عمومی

ماه معصوم در قلب ایران

پیش‌ از ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) ترسیم زیبایی از وجود بابرکت ایشان در روایت‌ها و محل حضور ایشان و برکت‌های وجودی حضرت صورت گرفته بود.

به گزارش ایران تودی، متن پیش رو گزارش روزنامه قدس درخصوص زندگی و فضائل حضرت معصومه(س) به مناتسبت ولادت آن حضرت است که می‌توانید بخوانید: در قدر و منزلت و مرتبه والای این بانوی آسمانی، همین کافی است که مورد اعتماد و تقدیس چند امام معصوم(ع) قرار گرفت. پیش‌از آنکه این بانو به دنیا بیاید از فضائل و کرامت‌های ایشان سخن‌ها گفته‌اند و سفارش زیارت مرقد شریفشان را به دوستان و محبان خود کرده‌اند. از جمله مناقب و شرافت‌های حضرت معصومه(س) صدور زیارت‌نامه مخصوص برای آن حضرت از حضرت علی‌بن‌موسی‌ الرضا(ع) است. جملات این زیارت‌نامه‌ حکایت از مقام عظیم آن بانوی بزرگوار دارد که هیچ بشری قادر به درک آن نیست.

 امام صادق(ع) با عنوان شفاعت‌کنده از ایشان نام ‌برده‌ و فرموده‌اند: همه شیعیان با شفاعت فاطمه معصومه(س) به بهشت وارد می‌شوند. این حدیث نشان می‌دهد حضرت معصومه(س) در عرش الهی دارای جایگاه والایی است که اگر زیارت او همراه با معرفت و شناخت درست باشد، زیارت‌کنندگان را به بهشت رهنمون می‌کند، مقامی‌که والاترین جایگاه یک انسان است.

آیت‌الله جوادی آملی دراین‌باره می‌گوید: حضرت معصومه(س) یک کریمی از دودمان نبوت و ولایت است، به‌جایی می‌رسد که امام هشتم و نهم(ع) درباره زیارتشان سفارش کردند هر کس او را زیارت کند بهشت بر او واجب می‌شود. شیخ مفید برای امام هفتم(ع) ۳۷ فرزند پسر و دختر نقل کرده، دوتای آن‌ها به نام فاطمه هستند. فاطمه کبری و فاطمه صغری. از قرائن بدست می‌آوریم حضرت معصومه(س) فاطمه کبری است. از ائمه(ع) درباره جلالت و تکریم این بانوی بزرگوار بسیار شنیده شده، حتی پیش‌ از ولادت خود حضرت معصومه(س) و پیش‌از ولادت جد بزرگوارش امام صادق(ع). درعین‌حال شهرت کامل و گسترده‌ای که حضرت(س) پیدا کرده واژه معصومه است.

وقتی دقت می‌کنیم نه پدر بزرگوارشان و نه برادر بزرگوارشان و نه از هیچ یک از ائمه(ع) این نام را نشنیده‌ایم. این لقب از کجا نشأت‌گرفته است؟  این لقبی است که مردم به‌خاطر شدت طهارت و پاکی این بانوی بزرگوار به ایشان داده‌اند. بعضی از القاب را مردم به‌خاطر اعمال و رفتار افراد روی آن‌ها می‌گذارند. مانند پیامبر(ص) که به‌قدری امانتدار بودند که ملقب به محمدامین شدند.  درباره حضرت معصومه(س) هم به‌خاطر پاکی و طهارت نفس که از آن بزرگوار سراغ داشتند کم‌کم او را ملقب به معصومه کردند.

 در میان فرزندان دختر امام کاظم(ع) فاطمه کبری حضرت معصومه(س) به همراه دیگر زنان، باوجود تهدیدهای حکام می‌کوشیدند روایاتی را که بیانگر فضائل امام علی(ع) بود برای مردم بیان کنند. شاید به‌علت فعالیت زیاد آن‌ها حلقه علمی و جلسات بانوان از رونق بیشتری برخوردار بوده‌است. ازاین‌رو در تاریخ نقل‌شده زنان راوی از امام کاظم(ع) پنج نفر بودند؛ سه تن از آنان از دختران ایشان و دو تن از اصحاب امام صادق(ع) و ائمه پیش‌از ایشان بودند. مؤلف کتاب «اعلام النساء المؤمنات» حضرت فاطمه معصومه(س) را از جمله راویان احادیث پدر بزرگوارشان معرفی کرده‌است.

شهرت ایشان در میان اصحاب حدیث، عالم بودن ایشان را ثابت می‌کند. نقل و روایت حدیث در زمانی صورت می‌گیرد که حکومت تلاش فراوانی برای از بین بردن راویان و محدثان می‌کرد و در گذر زمان تعداد بسیاری از راویان راستین در مقابل تیغ خصم از بین رفته‌اند. ازاین‌رو اهتمام و تلاش دختران امام کاظم(ع) و به‌خصوص حضرت فاطمه معصومه(س) در توسعه و نشر معارف اسلام ناب نبوی که آن‌ها را بدون واسطه از پدر و برادر خویش گرفته‌اند دارای اهمیت است.

این احادیث که به حضرت معصومه(س) نسبت داده می‌شود درباره تأکید بر قیام امام حسین(ع)، دوستی اهل‌بیت(ع)، حدیث غدیر و منزلت است که از اصول و پایه‌های اعتقادی شیعیان محسوب می‌شود و حضرت معصومه(س) با بیان این احادیث، رسالت خویش را به‌نحو احسن به انجام رساند و این ممکن نیست مگر با علم و معرفتی که آن حضرت از محضر دو امام معصوم(ع) کسب کرده‌است.

انتهای پیام