علمی و پزشکی

حیات ما به این سیب‌زمینی وابسته‌است!

تینا مزدکی_ محققان توالی های ژنومی تقریباً 300 نوع سیب زمینی و گونه های وحشی مانند آنها را جمع آوری کرده اند تا محصولاتی تولید کنند که مغذی تر، مقاوم تر در برابر بیماری ها و مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی باشد.

بیشتر بخوانید:

از آنجایی که گرمایش جهانی به طور فزاینده ای ثبات منابع غذایی در سراسر جهان را تهدید می کند، محققان دانشگاه مک گیل در حال بررسی روش هایی برای افزایش انعطاف پذیری و ارزش غذایی سیب زمینی هستند. این تیم به رهبری پروفسور مارتینا استرومویک، یک ابر پانژنوم سیب زمینی را برای شناسایی ویژگی های ژنتیکی که می تواند راه را برای نسل بعدی ابرسیب زمینی ها هموار کند، توسعه داده است.

پروفسور استرومویک که با محققانی در سراسر کانادا، ایالات متحده و پرو همکاری داشت، می‌گوید: «پانژنوم فوق‌العاده ما در تنوع ژنتیکی سیب‌زمینی مشخص می کند که چه نوع ویژگی‌های ژنتیکی می‌تواند به طور بالقوه به بهتر کردن محصولات امروزی کمک کند که در نهایت بتوان این ویژگی ها را توسعه داد.» او می‌افزاید: «60 گونه سیب زمینی، گسترده‌ترین مجموعه داده‌های توالی ژنوم برای سیب‌زمینی و خویشاوندان آن تا به امروز است».

حیات ما به این سیب‌زمینی وابسته‌است!

ژنوم مجموعه کاملی از دستورالعمل های ژنتیکی یک موجود زنده است که به عنوان توالی DNA شناخته می شود، در حالی که هدف پانژنوم گرفتن تنوع ژنتیکی کامل در یک گونه است، و یک ابر پانژنوم همچنین شامل چندین گونه ژنتیکی است.

سیب زمینی یک منبع غذایی اصلی برای بسیاری از مردم در سراسر جهان است و همچنین پس از برنج و گندم از نظر مصرف انسانی، یکی از مهم ترین محصولات غذایی در سطح جهان به شمار می رود. پروفسور استرومویک می‌گوید: «گونه‌های سیب‌زمینی وحشی می‌توانند چیزهای زیادی در مورد اینکه چه ویژگی‌های ژنتیکی برای سازگاری با تغییرات آب و هوا و آب و هوای شدید، افزایش کیفیت تغذیه‌ای و بهبود امنیت غذایی حیاتی هستند، به ما بیاموزند.»

برای ساخت پانژنوم سیب زمینی، محققان از ابررایانه‌ها برای خرد کردن داده‌های بانک‌های اطلاعات عمومی، از جمله بانک‌های ژن در کانادا، ایالات متحده و پرو استفاده کردند. به گفته محققان، پانژنوم را می توان برای پاسخ به بسیاری از سؤالات در مورد تکامل این محصول مهم که تقریباً 10000 سال پیش توسط مردم بومی در کوه های جنوب پرو اهلی شد، مورد استفاده قرار داد. همچنین می‌توان از آن برای کمک به شناسایی ژن‌های خاص برای ایجاد یک ابر سیب زمینی با استفاده از اصلاح سنتی یا فناوری ویرایش ژن استفاده کرد.

پروفسور استرومویک می گوید:« دانشمندان امیدوارند چیزی بسازند که بتواند در برابر انواع مختلف بیماری ها دفاع کند و بهتر در برابر آب و هوای شدید مانند باران زیاد، یخبندان یا خشکسالی مقاومت کند.»

منبع: scitechdaily

227323

تیم خبری علمی پزشکی

برای من، نوشتن 60 توضیح پروفایل یعنی برقراری ارتباط با 60 جامعه متفاوت است. من به هر یک از شما متعهدم تا بهترین محتواهای پزشکی را ارائه دهم و همراه شما در مسیر بهبود سلامتی قرار بگیرم.