موالید طی ۷ سال اخیر ۳۳ درصد کاهش یافته است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، امیرحسین بانکی‌پور ظهر شنبه در اختتامیه دومین جشنواره دانش‌آموزی و نخستین جشنواره دانشجویی «ایران جوان بمان» در بوشهر با اشاره به ارائه تسهیلات تشویقی برای فرزندآوری و افزایش باروری در کشور گفت: واگذاری زمین، خودرو، پرداخت وام از جمله تسهیلات در این حوزه است ولی این نوع فعالیت کار اساسی نیست بلکه کار مهم فرهنگ‌سازی است.

وی با بیان اینکه ارائه تسهیلات در این عرصه کار اولیه محسوب می‌شود، اضافه کرد: اصل این حرکت این است که فرهنگ‌سازی شود، بهورزان و مراقبین سلامت که جبهه مهم این عرصه و دانش‌آموزان جبهه اصلی فرهنگ‌سازی محسوب می‌شوند حرکت خود شتابان کنند.

رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مجلس، جهاد امروز جامعه را فرزندآوری دانست و خاطرنشان کرد: باید همه گروه‌ها و اقشار مختلف جامعه نقش خود را در این عرصه فعال‌تر کنند تا به اهداف مورد نظر دست یابیم.

وی با بیان اینکه باید از هم اکنون تدبیر ویژه برای افزایش موالید در خانواده‌ها شود، گفت: نرخ باروری سال گذشته نسبت به هفت سال قبل آن ۲۰ درصد و موالید نیز در این مدت کاهش یافته است.

رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مجلس، کاهش ۳۳ درصدی موالید در ۷ سال گذشته را مورد اشاره قرار داد و گفت: تعداد تولدها در سال ۱۳۹۴ از یک‌میلیون و ۵۸۰ هزار تولد، سال قبل با کاهش ۵۴۰ هزار تولد به یک‌میلیون و ۴۰ هزار نفر رسید.

بانکی‌پور اوضاع فعلی در کاهش نرخ موالید و باروری را بسیار خطرناک خواند و افزود: با این روند در آینده نزدیک در سیاه چاله پیری جمعیت قرار می‌گیریم که این بزرگترین ابر بحران تاریخ ایران زمین محسوب می‌شود. اگر در سیاه چاله پیری جمعیت قرار بگیریم ۱۵۰ سال طول می‌کشد تا نجات پیدا کنیم پس باید تلاش شود در این وضعیت قرار نگیریم.

بانکی‌پور با بیان اینکه پس از ۷ سال که نرخ باروری در کشور کاهشی شد امسال این مهم در برخی استان‌ها افزایش یافت اضافه کرد: امسال در ۱۴ استان از جمله بوشهر نرخ باروری افزایشی شد. در میان این ۱۴ استان از همه بهتر در استان هرمزگان رقم خورد و نرخ باروری در هرمزگان ۲۷ صدم درصد افزایش یافت.

تقویت فعالیت‌های فرهنگی

رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مجلس با بیان اینکه نرخ باروی در استان بوشهر امسال رشد یافته است تصریح کرد: اقدام فرهنگی و مهم استان بوشهر در برگزاری جشنواره دانش‌آموزی و نخستین جشنواره دانشجویی «ایران جوان بمان» که قابل تقدیر است می‌تواند در افزایش نرخ باروری بسیار اثرگذار باشد.

بانکی‌پور با بیان اینکه بسیار کار مهمی در برگزاری این جشنواره انجام شد که از آموزش و پرورش آغاز شده است گفت: در این راستا باید اقدامات مهم فرهنگی در مدارس اجرا شود و برای انجمن اولیا و مربیان مدارس دوره‌های آموزشی برگزار شود و در مدارس مسابقه گذاشته شود که کدام مدرسه نرخ باروری آن افزایش می‌یابد و آن مدرسه به‌عنوان مدرسه الگو مطرح شود.

وی آموزش دانش‌آموزان و اولیا آنان در اهمیت افزایش نرخ باروری را مورد تأکید قرار داد و بیان کرد: خطر بسیار جدی است و جامعه را تهدید می‌کند. در کشور اکنون با ازای هر پدربزرگ و مادربزرگ ۱۰ تا ۱۲ نفر حضور دارند و اطراف آنها هستند.

وی افزود: ۳۰ سال دیگر که افراد جوان امروز سالمند می‌شوند طبق برآوردهای بین‌المللی به ازای هر نفر در دوره سالمندی ۲ نفر بیشتر در ایران وجود ندارند. با روند یاد شده و پیر شدن جمعیت، مدارس و دانشگاه‌ها به سرای سالمندان تبدیل می‌شود.

رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مجلس بیان کرد: کشور ما ۵ سال دیگر وقت دارد اگر در این مدت نرخ باروری به ۲.۵ درصد فعلی برسد از این وضعیت پیری جمعیت نجات پیدا می‌کنیم.