عمومی

آشنایی کامل با خرید و قیمت کاخن

در بین ساز‌های کوبه‌ای نسبتا جدید ساز کاخن یا کاخون از محبوب‌ترین هاست. کاخن که در لغت، کلمه‌ای است اسپانیایی به معنای جعبه و صندوق به‌سازی کوبه‌ای اشاره دارد که هنرمند روی آن می‌نشیند و با ضربات دست آن را می‌نوازد. کاخن یک ساز مقرون به صرفه، قابل حمل و سرگرم کننده است که قدمت زیادی ندارد و در گذشته‌ی نزدیک توسط کولی‌های اسپانیایی نواخته می‌شده است. اگر چه در طول زمان تغییرات جزئی‌ای در آن ایجاد شده است اما هنوز هم ساختار کلی مانند نمونه‌ی اولیه آن است. در ادامه‌ی این مطلب با ما همراه باشید تا نکاتی کلیدی در مورد خرید و قیمت کاخن، ساختار، انواع و ویژگی‌های یک کاخن خوب را در اختیار شما قرار دهیم.

ساختمان کاخن

کاخن به طور کلی یک ساختار بسیار ساده دارد و در واقع یک جعبه‌ی مکعبی 6 وجهی است که 5 وجه آن با چوب‌هایی به ضخامت 1. 5 تا 2 سانتی متر پوشیده است و وجه اصلی آن از یک لایه تخته سه لای نازک تهیه شده است. این سطح اصلی که ضربات روی آن وارد می‌شود تاپا نامیده می‌شود و وجه کناری آن دارای یک حفره صدایی یا ساوند هول می‌باشد. اگرچه ساختار کلی کاخن تنها یک جعبه‌ی ساده است، اما امروزه امکانات و آپشن‌های دیگری نیز به آن اضافه شده است که باید بر حسب بودجه و انتظار خود از ساز، یک کاخن با ویژگی‌های مورد نیازتان را شناسایی و خریداری فرمایید.

انواع کاخن

کاخن‌ها در انوان متنوعی تولید می‌شوند از ساده‌ترین حالت گرفته تا با تجهیزات اضافی در لیست زیر به معروف‌ترین انواع کاخن‌ها اشاره خواهیم کرد.

کاخن پرویی:

 می‌توان آن را شکل اولیه و ابتدایی کاخن دانست. این نوع از کاخن‌ها چوبی بوده و فاقد هر گونه سیم یا snare می‌باشند و شباهت بسیار زیادی به اجداد خود که همان جعبه‌های میوه است دارند.

کاخن فلامنکو:

این نوع از کاخن‌ها صدایی زنگ دار دارند که حاصل خوردن ضربه به سیم‌های گیتار متصل شده به تاپا، می‌باشد.

کاخن snare:

این نوع از کاخن جدید‌ترین مدل‌های کاخن هستند. 90 درصد از کاخن‌های امروزی در این دسته قرار می‌گیرند. این نوع از کاخن‌ها مجهز به سیم‌های اسنیر بوده و صدایی زنده و زنگ دار دارند.

کاخن کوبایی:

در این مدل از ساز‌ها نوازنده روی ساز نمی‌نشیند بلکه ساز را بین پاهایش نگه می‌دارد و سپس می‌نوازد.

نکاتی مهم هنگام خرید کاخن

نکاتی که لازم است هنگام خرید کاخن به آن‌ها توجه کنید:

  • فارغ از قیمت کاخن دنبال مدلی مقاوم باشید، از آنجایی که شما قرار است روی کاخن خود بنشینید بسیار مهم است که کاخن استحکام لازم را داشته باشد و بتواند وزن شما را تحمل کند.
  • عمق صدای کاخن، عمق صدای کاخن رابطه‌ی مستقیمی با ابعاد آن دارد. کاخن‌های بزرگ‌تر صدای عمیق تری دارند.
  • چوب کاخن، جنس و ضخامت بدنه‌ی کاخن دو تا از مهم‌ترین عوامل موثر بر صدای آن هستند بهتر است کاخن‌هایی از جنس توس و گردو را خریداری نمایید. جنس کاخن روی قیمت کاخن تاثیر به سزایی دارد.
  • فیزیک بدن خود را در نظر بگیرید، مبحث سایز و اندازه در ساز کاخن بیش‌تر از هر‌سازی دیگری مطرح است، درست است که عمق صدا مهم است، اما اگر کاخن متناسب با جثه‌ی شما نباشد قادر به نواختن آن نخواهید بود. پس اندازه را اولویت قرار دهید.
  • از آن جایی که ساختمان یک ساز کاخن بسیار ساده است و حتی اصیل‌ترین نوع آن که کاخن پرویی است، ساز شما چیزی جز یک جعبه‌ی چوبی نیست بنابراین تولید آن بسیار راحت بوده و طیف گسترده‌ای از قیمت کاخن برای خرید وجود دارد. درست است که برند و تولید کنندگان معروف عموما عملکرد خوبی در تولید ساز دارند و دقیقا به همین دلیل به معروفیت رسیده‌اند، اما این موضوع به هیچ عنوان نقض کننده‌ی کیفیت برخی از کاخن‌های گمنام نمی‌باشد. بهتر است هنگام خرید کاخن با یک نوازنده‌ی حرفه‌ای در این زمینه مشورت کنید تا مناسب‌ترین ساز از جهت کیفیت و قیمت را برای خود تهیه فرمایید تا انگیزه شما در نوازندگی با نا متعارف بودن قیمت کاخن کاسته نشود.
  • در بین صد‌ها برند موجود در مارکت ایرانی، کاخن‌های برند ماینل، اشلاک ورک و ال پی آمریکانا نام آشنا‌ترین و محبوب‌ترین کاخن‌های بازار هستند که مورد توجه نوازندگان مبتدی تا حرفه‌ای قرار می‌گیرند.