عمومی

اختیارات ترخیص ۱۵ هزار کانتینر به استاندار هرمزگان واگذار شد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، مهدی اسلام پناه عصر یکشنبه در حاشیه بازدید از بندر شهید رجایی اظهار کرد: امروز تمرکز تصمیم‌ها در چند محور بنادر شهید رجایی، باهنر و بندرلنگه انجام گرفت که از جمله آن واگذاری اختیارات ضمانت ۱۰ درصد ارزی در موضوع کالاهای اساسی و غیراساسی به استاندار هرمزگان بود.

وی ادامه اداد: تعداد زیادی از کانتینرها به خارج از بندر شهید رجایی هدایت شد و تعدادی نیز به جانمایی در سایر نقاط کشور پیش‌بینی شد و مابقی اموال تملیکی نیز در بازه زمانی تا پایان موعد مقرر خارج می‌شود.

رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه از حدود ۲ هزار و ۸۶۹ کانتینر که مربوط به سال‌های قدیم بوده است، گفت: حدود ۲۰۰ کانتینر از امروز (هجدم شهریورماه) در حال خروج از بندر شهید رجایی است.

اسلام پناه تعداد این کانتینرها و محموله‌های رسوبی که به امروز و چندماه و چندسال اخیر (دولت حاضر) برنمی‌گردد، بلکه برخی از آن‌ها مربوط به سالیان قدیم که برای آن‌ها تصمیم‌گیری نشده بود، را هفت هزار و ۴۰۵ کانتینر اعلام کرد.

معاون رییس جمهور، ۹۰ درصد مشکلات ماندگاری کالا در بندر شهید رجایی را آماده نبودن اسناد کالا و مشکلات ارزی عنوان کرد و ادامه داد: مدت ماندگاری کانتینر در این بندر از ۳۰ روز، امسال به ۳۵ روز افزایش یافته است.

۲۲۳ خودروی ماشین‌آلات سنگین متروکه در نخستین مزایده فروخته می‌شود

وی اظهار کرد: هیچ موضوعی در خصوص استاندارد در استان هرمزگان در خصوص خودروهای سواری و تجاری، سنگین و ماشین‌آلات وجود ندارد، به عنوان مثال در بندر شهید رجایی ۲۲۳ خودروی ماشین‌آلات سنگین که متروکه شده بنا شد در نخستین مزایده فروخته شود.

رییس سازمان ملی استاندارد گفت: در دیگر بنادر هرمزگان همچون بندر شهید باهنر تعدادی خودروی سواری که شرایط ارزش‌گذاری آن اختلافاتی با گمرک داشت؛ بنا شد ظرف ۴۸ ساعت آینده تعیین تکلیف شود.

اسلام پناه در بخش دیگری ادامه داد: نمایندگان نهادهای مجوز دهنده با هماهنگی استاندار در بنادر هرمزگان مقیم خواهند شد که این مقیم بودن آن‌ها باعث سرعت کار خواهد شد.

وی با اشاره به وجود ۹۰ هزار کانتینر خالی در بندر شهید رجایی، نیز اظهار کرد: در مجموع ۱۰۰ هزار کانیتنر فعال و درحال گردش وجود دارد.

معاون رییس جمهور، موجودی کانتینر فعال در این بندر را ۱۱۴ هزار کانیتنر اعلام کرد و افزود: در جمع‌بندی به این نتیجه رسیدیم که ۱۰ درصد علت این اتفاقات ناشی از تورم و بقیه آن مربوط به مسائل اسنادی و ارزی برمی‌گردد، بنابراین اتفاقات امروز در این بندر اتفاقات بغرنج و پیچیده و جای نگرانی نیست.

اسلام پناه تصریح کرد: کار تخصیص محموله‌های بخش خصوصی و دولتی شامل ۶۸۲ تی.ای.یو گوشت، ۲ هزار و ۱۷۰ تی.ای.یو چای ترانزیتی، ۱۳۰ تی.ای.یو و ۲ هزار و ۱۲۶ لاستیک اظهار نشده، که تازه وارد شده نیز به زودی آغاز و این کالاها ترخیص خواهد شد.

وی در خصوص ترخیص خودروها مانده در بندر شهید رجایی نیز گفت: از یکهزار خودرو نزدیک به ۳۰۰ خودرو اظهار شده ترخیص شده، تعدادی نیز که دچار اختلافات ارزی با گمرک است، در یک بازه زمانی تعیین تکلیف می‌شوند.

به گفته رییس سازمان ملی استاندارد، ۴۳ دستگاه اتوبوس مستقر در گمرک شهید باهنر نیز به زودی به ناوگان حمل و نقل جاده‌ای افزوده می‌شود.

مع