فرهنگ و هنرکسب و کار ایرانیان

راهنمای انتخاب فرش نمازخانه مدرسه، دانشگاه از سجاده فرش

راهنمای انتخاب فرش نمازخانه مدرسه، دانشگاه از سجاده فرش کاشان: یکی از راه های نزدیک شدن به خداوند به خصوص برای نوجوان ها و جوان ها خواندن نماز است. راهی برای ارتباط با خداوند وحس و حالی معنوی. در احادیث آمده که شرط قبولی اعمال دیگر، خواندن نماز است. در اسلام بسیار تاکید شده که اقامه نماز به جماعت باشد تا روحیه وحدت و جمع گرایی تقویت شود و مردم از حال همدیگر باخبر شوند.

خواندن نماز به جماعت باعث تقویت حس صفا و صمیمیت می شود و دل ها را به هم نزدیک می کند. در این میان نماز خواندن جوان ها و نوجوان ها هم برای کادر آموزشی بسیار مهم است، چرا که در کنار آموزش، نیاز به پرورش جوانان به بهترین و موثرترین شکل ممکن نیز هست. نماز خواندن مربیان در کنار دانش آموزان باعث تقویت روحیه همدلی شده و می تواند زمینه ساز تغییرات مثبت برای بچه ها باشد.

نمازخانه مدرسه محلی است برای نماز خواندن، برگزاری امتحانات، جلسات، جشن ها و سایر برنامه های فوق برنامه. بنابراین مهم است که فرش برای نمازخانه از چه جنسی باشد. نرمی و لطافت فرش برای نمازخانه بسیار مهم است. فرش نمازخانه دانشگاه هم از این قاعده مستثنی نیست و جنس و کیفیت آن بسیار مهم است.

برای فرش مخصوص نمازخانه چه جنسی بهتر است؟

به طور کلی فرش ها از دو نوع الیاف بافته می شوند؛ نخ و الیاف طبیعی و یا مصنوعی. همانطور که می دانیم قیمت الیاف طبیعی برای فرش نمازخانه مدرسه بسیار بالاست. پس بهتر است سجاده فرش با الیاف مصنوعی انتخاب شود. الیاف مصنوعی چند دسته اند؛ مثل نخ ویرجین – نخ پلی استر – نخ اکرولیک، هر کدام از این نخ ها مزایا و معایت خاص خود را دارند.

برای مثال: نخ ویرجین قیمتی ارزان دارد اما بر گایه پلاستیک تولید می شود و در برابر حرارت و گرما مقاوم نیست. نخ پلی استر بدون پرز است و رنگ پذیری بالایی دارد، اما به مرور زمان در اثر پاخوردن کوبیده شده و حالت اولیه خود را از دست می دهد. بنابر نظر متخصصان، بهترین نوع الیاف برای تولید سجاده فرش مدرسه، نخ صد در صد اکرولیک هیت ست شده است.

بهترین شانه و تراکم برای سجاده فرش نمازخانه مدرسه

فرش سجاده ای مخصوص نمازخانه با شانه ها و تراکم های مختلفی تولید می شود. مثل 500 شانه، 700 شانه، 1000 شانه و شانه های بالاتر. اما لازم است بدانیم هرچه شانه و تراکم سجاده فرش بیشتر شود، ارتفاع نخ خاب آن کمتر شده و سفت تر و محکمتر می شود. از آنجا که دانش آموزان می خواهند روی فرش نشست و برخاست کنند، بهتر است شانه فرش کمتر باشد تا نرمی و لطافت فرش بیشتر شود. هرچه شانه فرش پایین تر باشد، فرش سجاده ای در اصطلاح حالت گوشتی تر پیدا می کند و از سفتی آن کمتر می شود. پیشنهاد می شود برای سجاده فرش نمازخانه از فرش های 500 یا 700 شانه استفاده شود. تراکم 2550 هم تراکمی مناسب برای فرش سجاده ای مسجد است.

چه رنگی برای فرش مخصوص نمازخانه انتخاب کنیم؟

تولید سجاده فرش برای فرش مسجد با رنگ های مختلف انجام می شود؛ مثل رنگ سبز، آبی فیروزه ای، لاکی و قرمز، گردویی، سرمه ای، کرم و تعدادی رنگ محدود دیگر. اما پرفروش ترین رنگ هایی که برای بیشتر نمازخانه ها و مساجد استفاده می شود، سبز، آبی و لاکی است. رنگ سبز از گذشته به عنوان رنگی مقدس شناخته می شده و از طرفی رنگی است آرامشبخش و معنوی. رنگ آبی هم بسیار آرامش بخش بوده و یادآور آسمان و وسعت آن است. رنگ لاکی نیز یادآور اصالت و شکوه است.

نمازخانه مدرسه را برای بچه ها جذاب کنیم! برای نمازخانه مدرسه می توانیم جذابیت های مختلفی ایجاد کنیم تا نوجوانان به حضور در نمازخانه جذب بشوند.در اینجا به چند مورد اشاره می کنیم:

 1. پاکیزگی و تمیزی محیط و فضای نمازخانه مدرسه
 2. تمیزی سجاده فرش های نمازخانه و جاروکشیدن مداوم آن
 3. استفاده از خوشبو کننده فضا و تهویه مناسب نمازخانه
 4. گردگیری و تمیزکاری لوازم و وسایل داخل نمازخانه مثل کتابخانه، جامهری، محل قرار گرفتن کتب ادعیه و…
 5. گذاشتن جاکفشی برای بچه ها
 6. خرید فرش مسجد و نمازخانه برای ایجاد نظم در صفوف
 7. انتخاب رنگی جذاب و شاد با طرحی زیبا برای سجاده فرش نمازخانه
 8. نور مناسب و کافی، سیستم سرمایش و گرمایش مطلوب
 9. قراردادن بنرهای خاص با جملاتی جذاب در نمازخانه مدرسه
 10. دعوت از امام جماعتی خوشرو و با اخلاق برای اقامه نماز در مدرسه
 11. دعوت از دانش آموزان برای گفتن تکبیر
 12. پذیرایی کوچک هرچند یک شکلات باشد

خرید فرش مخصوص نمازخانه

هنگام انتخاب فرش نمازخانه مدرسه بهتر است به چند نکته دقت کنیم: مقطع تحصیلی دانش آموزان، دخترانه یا پسرانه بودن مدرسه، منطقه جغرافیایی، نوع فرهنگ و سبک زندگی مردم و میزان بودجه مدرسه. برای مثال مردم جنوب کشور بیشتر به رنگهای تیره علاقمندند و مناطق شمال کشور بیشتر به رنگ سبز. اما برای خرید سجاده فرش بهتر است آن را بی واسطه  از درب کارخانه بخرید. خریدتان را می توانید هم به صورت حضوری و هم اینترنتی تهیه کنید.

 فراموش نکنید قبل از خرید سجاده فرش نمازخانه، حتما در مورد برند انتخابی تان خوب تحقیق کنید تا بدون دغدغه خرید کرده و سال های سال از عبادت و نماز خواندن روی فرشی محکم و بادوام لذت ببرید. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توایند به طور مستقیم با مدیر فروش کارخانه آقای مهندس سلمانی به شماره تماس: 09133617256  تماس حاصل فرمایید. یا به نشانی اینترنتی https://sajadecarpet.com  مراجعه کنید.

منبع: سجاده کارپت https://sajadecarpet.com