علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

اقدامات پس از تزریق ژل خط خنده

در سال‌های اخیر استفاده از انواع فیلر برای اصلاح اجزای صورت و همچنین از بین بردن چین و چروک بسیار پرطرفدار شده است. تزریق فیلر به ‌ها کمک می‌کند و ظاهری جوان را به افراد می‌بخشد. یکی از خطوطی که بر روی ظاهر افراد بسیار تاثیر گذار است خط خنده است. پس از گذر زمان و با افزایش سن در کنار نواحی بینی و دهان خطوطی عمیق ظاهر می‌شود که به آنها خط لبخند گفته می‌شود. این خطوط باعث جدا شدن سطح گونه‌ها و لب‌ها می‌شود و باعث ظاهری پیرتر برای افراد می‌شود. به همین دلیل بسیاری خواهان برطرف کردن و محو کردن خطوط خنده هستند. خط خنده محدودیت سنی خاصی ندارد و تمامی افرادی که از ظاهر آن ناراضی باشند می‌توانند نسبت به رفع آن اقدام کنند.

علت ایجاد خط خنده

از مهم‌ترین دلایل ایجاد خط خنده می‌توان به افزایش سن، نور خورشید و سیگار کشیدن اشاره کرد. اشعه فرا بنفش باعث از بین رفتن فیبرهای کلاژن و الاستین پوست شما می‌شود. این فیبرها مسئولیت حفاظت از پوست و نرمی آن را بر عهده دارند. سیگار کشیدن نیز این فیبرها تجزیه می‌کند. علاوه بر این افزایش سن باعث می‌شود تا مقاومت بدن در برابر آسیب سیگار و نور خورشید کمتر شود.

لازم به ذکر است که خط خنده در افرادی که سیگار نمی‌کشند یا در معرض نور شدید خورشید قرار ندارند نیز ایجاد می‌شود. دلیل اصلی ایجاد خط خنده نیز افزایش سن است که به دلیل چند فاکتور رخ می‌دهد. از جمله مهم‌ترین های آنها می‌توان به کاهش تولید کلاژن و الاستین اشاره کرد. همچنین با افزایش سن شکل گونه صاف‌تر می‌شود. نیروی جاذبه نیز در تغییر شکل اجزای صورت و همچنین پوست موثر است.علاوه بر موارد ذکر شده افزایش و شدید و غیر اصولی نیز می‌تواند سبب ایجاد خط خنده شود. کاهش وزن شدید باعث شلی پوست می‌شود که بیشتر در ناحیه صورت و گردن اتفاق می‌افتد.

Actions after laugh line gel injection

درمان خط خنده

روش‌های مختلفی برای درمان خط خنده وجود دارد که می‌توان به تزریق چربی، تزریق فیلر، تزریق کلاژن، و … اشاره کرد. در بین تمام روش‌های ذکر شده تزریق فیلر خط خنده یکی از بهترین و کم عوارض ترین روش‌های درمان خط خنده است. بوتاکس نمی‌تواند خط خنده را به طور کامل از بین ببرد. همچنین تزریق چربی نیز با عوارض همراه است. تزریق فیلر باعث پر شدن چروک‌ها می‌شود و در نتیجه سطح پوست را هموار می‌سازد. فیلرها باعث افزایش تولید کلاژن می‌شوند. کلاژن یک پروتئین است که به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود و باعث بازسازی پوست می‌شود. تولید این ماده به مرور زمان و افزایش سن کاهش پیدا می‌کند.

یکی از پرطرفدار ترین انواع فیلرها، فیلر هیالورونیک اسید است. این ماده به طور طبیعی در بدن وجود دارد و باعث آبرسانی و سفتی پوست می‌شود. از آنجایی که این ماده به طور طبیعی در بدن یافت می‌شود احتمال واکنش‌های آلرژیک را به حداقل می‌رساند. شما ممکن است برای تزریق فیلر خط خنده انواع دیگری از جمله کلسیم هیدورکسیل آپاتیت را نیز پیشنهاد کند که تفاوت‌های جزئی با هیالورونیک اسید دارند.

مزایای فیلر خط خنده

این روش درمانی نسبت به سایر روش‌های مزایای بسیاری دارد. تزریق فیلر خط خنده تهاجمی نیست و نیازی به استراحت پس از تزریق ندارد و مراجع می‌تواند به فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهد. همچنین این درمان باعث ایجاد پوستی صاف‌تر و نرم‌تر می‌شود. همانطور که گفتیم فیلر تولید کلاژن را افزایش می‌دهد و همچنین باعث یک لیفت کلی در صورت هم می‌شود. عوارض و احتمال ایجاد حساسیت نیز در این روش حداقلی است.

معایب فیلر خط خنده

همانطور که گفتیم تزریق فیلر خط خنده نسبت به سایر روش‌ها کمتر تهاجمی است و در نتیجه خطر عوارضی همچون خون ریزی شدید، عفونت و … کمتر است. اما همچون هر راهکار درمانی دیگر با عوارضی تقریبا جزئی همراه هستند که بهتر است با علم به این موارد برای تزریق فیلر تصمیم بگیرید. البته عوارض شدید تنها در صورتی رخ می‌دهد که فرد غیر متخصص برای اینکار مراجعه کنید. خطرات تزریق فیلر خط خنده و نتیجه ظاهری نهایی کاملا به مهارت شما و سپس مواد مورد استفاده بستگی دارد. پس در این خصوص دقت لازم را به خرج دهید.

عوارض فیلر خط خنده به طور معمول شامل موارد زیر است:

 • کبودی، تورم و قرمزی در محل تزریق که موقتی است و به مرور از بین می‌رود.
 • خارش پوست که در برخی مراجعین رخ می‌دهد.
 • که ممکن است در برخی مراجعین پس از تزریق ایجاد شود.

در صورت بیماری زمینه ای یا مراجعه به فرد غیر متخصص ممکن برخی عوارض جدی‌تر ایجاد شود. عوارض تزریق فیلر خط خنده به صورت نادر شامل موارد زیر است:

 • در صورتی که تزریق در جای درست انجام نشود ممکن است منجر به آسیب دیدگی رگ‌های خونی شود.
 • عفونت در محل تزریق فیلر به دلیل عدم رعایت اصول بهداشتی ممکن است رخ دهد.
 • بافت مردگی و از بین رفتن بافت‌ها در صورت تزریق غیر اصولی یا ایجاد عفونت در برخی مراجعین دیده شده است.
 • در صورتی که از مواد با کیفیت استفاده نشود گلوله شدن فیلر خط خنده نیز ممکن است رخ دهد.

مراقبتهای بعد از فیلر خط خنده

 • استفاده از کمپرس سرد می‌تواند باعث جلوگیری یا کاهش ورم و کبودی شود.
 • تنها داروهایی را مصرف کنید که پزشک شما تجویز کرده است و از استفاده دارو بدون تجویز پزشک خودداری کنید.
 • استفاده از کرم‌های آرایشی به مدت ۲۴ ساعت ممنوع است.
 • سونا، حمام آب داغ و استخر تا ۷۲ ساعت ممنوع است.
 • سعی کنید تا جای ممکن ناحیه تزریق شده را لمس نکنید و وارد شدن هر گونه فشار به آن خودداری کنید.
 • تا ۷۲ ساعت پس از تزریق به پهلو نخوابید.
 • تا یک هفته از استفاده از دخانیات و الکل دوری کنید.
 • ورزش سنگین تا یک هفته پس از تزریق فیلر خط خنده ممنوع است.
 • داروهای رقیق کننده خون می‌توانند با تزریق تداخل داشته باشند پس تا ۳ روز از مصرف آنها خودداری کنید.

ماندگاری فیلر خط خنده

ماندگاری فیلر خط خنده مانند سایر فیلرها کوتاه مدت است و بدن پس از مدتی و با گردش خون در آن ناحیه به مرور فیلر را جذب می‌کند و تاثیر فیلر از بین می‌رود. ماندگاری فیلر به برند و روش تزریق فیلر خط خنده بستگی دارد اما به طور کلی بین ۶ ماه تا ۱۸ ماه اثر تزریق ماندگاری دارد.

سوالات متداول فیلر خنده

چه کسانی نمی‌توانند تزریق ژل برای خط خنده انجام دهند؟

خانم‌های باردار و شیرده، بیماران مبتلا به ، سندرم نفروتیک، و و افرادی با سابقه سکته قبلی و مغزی نمی‌توانند تزریق ژل انجام دهند. شما میتوانید از مشاوره تخصصی زیبایی پوست در این خصوص استفاده کنید.آیا تزریپس از تزریق ژل برای خطوط خنده، مراقبت مناسب از ناحیه درمان برای اطمینان از بهترین نتایج ممکن و به حداقل رساندن هرگونه عوارض جانبی بالقوه مهم است.

بسیاری از زنان و مردان به دلیل ژنتیک و یا بالا رفتن سن شاهد ایجاد خط خنده در صورت خود می‌شوند. از آنجایی که ایجاد خط خنده باعث زیاد دیده شدن سن افراد می‌شود به دنبال راه حلی برای پیشگیری و برطرف کردن این مشکل می‌گردند.

یکی از بهترین و موثرترین روش‌ها در این زمینه تزریق ژل به خط خنده است. تزریق ژل نوعی عمل زیبایی غیر تهاجمی محسوب شده و نیازی به گذراندن دوره نقاهت سخت و طولانی مدتی ندارد. اما انجام برخی اقدامات پس از تزریق ژل خط خنده برای رسیدن به نتیجه مثبت نهایی و ماندگاری بالای نتایج اهمیت بسیار زیادی دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود تا تمامی افراد مراقبت های بعد از تزریق ژل به خط خنده را جدی بگیرند.

مهم ترین اقدامات بعد از تزریق ژل خط خنده

بعد از  به خط خنده لازم است که فرد یکسری اقدامات را جهت بهبودی کامل به انجام برساند. در واقع تزریق ژل نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای است و فرد باید این توصیه‌های پزشکی را به طور کامل رعایت نماید. در صورتی که مراقبت ‌های لازم پس از تزریق ژل خط خنده جدی گرفته نشود ممکن است که تزریق ژل، شما را به نتیجه‌ی دلخواه نرساند. تمامی توصیه‌های لازم به منظور مراقبت پس از تزریق ژل توسط پزشک و یا پرستار در جلسه‌ مشاوره‌ای که قبل از تزریق ژل خط خنده برگزار می‌شود، به شما گفته می‌شود و لازم است که آن‌ها را یادداشت نمایید تا پس از تزریق ژل به آن‌ها عمل کنید. اما در این مقاله سعی کرده‌ایم برخی از نکات ضروری را که پس از تزریق ژل باید به آن‌ها عمل کنید، بیان کرده و اطلاعاتی مفید در اختیار شما قرار دهیم.

⭐️نحوه خوابیدن بعد از تزریق ژل خط خنده
 1. تا چند ساعت دراز نکشید.
 2. بهتر است تا یک هفته در زمان خوابیدن به پشت بخوابید تا فشاری به محل تزریق وارد نشود.
 3.  همچنین تا یک هفته در زمان خواب سر زاویه ۴۵ درجه با بدن داشته باشد تا برطرف شود.
????نحوه شستن صورت بعد از تزریق ژل تا ۲۴ ساعت صورت خود را نشویید و پس از آن حداقل تا مدت یک هفته از شوینده ملایم و آب ولرم برای شستن صورت استفاده کنید.
????آرایش کردن بعد از تزریق فیلر خط خنده با یک هفته از آرایش کردن صورت پرهیز کنید چون از یک سو فشار آوردن به صورت باعث جابجایی ژل شده و از سوی دیگر مواد آرایشی از طریق روزنه ایجاد شده در اثر ورود سوزن، به پوست نفوذ کرده و باعث عفونت می‌شوند.
????تغذیه بعد از تزریق فیلر خط خنده
 1. روزانه باید آب کافی بنوشید تا سرعت جذب اسید هیالورونیک در بدن پایین بیاید.
 2.  همچنین میوه و سبزیجات را به مدت یک هفته بیشتر کنید تا سرعت ریکاوری بدن بالا رفته و عوارضی همانند التهاب و ورم برطرف شوند.

خندیدن بعد از تزریق ژل خط خنده

ابتدا شما باید با مراجعه به بهترين دكتر پوست و تزریق ژل نکاتی را رعایت کنید، با توجه به اینکه بهتر است بعد از تزریق فیلر خط خنده فشاری به این قسمت وارد نشود تا ژل‌های تزریق شده به خوبی در قسمت هدف تثبیت شوند و بتوان نتیجه خوبی را از این اقدام زیبایی به دست آورد، بنابراین باید به مراقبت‌های بعد از تزریق من جمله خندیدن بعد از تزریق فیلر خط خنده توجه بیشتری داشته باشید. همانگونه که از نام خط خنده مشخص است، این خط در اطراف لب‌ها به دلیل حرف زدن و خندیدن به خصوص خندیدن‌های ممتد، ادامه دار و بلند ایجاد می‌شود.

بعد از اینکه شما تزریق ژل به خط خنده را انجام دادید بهتر است یک هفته کمی مراعات کنید و از خندیدن بیش از اندازه پرهیز نمایید. در واقع باید اجازه دهید تا ژل به خوبی در محل خط خنده قرار گرفته و تمامی قسمت‌ها را پوشش دهد. در این صورت خط لبخند به طور کامل پر خواهد شد.

نحوه شستن صورت بعد از تزریق ژل خط خنده

توجه داشته باشید که در ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق فیلر به هیچ عنوان نباید صورت خود را بشویید ولی روز بعد می‌توانید از آب ولرم برای شستن صورت خود استفاده کنید. منتهی توجه داشته باشید که حداقل یک تا دو هفته به هیچ عنوان نباید صورت خود را ماساژ دهید و آب را با فشار به صورت خود نزنید. بنابراین به آرامی و بدون اینکه فشاری به صورت به خصوص در منطقه تزریق وارد گردد، صورت خود را بشویید.

اگر می‌خواهید از شوینده استفاده کنید، حتماً از متخصص در مورد نوع شوینده مورد استفاده نیز سؤال بپرسید چون همزمان که تزریق ژل را انجام می‌دهید، بافت صورت حساس‌تر می‌شود و ممکن است بعضی از شوینده‌ها پوست شما را خشک‌تر کنند. بنابراین برای انتخاب نوع شوینده برای شستن صورت بعد از تزریق فیلر خط خنده از متخصص راهنمایی بخواهید.