر است زمان استفاده از گلایفوزیت را عصر و یا اول صبح در نظر بگیرید.

سخن آخر

سم گلایفوزیت از بهترین سموم علف کش است که با نام تجاری رانداپ شناخته‌شده و مرسوم است. بهترین زمان استفاده از گلایفوزیت در آغاز مرحله گلدهی علف‌های هرز و پس از کامل شدن رشد رویشی آن است. رانداپ یک سم غیرانتخابی و عمومی است بنابراین هنگام استفاده از آن بسیار مراقب باشید تا به درختان آسیبی نرسد.