اجتماعیکسب و کار ایرانیان

مزایای دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

مزایا و معایب دستگاه حضور و غیاب بیومتریک

دستگاه ساعت زنی یا همان دستکاه حضور و غیاب، از گذشته های دور تا کنون به منظور، ثبت و مدیریت تردد های پرسنل یک مجموعه کاری به کار رفته و در طول زمان دستخوش تغییرات زیادی قرار گرفته است. در این مقاله قصد داریم مقایسه ای اجمالی بین دو نمونه دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی و تشخیص چهره  داشته و همچنین مزایای و معایب استفاده از هر نمونه را به صورت اجمالی عنوان کرده و  با معرفی برترین های هر حوزه این امکان را برای شما فراهم خواهیم ساخت تا با دیدی بهتری اقدام به خرید دستگاه کنترل تردد مورد نیاز مجموعه خود داشته باشید.

با روی کار آمدن تکنولوژی های مدرن، دستگاه های حضور و غیاب کارتی جایگزین نمونه های پانچی شده که خود تحول بزرگی در دنیای سیستم های کنترل تردد محسوب می شود. اما این نوع از دستگاه ها به دلیل سطح امنیت پایین و امکان تقلب در آنها به زودی از دور رقابت کنار رفته و دستگاه های حضور و غیاب بیومتریک مانند دستکاه حضور غیاب تشخیص چهره و دستگاه حضور و غیاب اثر انگشت گوی رقابت را ربوده و وارد میدان شده، هر چند بسیاری از دستگاه های بیومتریک نیز قابلیت تعریف کارت تردد را دارند. منظور از بیومتریک، شاخصه های فیزیولوژیکی و رفتاری منحصر به فردی می باشد که به منظور احراز هویت در دستگاه های کنترل تردد مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله اثر انگشت، اثر کف دست، چهره، عنبیه و … که استفاده از این شیوه احراز هویت  میزان جعل و تقلب را به حداقل مقدار می رساند.

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی مزایا و معایب

اسکن اثر انگشت از جمله اولین روش های بیومتریک بکار برده شده در دستگاه های کنترل تردد می باشد. استفاده از سنسور های نوری به منظور اسکن اثر انگشت در مقایسه با سایر فناوری های مورد استفاده در این حوزه، کاربردی تر و عمومیت بیشتری دارد. استفاده از فناوری SilkID به عنوان سریعترین  و مطمئن ترین الگوریتم تشخیص اثر انگشت با فراهم آوردن  نیازهای امنیتی بالا برای کنترل تردد ها توانسته است محبوبیت ویژه ای برای محصولات ثبت تردد اثر انگشتی فراهم آورد.

مزایا و معایب حضور و غیاب اثر انگشتی

خرید دستگاه ساعت زنی اثر انگشتی نسبت به نمونه کارتی به دلیل سطح امنیت بالاتر  هوشمندانه تر می باشد.  اما قیمت حضور غیاب اثر انگشتی نسبت به نمونه کارتی بالاتر بوده که ما پیشنهاد می کنیم در حین خرید، امنیت را فدای قیمت نکنید. هر چند روش احراز هویت به شیوه اثر انگشت کم و کاستی هایی دارد اما یکی از نمونه های با امنیت بالا و دارای قیمت مناسب تری نسبت به سایر نمونه های بیومتریک می باشد.

یکی از دلایل مهم محبوبیت دستگاه های کنترل تردد اثر انگشتی، امنیت بالای این شیوه می باشد که تقریبا دور زدن و تقلب کردن در این نوع از دستگاه ها غیر ممکن می باشد. برای استفاده از این دستگاهها نیاز می باشد که اثر انگشت فرد به طور صحیح در دستگاه ثبت شود، که به طور معمول در همه دستگاهها امکان تعریف هر اثر هر ده انگشت وجود دارد. تا کنون در رابطه با مزایای خرید دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی صحبت کردیم اما این مدل از دستگاه ها دارای معایبی نیز می باشند که نمی توان آن را نادیده گرفت در ادامه به برخی از آنها اشاره نموده و راه حل هایی برای آنها ارائه می دهیم.

مهمترین معایب دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

 • امکان تقلب در ثبت اثر انگشت
 • زمان تشخیص طولانی آثار انگشت
 • امکان انتقال بیماری به دلیل اصابت دست با دستگاه
 • مشکل اسکن اثر انگشت در محیط گرم با رطوبت کم
 • زمان احراز هویت بالاتری نسبت به سایر نمونه های بیومتریک
 • مشکل در ثبت اثر انگشت در افرادی که دارای اثر انگشت ضعیفی می باشند (به دلیل نوع شغل یا کار با مواد شوینده)

اگر در محل کار خود دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی دارید، شاید با این مشکل مواجه شده باشید که در روزهای سرد زمستانی با مشکل ثبت اثر انگشت مواجه شده باشید. علت این مشکل سردی و کم بودن رطوبت سطح پوست می باشد که در نهایت در حین تماس سطح انگشت با سنسور هیچ ردی از اثر انگشت باقی نمانده و دستگاه در تشخیص اثر انگشت با مشکل مواجه می شود.

برای حل این مشکل بهتر است با استفاده از وسایل رطوبت رسان مانند دستگاه بخور میزان رطوبت محیط را افزایش داده یا حتی با استفاده از رطوبت بازدم میزان رطوبت سطح پوست را افزایش داده و این مشکل را حل نموده. در رابطه با افرادی که اثر انگشت آنها به دلیل نوع فعالیت که داشته مخدوش یا دچار آسیب شده ، بهتر است از اثر انگشتانی که کمتر درگیر می باشند برای ثبت اثر انگشت استفاده کرده یا از دستگاه هایی با سنسور های با قدرت تشخیص بالاتر استفاده کنید. در رابطه با مشاغلی که به دلیل استفاده از مواد شوینده اثر انگشت آنها دچار تغییر می شود نیز توصیه می شود که اثر انگشت افراد بعد از تایم کاری و تغییراتی که بوجود آمده است در دستگاه ثبت شود.

مزایا و معایب دستگاه تشخیص چهره

یکی دیگر از خصوصیات بیومتریک مورد استفاده در دستگاه های حضور و غیاب، تشخیص چهره می باشد. در این مدل از سیستم کنترل تردد، با توجه به الگوریتم بکار رفته شده، نقاطی از چهره به عنوان الگوی احراز هویت فرد در دستگاه ذخیره می شود. یکی از نگرانی هایی که اکثر افراد دارند این است که مبادا با تغییراتی از جمله کوتاه شدن مو، ریش یا بدون ریش، عینک یا بدون عینک احراز هویت با مشکل مواجه بشود و جالب است بدانید که این تغییرات هیچ خللی در احراز هویت فرد بوجود نمی آورد.

دلیل اصلی استفاده از سیستم‌های بیومتریک، بالا بردن سطح امنیت در مدیریت و ثبت تردد ها می باشد و از دلایل محبویت حضور و غیاب تشخیص چهره نیز همین امنیت بالا می باشد. با توجه به اینکه در این مدل برای هر فرد یک چهره می توان تعریف کرد میزان تقلب در آن به حداقل میزان ممکن می رسد.

با توجه به نحوه عملکرد کنترل تردد تشخیص چهره، بسیاری از مشکلات دستگاه اثر انگشتی از جمله سرعت احراز هویت پایین، وابستگی به دما و رطوبت محیط، وابستگی به نوع کسب و کار و …. را نخواهیم داشت. سرعت احراز هویت در این مدل نسبت مدل اثر انگشتی و کارتی بسیار بیشتر بوده که از مزایای آن محسوب می شود. هرچند قیمت دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره نسبت به نوع اثر انگشتی بالاتر می باشد، اما به این نکته توجه داشته باشید که از سطح امنیت بالاتری نیز برخوردار خواهید بود.

با توجه به اینکه در این مدل، برای احراز هویت هیچ گونه تماسی با دستگاه برقرار نمی شود، بهترین گزینه برای مکان هایی می باشد که احتمال انتقال بیماری می باشد. با شیوع کرونا ویروس استفاده از این مدل دستگاه رونق خاصی پیدا کرده. تا کنون ما در رابطه با مزیت های این دستگاه صحبت کردیم، اما در استفاده از مدل حضور و غیاب محدودیت هایی داریم که مهمترین آنها، محدودیت در محل نصب می باشد. زیرا نصب دستگاه در محلی که تغییرات نوری زیادی را در طول روز دارد، می تواند مشکلات زیادی را در احراز هویت به همراه داشته باشد.

مهمترین معایب دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

 • اتوماتیک بودن و عدم نیاز به تماس با دستگاه
 • امکان استفاده برای کسب و کار های مختلف
 • پایین ترین زمان در احراز هویت
 • کمترین احتمال تقلب
 • عدم وابستگی به شرایط محیط برای احراز هویت

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره چگونه کار می‌کند؟

به احتمال زیاد، هنگامی که وارد شرکت می‌شوید یا پس از پایان کار که از محیط شرکت خارج می‌شوید، مقابل دوربین دستگاه حضور و غیاب قرار می‌گیرید و پس از اسکن چهره شما، اطلاعاتی در مورد زمان ورود و خروج شما ثبت می‌شود. با وجود اینکه این فرایند در طول روز دوبار و در طول هفته چندین بار برای شما تکرار می‌شود، اما اهمیت چندانی به روش کار دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره نمی‌دهید و تنها به همین نکته که اطلاعات شما به شکل دقیق ثبت می‌شود بسنده می‌کنید. برای روشن‌تر شدن موضوع، مراحل انجام کار در دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره شامل چهار مورد زیر می‌شود:

تصویربرداری اولیه یا اسکن چهره:

زمانی که به عنوان یک کارمند جدید وارد یک شرکت یا سازمان می‌شوید، احتمالاً مسئول بخش اداری یا بخش حسابرسی از شما می‌خواهد که در مقابل دوربین‌های سیستم حضور و غیاب قرار گیرید و تصویر شما در حافظه دستگاه ذخیره شود. در حقیقت این اولین گام برای شناسایی شما در مراحل بعد است و از این طریق تصویر اولیه و اصلی شما در حافظه دستگاه ذخیره می‌شود.

بررسی تصویر با توجه به الگوهای الگوریتم دستگاه:

اما، چرا با وجود تغییراتی در چهره، دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره می‌تواند فرد مورد نظر را شناسایی کند؟ زمانی که در لحظات اولیه تصویر شما ذخیره می‌شود، با توجه به الگوریتم به کار رفته در دستگاه، نقاط مشخصی از چهره شما در نظر گرفته می‌شود که این نقاط در هر فرد منحصر به فرد بوده و دستگاه با اتصال این نقاط به یکدیگر، یک الگوی مشخص و متمایز برای چهره شما در نظر می‌گیرد. حال، جالب است بدانید که با تغییراتی مانند بلند شدن ریش، بلند شدن مو و یا استفاده از لنز، تغییراتی در این الگو بوجود نمی‌آید و الگو چهره شما ثابت است.

ذخیره تصویر به عنوان فاکتور تشخیص هویت:

اکنون که دستگاه، تصویر شما را برداشته و نقاط مشخصی بر روی آن تعیین کرده است، به عنوان یک الگوی ثابت در حافظه خود ذخیره می‌کند و به نوعی بانک اطلاعاتی خود را از این تصاویر پر می‌کند. یعنی شما در هر زمان و هر مکانی که بخواهید از دستگاه مورد نظر استفاده کنید، تصویر شما بصورت یک الگوریتم بر روی آن ذخیره بوده و محدودیتی در استفاده از  دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره ندارید. البته باید بدانید که این اطلاعات و این الگوریتم فقط مربوط به همان دستگاهی است که شما اطلاعات خود را در آن ذخیره کرده‌اید.

گرفتن تصویر جدید و مقایسه با الگوریتم‌های ذخیره شده:

اکنون که تصویر قبلی شما در حافظه دستگاه ذخیره شده است و به نوعی برای این دستگاه مشخص شده است که شما مجاز به تردد و دسترسی به این قسمت هستید، زمانی که هنگام ورود یا خروج از شرکت جلوی این دوربین‌ها قرار می‌گیرید، چهره شما به عنوان یک تصویر آشنا برای آنها شناخته می‌شود و اطلاعات هویتی شما را ثبت می‌کند. بنابراین اگرچه در این دستگاه‌ها از تجهیزات و الگوهای کامپیوتری پیشرفته‌ای استفاده می‌شوند، اما استفاده از آن بسیار راحت است و زمان چندانی از کارکنان شرکت نمی‌گیرد. جالب است بدانید که برخی از مؤسسات امکان ارائه برنامه کاری از طریق همین سیستم‌ها را فراهم آورده‌اند.

*مزایای استفاده از دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

حال که با عملکرد این دستگاه‌ها و نحوه گرفتن اطلاعات و مقایسه آنها آشنا شدیم، لازم است که مزایای دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره را نیز عنوان کنم و برتری آن را نسبت به سایر سیستم‌های تشخیص هویت و کنترل تردد عنوان کنم. مزایای مختلفی که برای این دستگاه در منابع مختلف عنوان شده است به شکل زیر هستند:

بهبود سطح امنیتی:

سیستم‌های بیومتریک به طور کلی در بالا بردن سطح امنیتی یک شرکت یا سازمان مؤثر هستند و  دستگاه حضور و غیاب  تشخیص چهره با توجه به اینکه امکان شناسایی و کنترل کارکنان و مراجعین را فراهم می‌کند، از این لحاظ سرآمد است. به عنوان مثال، در داروخانه‌های شبانه روزی، عملاً کنترل فضای داخلی و خارجی داروخانه غیر ممکن است، اما با همین سیستم به راحتی می‌توان حتی از وضعیت مراجعین و شرایط آنها اطلاع داشت.

ادغام و یکپارچگی آسان:

در اغلب موارد، دستگاه‌های تشخیص چهره قابلیت ادغام و یکپارچه سازی با سیستمهای مختلف کامپیوتری و شناسایی مانند دوربین‌های مداربسته، را دارند. این بدین معنی است که شما می‌توانید از چند سیستم تشخیص هویت و کنترل دسترسی به صورت همزمان بهره ببرید و نیازی به خرج کردن پول و زمان اضافی برای توسعه مجدد سیستم خود نداشته باشیم.

نرخ صحت عملکرد بالا:

خوشبختانه امروزه سطح موفقیت تکنولوژی ردیابی به کمک چهره بیشتر از هر زمان دیگری است. به لطف استفاده از تکنولوژی‌های تشخیص چهره سه بعدی و دوربین‌های مادون قرمز، امکان انجام شناسائی دقیق و نشان دادن نتایج عالی فراهم شده است. اگرچه تأمین دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره با چنین قابلیت‌هایی سخت و هزینه بر است، اما امنیت آن بسیار چشمگیر و قابل اطمینان است.

اتوماتیک کامل:

در شیوه‌های مختلف شناسایی و تشخیص هویت ممکن است از فرآیندهای دستی و یا شیوه‌های مختلف دیگری استفاده شود، این در حالی است که در دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره عملاً کارهای دستی هیچ موجودیتی ندارند و تمامی فرآیندهای آن به صورت خودکار انجام می‌شود. این موضوع باعث راحتی کاربران و کاهش هزینه‌ها می‌شود که به یک کارآفرین می‌تواند کمک کند.

جلوگیری از تقلب در زمان ورود و خروج:

اگر از کارکنانی هستید که معمولاً با تیم‌های حراستی هماهنگ می‌کنید و زودتر از موعد مقرر از محل کار خود خارج می‌شوید، یا ورود با تأخیر شما ثبت نمی‌شود، استفاده از این دستگاه‌ها یک خبر بد برای شما محسوب می‌شود و عملاً امکان تقلب در آنها وجود ندارد. اگر بخواهید که سیستم تعیین حقوق در انتهای ماه برای شما فعال باشد، باید در طول روز و در طول هفته، زمان ورود و خروج خود را ثبت کنید و عملاً از تخلف در آن جلوگیری می‌شود.