۸۰۰ هکتار به اراضی تحت حفاظت محیط زیست اضافه شد

ایران تودی/همدان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در سه سال گذشته ۸۰۰ هکتار به اراضی تحت حفاظت محیط زیست اضافه شده است، گفت: منابع خاک همدان در خطر است و برای حفظ آب و خاک باید الگوی کشت علمی رعایت شود.

علی سلاجقه پنجشنبه ۱۷ خرداد در آیین گرامیداشت هفته محیط زیست در استان همدان، اظهار کرد: در سه سال گذشته در جلسات شورای عالی محیط زیست ۸۰۰ هزار هکتار به اراضی تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کردیم و این در حالیست که برخی از دوستان گلایه داشتند که چرا ۸۰ هزار هکتار از اراضی از مناطق تحت حفاظت سازمان انتزاع شده است و بنده در پاسخ گفتم که ۱۰ برابر این رقم اضافه شده است و این اتفاق بی‌نظیری بود.

وی تصریح کرد: در مسائل میدانی نیز رئیس‌جمهور شهید بر حل مشکلات تاکید داشتند و در حوزه‌های مربوط به میانکاله، دریاچه ارومیه، تالاب انزلی، هامون و آشوراده به صورت مستقیم ورود پیدا کردند و پیگیر حل این مساله بودند.

وی با بیان اینکه با آگاهی دادن به مردم می توان در حفظ محیط زیست برای نسل های آینده نقش بسزایی داشت، خاطرنشان کرد: روز جهانی محیط زیست فرصتی است برای انسان تا با بازنگری در آن چه که در اثر گسترش نگاه‌های منفعت طلبانه خود در بهره‌برداری غیر اصولی و بی‌ضابطه بر طبیعت و محیط زیست وارد می‌شود، رویکرد خود را در راستای حفاظت از محیط زیست و حفظ ارزش‌های آن تغییر دهد.

سلاجقه در ادامه با گرامیداشت هفته محیط زیست با شعار «سهم من در تداوم حیات» به تشریح اقدامات سازمان محیط زیست در دولت سیزدهم و تلاش‌های شهید جمهور برای حفظ محیط زیست پرداخت و گفت: رئیس‌جمهور شهید در دولت چند شعار را محور و میثاق اصلی خود قرار داده بودند که یکی از آن‌ها این بود که توسعه فرع بر محیط زیست است که کلامی بسیار ارزشمند و اندیشه بلندی است و کمتر فردی در رأس یک دولت و حکومت چنین نگاه بلند و روبه جلویی در حوزه محیط زیست داشتند.

وی تصریح کرد: در میدان عمل نیز ایشان تاکید داشتند که هیچ پروژه عمرانی بدون مجوز محیط زیستی نباید کلنگ بخورد و تا آخر به این میثاق پایبند ماندند و تاکید داشتند محیط زیست جزء حقوق عامه است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: با توجه به اینکه شعار سال یک شعار اقتصادی بود هر فردی در رأس دولت قرار می‌گرفت به طور قطع همه آنچه را که باید در کشور انجام گیرد را فدای توسعه و اقتصاد می‌کرد، ولی ایشان همواره به در نظر گرفتن خدا و رعایت قانون تاکید داشتند.

وی یادآور شد: مسیری که در دولت مردمی و انقلابی بنیان گذاشته شده، از خدمتگزاران مردم در عمق دشت‌های سوزان خوزستان، سمنان، کرمان تا محیط بانان ارتفاعات صعب‌العبور و سخت و همه کارشناسان ادامه خواهند داد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: زمانی که قرار شد وظایف رئیس جمهور در بخش محیط زیست به بنده تفویض شود، ایشان توصیه کردند که هم محیط زیست کشور حفظ شود و هم شرایط اقتصادی، مردم منتظر هستند این دولت که به عنوان دولت مردمی و انقلابی سر کار آمده است، یک انقلاب را در اقتصاد کشور ایجاد کند، پس باید این دو رکن مهم را در کنار یکدیگر داشته باشید.
معاون رئیس جمهور با اشاره به دستور شهیدجمهور درباره ۴۱۱ ابرپروژه برزمین مانده محیط زیست، گفت: آیت الله رئیسی در زمینه آشوراده و میانکاله خود وارد میدان شدند.

سلاجقه در پایان اضافه کرد: با توجه به اینکه استان همدان اقتصادش بیشتر بر پایه کشاورزی است منابع خاک در خطر است و باید الگوی کشت علمی رعایت شود تا آب و خاک حفظ شود.

انتهای پیام