عمومی

تشرف بیش از ۸ میلیون زائر رضوی به میعادگاه توس – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین، گروه استان‌ها – محمد اکبری: همچنان خیل زائران از زن و مرد از سراسر کشور در اجتماعات مذهبی، گاه با جمع خانواده و به همراه داشتن فرزندان کودک و خردسال و گاه با جمع دوستان هم هیئتی خود از خیابان‌های اصلی مشرف به حرم رهسپار آستانه مقدس رضوی هستند.

فضای آکنده به عطر گلاب و دود اسپند، همراه با طنین روضه و نوحه، نگاه بی وقفه زائران به حرم و گنبد زرین رضوی با چشمان اشک بار و ذکر و زمزمه‌های زیر لب درحالی که پای پیاده به سوی آستانه امام رضا علیه السلام در حرکت هستند، از جلوه‌های شورآفرین عزاداری روزهای پایانی ماه صفر در مشهد مقدس است.

اینجا عاشورایی دیگر به پا شده یا اربعینی دیگر برقرار است؟ هر چه هست همه می‌دانند که این روزها همه چیز در افق توس خلاصه می‌شود و معنا می‌یابد. قیامتی بر پا است، زائران بسیاری هستند که مسافت زیادی را پیموده‌اند تا ظرف امروز و فردا به دار القرار مشهد برسند.

تشرف بیش از هشت میلیون زائر رضوی به میعادگاه توس

تمام ۹ صحن حرم رضوی مملو از زائران عاشق است و از هر یک نوای روضه نبوی و نوحه رضوی به گوش می‌رسد.خادمان حرم رضوی ضمن خوش آمدگویی به زائران، آنها را قدم به قدم همراهی و هدایت می‌کنند و در فواصل کوتاهی تا آستانه حرم رضوی، منزل به منزل مواکبی برپا است تا از زائران پذیرایی شود.

حضور نمایندگان ادیان و مذاهب مختلف در صحن رضوی جهت عرض ارادت به امام خوبی‌ها از دیگر جلوه‌های این روزهای مشهد الرضا است. از یک سو جمعی از علمای اهل سنت به حرم مطهر رضوی تشرف یافته و از سویی دیگر نماینده جامعه مسیحیان مصر با زائران حرم رضوی در صحن عکس یادگاری می‌گیرد.

تشرف بیش از هشت میلیون زائر رضوی به میعادگاه توس

نوجوان مشهدی در خدمت رسانی به زائران سنگ تمام گذاشته‌اند

بزرگترین اجتماع جهادی نوجوانان کشور با گردهمایی داوطلبانه بیش از هزار و ششصد نوجوان دختر و پسر مشهدی برای حضور در مواکب خدمت رسانی به زائران در مجاورت حرم رضوی تشکیل شد. نوجوانان دختر در غرفه «سوغاتی فرهنگ و هنر» و پسران نوجوان در غرفه «قاسم ابن الحسن» پذیرای زائران حرم رضوی هستند. به صورت ۲۴ ساعته و حضور شیفتی به زائران خدمات ارائه می‌کنند.

علاوه بر این در خیابان‌های منتهی به حرم مطهر رضوی، موکب هایی متعددی از تمامی استان‌های کشور برپا شده است. دستگاه‌های خدمت رسان، استانی هم برای خدمت رسانی به زائران درحالت آماده باش قرار دارندو کمیته‌های چهارده‌گانه ذیل ستاد دهه آخر صفر به تمامی موضوعات حمل‌ونقل، اسکان، تأمین کالا و … می‌پردازند تا خدمات مطلوبی به عزاداران امام رضا (ع) ارائه کنند.

از جلوه‌های چشم نواز مراسم عزاداری دهه پایانی ماه صفر امسال نظافت و پاکیزگی خیابان‌های منتهی به حرم رضوی است که با تمهیدات لازم برای قرار دادن سطل زباله‌های متعدد در معابر توسط مدیران شهری و همکاری زائران برای انداختن زباله در آن و همچنین خدمت رسانی فوری پاکبان ها در طول مسیر تحقق یافته است.

ورود بزرگترین کاروان پیاده از مسیر نیشابور به مشهد شد

از سویی دیگر بزرگترین کاروان پیاده که شامل ۲ هزار و ۵۰۰ بانوی زائر است از مسیر نیشابور وارد مشهد شد. طبق آمار تا کنون حدود یکصد زائر پیاده در قالب هزار و ۱۲ کاروان به مشهد آمده اند و همچنان بیش از ۸۰ هزار زائر پیاده از محورهای تربت جام و فریمان، جاده سرخس، جاده نیشابور و تربت در حال حرکت به سمت مشهدالرضا هستند.

تا کنون آمار اقامت بیش از سه میلیون و ۴۶۳ هزار نفر اقامت در مشهد مقدس ثبت شده است و براساس پیش بینی‌ها تا شنبه ۲۵ شهریور بیش از ۸ میلیون زائر به مشهد مقدس مشرف می‌شوند.