عمومی

پرنیان شهرک خوابگاهی و فاقد امکانات شهری نخواهد بود – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، صابر مصورزاده اظهار کرد: با تصویب و ابلاغ ایجاد شهرک پرنیان در شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور، کار طراحی شهری شهرک پرنیان قم توسط این اداره کل و مشاورین در دست اقدام است.

سرپرست معاونت شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان قم افزود: در این سایت، ساخت خانه‌های یک طبقه حیاط‌دار ۳۰۰ مترمربعی در طرح نهضت ملی و ۲۰۰ مترمربعی برای طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت پیش بینی شده است.

وی گفت: شهرک پرنیان ظرفیت واحد پذیری بیش از ۴۰ هزار واحد مسکونی را در خود دارد که در گام نخست در سه فاز ۱۷۰، ۳۶۰ و ۴۱۵ هکتاری اجرایی خواهد شد که در فاز اول آن به مساحت حدود ۱۷۰ هکتار طراحی و اجرا می‌شود.

مصورزاده با اشاره به کلانشهر بودن شهر قم و اجرای سیاست تمرکز زدایی این نوع شهرها توضیح داد: در کلانشهرها مانند تهران، اصفهان، تبریز، مشهد، قم و سایر شهرها، طرح نهضت ملی مسکن در شهرها و یا شهرک‌های جدید اجرا می‌شود که با توجه به ظرفیت بالای شهرک پرنیان قم، ثبت نام‌های آتی مسکن در استان نیز با توجه به این سایت، سیاست گذاری می‌شود.

وی رویکرد طراحی شهری را همه جانبه و یکپارچه توصیف کرد و افزود: در طراحی سایت پرنیان، تمامی کاربری‌ها و سرانه‌های شهری مورد نیاز از قبیل درمانی، آموزشی، فرهنگی، تجاری و…. برای زیست مناسب اجتماعی مردم و متقاضیان مسکن طراحی و پیش بینی شده است.

مصورزاده تصریح کرد: به هیچ عنوان به دنبال شهرک خوابگاهی و به دور از امکانات شهری نیستیم و در این بخش شاهد طراحی یک شهرک معیشت محور خواهیم بود.

سرپرست معاونت شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان قم گفت: بر اساس زمانبندی طرح و نیاز مبرم استان به ساخت مسکن، طراحی سایت پرنیان در چند ماه آینده به اتمام خواهد رسید و همزمان عملیات اجرایی آماده‌سازی و ساخت مسکن و سایر سرانه‌های شهری به صورت محله به محله و نقطه به نقطه با سرعت مناسب انجام خواهد شد.

به گفته سرپرست معاونت شهرسازی و معماری راه و شهرسازی قم، بر اساس طراحی‌های اولیه در سایت پرنیان قم، واحدهای یک طبقه حیاط‌دار ۳۰۰ مترمربعی با حداکثر ۱۰۰ متر زیربنا پیش بینی شده است.

مصورزاده اظهار کرد: ساخت خانه‌های ویلایی در مرحله اول به صورت اسکلت و سفت کاری در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت تا وی به سلیقه و با توجه به آورده خود، اقدام به تکمیل فضای درونی ساختمان کند.

وی در پایان گفت: تعداد بیش از یک هزار متقاضی به این سایت متصل شده اند و به زودی کار عملیات آماده سازی و ساخت آغاز خواهد شد.

گفتنی است شهرک پرنیان به فاصله ۲۱ کیلومتری پردیسان قم در محدوده روستای قلعه چم قرار دارد و به عنوان سایت جدید نهضت ملی مسکن قم ساخت خانه‌های ویلایی به زودی در آن آغاز خواهد شد.