بین الملل

روایت نیویورک‌تایمز از دستورالعمل ژنرال‌های ناتو به اوکراین برای جبران شکست ضدحمله

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز با اذعان به شکست ضدحمله نیروهای ارتش اوکراین در برابر مواضع دفاعی ارتش روسیه نوشت: دلیل این امر را باید استقرار نظامیان اوکراینی با پراکندگی زیاد و در مکان‌های غلط دانست.

به گزارش ایران تودی، روزنامه نیویورک‌تایمز نوشت: استراتژیست‌های آمریکایی می‌گویند، سربازان اوکراینی با پراکندگی بیش از حد در خطوط مقدم جنگ در این کشور استقرار یافته‌اند و دلیل شکست ضد حمله آن‌ها عدم تمرکز بر نبرد اصلی در حوزه جنوب است.

مقام‌های آمریکایی و دیگر مقام‌های غربی می‌گویند، دلیل عمده اینکه ضد حمله اوکراینی‌ها در شکستن مواضع دفاعی مستحکم روسیه به مشکل برخورده این است که تعداد خیلی زیادی از سربازان اوکراینی شامل بهترین واحدهای رزمی آن‌ها در مکانهای غلط استقرار یافته‌اند.

هدف اصلی این ضد حمله اوکراینی قطع‌کردن خطوط تدارکات روسیه در جنوب اوکراین از طریق قطع کردن به اصطلاح پل زمینی بین روسیه و شبه‌جزیره کریمه است اما فرماندهان اوکراینی به جای تمرکز بر این مساله در بین سربازان و قدرت آتش در اختیار آن‌ها به میزانی تقریبا برابر و دو تکه در شرق و جنوب، انشقاق و جدایی ایجاد کرده‌اند.

این مقام‌ها گفتند، در نتیجه این انشقاق، نیروهای اوکراینی بیشتر از آنکه در حوزه‌های ملیتوپل و بردیانسک در جنوب این کشور – جبهه‌هایی با اهمیت استراتژیک خیلی بیشتر- استقرار پیدا کرده باشند، در نزدیکی باخموت و شهرهایی دیگر در شرق اوکراین مستقر هستند.

روایت نیویورک‌تایمز از دستورالعمل ژنرال‌های ناتو به اوکراین برای جبران شکست ضدحمله

برنامه‌ریزهای آمریکایی حالا در تلاش برای جبران شکست‌های اوکراین، به ارتش این کشور توصیه کرده‌اند بر جبهه‌های مربوط به شهر ملیتوپل، اولویت اصلی کی‌یف، و همین طور بر عبور از میادین مین و دیگر استحکامات دفاعی روسیه به‌رغم از دست دادن سربازان و تجهیزات بیشتر تمرکز کنند.

یک مقام آمریکایی که نامش را فاش نساخت، اظهار کرد: اوکراین تنها با تغییر تاکتیک و یک اقدام دراماتیک می‌تواند ضرب‌آهنگ ضدحمله خود را تغییر دهد. مقامی دیگر نیز گفت اوکراینی‌ها بیش از حد پراکنده هستند و باید قدرت رزمی خود را در یک جا متمرکز کنند.

ژنرال «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا به همراه دریادار «تونی رادکین» همتای انگلیسی خود و ژنرال «کریستوفر کاوولی» فرمانده نیروهای آمریکایی در اروپا در تماس از طریق ویدیو کنفرانس در دهم اوت با ژنرال «والری زالوژنی» فرمانده نیروهای مسلح اوکراین از او خواستند تمرکز نیروهای خود را صرف تنها یک جبهه اصلی کند. به گفته دو مقام آگاه به مذاکرات، ژنرال زالوژنی توصیه آن‌ها را قبول کرده است.

به نوشته نیویورک تایمز، مارک میلی تقریبا هر هفته با زالوژنی درباره استراتژی‌ها و نیازهای ارتش اوکراین صحبت می‌کند اما دولت جو بایدن سفر مقام‌های ارشد آمریکایی به اوکراین را بنا به دلایل امنیتی و اجتناب از افزایش تنش با مسکو منع کرده‌اند؛ با این وجود انگلیس چنین محدودیتی را نگذاشته و دریادار راداکین که تجربه سه دوره شرکت در جنگ عراق را داشته روابطی نزدیک را با همتای اوکراینی خود طی چند سفر به این کشور برقرار کرده است.

روایت نیویورک‌تایمز از دستورالعمل ژنرال‌های ناتو به اوکراین برای جبران شکست ضدحمله

به گفته چند مقام آمریکایی نشانه‌هایی از اینکه اوکراین شروع به انتقال تعدادی از نیروهای رزمی باتجربه خود از سمت شرق به جنوب کرده، دیده شده اما ارتش اوکراین دچار مشکل شدید تحلیل قوای خود شده و حتی با تجربه‌ترین واحدهای ارتش اوکراین در نبردها متحمل تلفات سنگین و به دفعات مجبور به هماهنگ‌سازی مجدد نیروهای خود شده‌اند. رده‌های فرماندهی ارشد نیروهای ارتش اوکراین نیز رو به تضعیف هستند، در حالی که در تعدادی از جوخه‌ها بعضا سربازانی که زخمی شده بودند مجددا در جنگ به کار گرفته می‌شوند.

نیویورک تایمز با اشاره به اینکه اوکراین در روزهای اخیر برخی پیشرفت‌ها نظیر نفوذ به دست کم یک لایه از استحکامات دفاعی روسیه در جنوب را کسب کرده و در آستانه کنترل روستای کوچک «روبوتین» در جبهه جنوب است اما به گفته تحلیلگران این پیشرفت‌ها خیلی کم بوده و خیلی دیر حاصل شده‌اند.

به گفته آن‌ها، با توجه به این که میدان جنگ در حوزه جنوب اوکراین عمدتا در زمینی صاف اما ناهموار انجام می‌شود شرایط عمدتا به نفع مدافعان روس است. نیروهای روس معمولا از مواضعی پنهان که سربازان اوکراینی تا چند قدمی نمی‌توانند آن‌ها را ببینند، نبرد می‌کنند.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.