استخر استخراج بیت کوین چیست؟

از سال ۲۰۰۹ تا امروز، همواره بیت کوین به عنوان بزرگ‌ترین و موفق‌ترین ارز دیجیتال در بازار کریپتو شناخته شده و حالا با افزایش قیمت قابل توجهی که طی این سال‌ها داشته، غول کریپتوکارنسی‌هاست. اگر چه در سال‌های ابتدایی بیت کوین جدی گرفته نمی‌شد، اما رفته رفته اثبات کرد که رمزارزها آمده‌اند تا دنیا را تغییر دهند. از همان دوران بود که افراد به فکر سرمایه‌گذاری و کسب درآمد از این ارز دیجیتال کاربردی افتادند و روش‌های درآمدزایی از بیت کوین بین افراد باب شد. یکی از این روش‌ها، «ماینینگ» یا «استخراج» است. شما تا چه اندازه از فرایند ماینینگ و چگونگی آن مطلعید؟ آیا چیزی از استخرها می‌دانید؟

استخر استخراج بیت کوین چیست؟

اگر به فعالیت در بازار رمزارزها و کسب درآمد از این راه علاقمند باشید، مفهوم «ماینینگ» و «استخرهای استخراج» از آن دست تعاریف اولیه‌ای هستند که باید آن‌ها را بشناسید. حتماً این عبارت‌ها را به فراوانی در اخبارهای مختلف خواهید شنید.

همه چیز به ماهیت ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین بر می‌گردد. بیت کوین یک ارز غیرمتمرکز است؛ یعنی توسط نهاد یا سازمان مشخصی نظارت نمی‌شود. به این ترتیب بیت کوین ماهیت مجازی دارد و مثل پول فیزیکی امکان تحویل دادن آن به فروشنده برای دریافت کالا وجود ندارد! حال برای آن که تراکنش‌های بیت کوین به درستی انجام شوند و دارندگان بیت کوین آن‌ها را در آن واحد به افراد متعدد نفروشند، باید فرایند تأیید تراکنش اتفاق بیفتد. 

در فرآیند آموزش استخراج ارز دیجیتال بیت کوین، ضرب توکن جدید و اعتبارسنجی تراکنش انجام می‌شود. طی اعتبارسنجی تراکنش‌ها، بلوک‌های جدیدی به زنجیره اضافه شده و اطلاعات به صورت کاملاً دقیق در بلاک‌ها ثبت می‌شوند. کسانی که فرایند استخراج را انجام می‌دهند، «ماینر» نام دارند. حال جایگاه استخرها در این پازل کجاست؟

همان طور که می‌دانید، ماینینگ فرایندی زمان‌بر و هزینه‌بر است که انرژی زیادی را صرف می‌کند. به همین خاطر ماینرهایی که از دستگاه‌های ضعیف‌تر استفاده می‌کنند یا به هر طریق مشکلاتی در فرایند استخراج دارند، ممکن است مدت‌ها زمان صرف تشکیل یک بلوک کنند. همین مسئله سبب شکل‌گیری یک همکاری میان ماینرها شد.

در واقع استخرهای استخراج قدرت پردازش چندین ماینر را ترکیب می‌کنند تا درنهایت بتوانند استخراج یک واحد بیت کوین را سریع‌تر انجام دهند. به عبارت ساده‌تر از طریق استخرهای استخراج، ماینرها راحت‌تر می‌توانند عملیات پردازش را انجام داده و استخراج بیت کوین را پیش ببرند.

نخستین استخر ماینینگ در سال ۲۰۱۰ تحت عنوان «slush» ساخته شد و رفته رفته تعداد این استخرها بیشتر شدند. لازم است بدانید که هر استخر می‌تواند از صدها یا هزاران ماینر تشکیل شده باشد. در نهایت سود حاصل از ماینینگ بیت کوین بین ماینرها بر اساس میزان قدرت پردازش به اشتراک‌گذاری شده توسط آن‌ها، تقسیم می‌شود.

در مورد مدت در مقاله‌ای به تفصیل توضیح داده‌ایم که می‌توانید اطلاعات تکمیلی در مورد زمان و استخراج بهینه‌کردن زمان استخراج آن را مطالعه کنید 

پارامترهای مهم در انتخاب بهترین استخر بیت کوین

برای آن که بتوانید بهترین استخر بیت کوین برای ایرانیان را پیدا کنید، لازم است به برخی مؤلفه‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید. چند مورد از مهم‌ترین پارامترها برای انتخاب بهترین استخر بیت کوین در ادامه بررسی شده‌اند. حتماً پیش از انتخاب استخر، این موارد را در آن‌ها بررسی کنید.

 • سازگاری سخت‌افزار و نرم‌افزار

نخستین چیزی که در انتخاب بهترین استخر بیت کوین برای ایرانیان باید به آن توجه کنید، سازگاری سخت افزار و نرم‌افزار با استخر است. از آن جا که دنیای ارزهای دیجیتال به شدت پویا است و دائماً تغییرات گسترده‌ای را تجربه می‌کند، لازم است بررسی کنید که آیا استخر مورد نظر از ماینری که در اختیار دارید پشتیبانی می‌کند یا خیر. برخی از این استخرها از ماینرهای قدیمی‌تر پشتیبانی نمی‌کنند. همچنین ممکن است نصب نرم‌افزار اختصاصی استخر استخراج ضروری باشد. در صورتی که از نظر نرم‌افزاری و سخت‌افزاری با استخر مورد نظر تناسب نداشته باشید، درآمد شما از این سیستم ناچیز خواهد بود. بنابراین سعی کنید یکی از بهترین انواع ماینر بیت کوین را به عنوان سخت افزار استخراج استفاده کنید.

همه استخرها به ازای مدت زمان مشخص یا میزان کار مشخص به کاربران خود پاداش نمی‌دهند. سیستم‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که باید پیش از انتخاب بهترین استخر بیت کوین ۲۰۲۴ آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید. باید بدانید که تقریبا ۱۵ روش پرداخت در این استخرها وجود دارد که باید بهترین آن‌ها را بسته به موقعیت خود انتخاب کنید. با این حال سیستم PPS که پاداش‌دهی به ازای هر سهم انجام می‌شود، با ریسک کمتر همراه است و اغلب ماینرها این روش را انتخاب می‌کنند.

در برخی از استخرها امکان این را دارید که بسته به خواست خودتان، وظایفی را تقبل کنید. در این حالت می‌توانید به اندازه نیاز کار کنید. در برخی دیگر از استخرهای استخراج بیت کوین، اپراتور از همان ابتدا روش‌هایی را برای تخصیص وظایف مشخص کرده و عمدتاً ماینرهای بزرگ‌تر، کارهای بیشتری دارند. در حالی که ماینرهای کوچک‌تر، کمتر کار می‌کنند تا تناسب میان توانایی و وظایف برقرار باشد. چنین وضعیتی، درآمد را برای هر ماینر بهینه‌تر می‌کند.

 • اندازه استخر استخراج و نرخ هش

اندازه استخر یکی دیگر از پارامترهایی است که باید مد نظر قرار دهید. استخرهای بزرگ‌تر امکان بیشتری برای کسب پاداش دارند؛ چرا که می‌توانند با استفاده از امکاناتی مانند قدرت پردازش و هش بیشتری که دارند، سریع تر به پاداش بیت کوین دست پیدا کنند. با این حال از آن‌ جا که پاداش نهایی بین تعداد بیشتری از افراد تقسیم می‌شود، سهم هر کس کمتر خواهد بود.

در استخرهای کوچک‌تر، اگر چه سهم هر ماینر از پاداش‌ها بیشتر است، اما امکان دستیابی به این پاداش در مقایسه با استخرهای بزرگ کاهش می‌یابد. چرا که استخرهای کوچک‌تر، توان پردازش کمتری دارند. در نهایت تصمیم‌گیری با شماست که احتمال زیاد دریافت پاداش با مقدار کمتر را انتخاب کنید یا مقدار پاداش بیشتر با احتمال کم را.

هر استخر ماینینگ اپراتور خود را دارد که روش‌های توزیع پاداش و مواردی از این دست را مشخص می‌کند. افرادی که به عنوان ماینر در سیستم مشغول فعالیت هستند، باید به اطلاعات شفاف استخر دسترسی داشته باشند. بسیاری از استخرها اطلاعات خود را به صورت آنلاین و دوره‌ای در اختیار ماینرها قرار می‌دهند.

برخی از استخرها بر اساس فرمول‌های مختلف، حق مشارکت دریافت می‌کنند. همچنین، برخی دیگر نیز ممکن است کمیسیون ورودی، هزینه برای دسترسی به یا حفظ کارمزد تراکنش‌ها و … را دریافت کنند. باید بررسی کنید که استخر مورد نظر، حسن نیت داشته و چیزی را از کاربران پنهان نکند.

» پیشنهاد مطالعه:

لیست بهترین استخرهای ماینینگ بیت کوین

پس از آن که تصمیم به استخراج بیت کوین گرفتید، حتماً لازم است که با استخرهای ماینینگ ارز بیت کوین نیز آشنا شوید. این استخرها می‌توانند امکان سودآوری را برای شما افزایش دهند. خصوصاً اگر دستگاه‌های ماینر قدرتمندی نداشته باشید، استفاده از استخرها می‌تواند کار شما را در این حوزه تسهیل کند. در ادامه فهرستی از 8 استخر از بهترین استخرهای ماینینگ بیت کوین معرفی شده‌ است.

نام استخر

کارمزد

رابط کاربری

برنامه موبایلی

امکان استخراج ارز دیگر

پشتیبانی پلتفرم

slush

ندارد

مناسب برای حرفه‌ای‌ها

دارد

Zcash

خوب

F2pool

2.5%

مناسب برای مبتدی‌ها

دارد

ETH، Litecoin، BCH و

خوب

Antpool

0-4%

مناسب برای مبتدی‌ها

دارد

ETC، BTM، SC، ETH، DASH، XMC، LTC، ZEC

ضعیف

BTC.com

4%

مناسب برای مبتدی‌ها

دارد

BCH، LTC، ETH، DCR و CKR

خوب

Pega

1-2%

مناسب برای مبتدی‌ها

ندارد

ندارد

خوب

viaBTC

2-4%

مناسب برای مبتدی‌ها

دارد

BCH، LTC، ETC و

خوب

Poolin

2.5%

مناسب برای مبتدی‌ها

دارد

BCH، LTC، ETC و

خوب

Binance

2.5%

مناسب برای حرفه‌ای‌ها

دارد

BCH، LTC، ETC و

خوب

 Slush

مزایا:

 1. بدون هزینه
 2. دارای حالت دمو برای یادگیری نحوه استخراج در استخر
 3. دارای برنامه موبایل برای نظارت بر استخر استخراج

امکانات:

 1. امکان دریافت برنامه اندروید و iOS وجود دارد و می‌توانید نوتیفیکیشن‌ها را ببینید.
 2. اخبار روزانه درباره اخبار ارز دیجیتال در وبسایت slush منتشر خواهند شد.
 3. زمان دریافت سود و پاداش را خودتان مشخص خواهید کرد.
 4. نرخ هش بیت کوین در این استخر برابر با 9.54 EH بر ثانیه است.
 5. آستانه پرداخت آن نیز 0.0001 بیت کوین می‌باشد.

F2Pool

از دیگر موارد بهترین استخر بیت کوین می‌توان را نام برد. این استخر در سال 2013 تأسیس شده و به عنوان یکی از نخستین استخرهای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. در حال حاضر، F2Pool بزرگ‌ترین استخر استخراج بیت کوین با سهم 18.26 درصدی از کل نرخ هش استخراج بیت کوین است. چند مورد از مهم‌ترین مزایا، معایب و امکانات استخر F2Pool به آدرس F2Pool.com به شرح زیر هستند:

مزایا:

 1. تعداد زیاد ماینر با توزیع نرخ هش خوب
 2. علاوه بر بیت کوین، از طیف گسترده‌ای از استخرهای استخراج ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند
 3. کارمزد پایین برای برداشت بیت کوین

معایب:

 1. ۲.۵٪ هزینه استخراج اعمال می‌شود.

امکانات:

 • بیش از ۱ میلیون دستگاه ماینینگ در سرتاسر دنیا در این استخر وجود دارند که به استخراج ارزها می‌پردازند.
 • چندین و چند استخر دیگر علاوه بر بهترین استخر بیت کوین در F2Pool برای ارزهای دیگر نظیر ETH، Litecoin، BCH و … وجود دارند.
 • امکان پرداخت‌های سفارشی در F2Pool وجود دارد.
 • می‌توانید برنامه اندروید و ios را برای نظارت بر فعالیت استخراج داشته باشید.

BTC.com

BTC.com میزبان چندین سرور در سراسر جهان است که به یک شبکه همتا به همتا متصل هستند. ماینرها معمولاً به سروری می‌پیوندند که از نظر جغرافیایی نزدیک‌تر است. کد این پلتفرم ماینینگ کاملاً منبع باز است و بنابراین می‌توان صحت آن را تأیید کرد. ماهیت منبع باز نیز به مشروعیت بخشیدن به پروژه کمک کرده است. مدیریت استخراج BTC.com را می‌توان از برنامه موبایل بومی BTC.com مشاهده کرد که یک رابط کاربری دوستانه برای ماینرها فراهم می‌کند.

مزایا:

 1. دارای سرورهای استخر استخراج P2P با معماری منبع باز
 2. یکی از بهترین برنامه های ماینینگ استخر
 3. استفاده از آن آسان است.
 4. امکان استخراج چندین ارز

معایب:

 1. 4 درصد هزینه استخر ماینینگ دارد که یکی از بالاترین کارمزدها در میان سایر استخرها است.

امکانات:

 • علاوه بر بیت کوین، کاربران می توانند BCH، LTC، ETH، DCR و CKR را نیز استخراج کنند.
 • استخر BTC.com امنیت را به عنوان اولویت اصلی قرار می دهد. این پلتفرم چندین تدابیر امنیتی را برای جلوگیری از سوء مدیریت منابع مالی و حفظ ثبات شبکه اجرا می کند.
 • BTC.com دارای یک رابط کاربری آسان ایمن و قابل اعتماد است.

Poolin

پولین یکی دیگر از بهترین استخرهای استخراج بیت کوین است که هم اکنون بیش از 2 میلیون کاربر در دنیای داشته و بیش از 10 رمزارز را استخراج می‌کند. پولین یکی از شفاف‌ترین استخرهاست که همواره اطلاعات دقیق و کاربردی درباره سودآوری، قیمت، نرخ هش، مصرف برق، درآمد 24 ساعته و … ارائه می‌کند. مزایا، معایب و امکانات استخر استخراج پولین عبارتند از:

مزایا:

 1. استخراج چندین رمزارز در یک پلتفرم
 2. از طیف گسترده‌ای از سخت افزارهای استخراج ASIC پشتیبانی می‌کند

معایب:

 1. هزینه استخر استخراج بالاتر از 2.5٪ است.

امکانات:

 • دسترسی به نسخه تحت وب، اندروید و iOS
 • اطلاعات و آموزش‌های متعدد درباره ماینینگ
 • درآمد روزانه 0.32 دلار به ازای هر ترا هش
 • سود روزانه در هر ماینر متفاوت است.
 • نرخ هش بیت کوین: 161.44 EH بر ثانیه