بین الملل

کامرون از فرانسه خواست از گسترش تنش‌ها در جنگ اوکراین پرهیز کند

وزیر امور خارجه انگلیس گفت این کشور در حال رایزنی‌های محرمانه با فرانسه برای متقاعد کردن آن به خودداری از گسترش جنگ اوکراین از طریق اظهارات و اقداماتی در زمینه اعزام نظامیان فرانسوی به اوکراین است.

به گزارش ایران تودی، «دیوید کامرون» وزیر امور خارجه انگلیس امروز (چهارشنبه) گفت لندن به طور محرمانه در تلاش است پس از اظهارات رئیس‌جمهور فرانسه درباره اعزام احتمالی نظامیان این کشور به جنگ اوکراین، پاریس را به خودداری از گسترش تنش‌ها در این جنگ متقاعد کند.

شبکه المیادین در این باره گزارش داد: کامرون گفت که «من مشتاق جدیت فرانسه هستم اما مطمئن نیستم که جواب درست را انتخاب کرده باشند. ما خواستار مجادله با آن‌ها نیستیم، تنها تلاش می‌کنیم که به طور محرمانه به آن‌ها بگوییم بیایید بدون بدتر کردن وضعیت به کارهایی فکر کنیم که می‌توانیم برای اوکراین انجام بدهیم و واقعا کمک‌کننده هستند.»

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در کنفرانسی درباره اوکراین که در فوریه سال میلادی جاری به میزبانی پاریس برگزار شد، گفته بود که موضوع اعزام نظامیان اروپایی به جنگ اوکراین در دست بررسی است و احتمالی نیست که نادیده گرفته شود. پس از آن، رهبران ائتلاف نظامی غربی ناتو با نگرانی از دامن زدن به تنش‌ها در جنگ اوکراین اعلام کردند تصمیمی برای اعزام نظامیان به اوکراین ندارند.

پایگاه خبری «ریسپانسیبل استیت‌کرفت» اخیرا در گزارشی فاش کرد که شهروندان فرانسوی به همراه دیگر شهروندان غربی همین حالا هم در میدان جنگ اوکراین در حال مبارزه هستند.

افزون بر این، «اولکساندر سیرسکی» فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین پیشتر اعلام کرده بود که اولین گروه از مربیان نظامی فرانسه قرار است به زودی به اوکراین سفر کنند. این موضوع پس از یک تماس تصویری میان «رستم اومروف» وزیر دفاع اوکراین و «سباستین لکورنو» همتای فرانسوی او اعلام شد.

سیرسکی در شبکه‌های اجتماعی گفت: اسنادی را امضا کرده‌ام که امکان سفر اولین مربیان نظامی فرانسوی به‌زودی به مراکز آموزشی ما را فراهم می‌سازد. من از ابتکار فرانسه برای اعزام مربیان به اوکراین به منظور آموزش نظامیان فرانسوی استقبال می‌کنم.

«دونالد تاسک» نخست‌وزیر لهستان نیز در ماه مه گفته بود نیروهای ناتو به اوکراین اعزام شده‌اند و این ائتلاف در حال ارائه بیشترین کمک‌های ممکن به کی‌یف است.

تاسک برای خبرنگاران افشا کرد: ناتو امروز، تا جایی که می‌تواند، کمک می‌کند. بدون کمک ناتو، اوکراین نمی‌توانست تا اینجا از خود دفاع کند. نیروهایی، منظورم سربازان، ناظران و مهندسانی آن‌جا هستند.

اما او اطلاعاتی درباره شمار نظامیان، محل یا اصالت آن‌ها ارائه نداد.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه نیز اخیرا در ماه جاری گفته بود هرگونه مربی نظامی فرانسوی در اوکراین برای آموزش دادن به نظامیان این کشور، «هدف مشروع» نیروهای مسلح روسیه خواهد بود.

انتهای پیام‌