۲.۵ میلیارد دلار ارز برای کالا‌های اساسی و دارو به نرخ ترجیحی تأمین شد

۲.۵ میلیارد دلار ارز برای کالا‌های اساسی و دارو به نرخ ترجیحی تأمین شد

بانک مرکزی اعلام کرد: در دو ماهه ابتدایی سال جاری دو میلیارد و ۴۰۴ میلیون و ۱۲۰ هزار دلار از محل منابع بانک مرکزی به نرخ ارز ترجیحی برای واردات کالا‌های اساسی، تجهیزات پزشکی، شیرخشک، ماده اولیه دارو و ملزومات دارویی تأمین شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا از بانک مرکزی، طی مدت مذکور سهم کالا‌های اساسی از ارز ترجیحی دو میلیارد و ۵۸ میلیون دلار و سهم تجهیزات پزشکی، شیرخشک، ماده اولیه دارو و ملزومات دارویی ۳۴۶ میلیون و ۷۰ هزار دلار بود.

طی این مدت در حوزه کالا‌های اساسی مبلغ ۵۲۹ میلیون و ۱۴۰ هزار دلار برای واردات ذرت،۳۵۷ میلیون و ۱۰ هزار دلار برای واردات کنجاله سویا، و ۲۰۵ میلیون و ۱۳۰ هزار دلار برای واردات انواع روغن خام نباتی و پالم با نرخ ترجیحی (۲۸۵۰۰تومان) تامین شد.

همچنین طی این مدت برای واردات گندم ۲۵۷ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار، دانه‌های روغنی ۳۶۸ میلیون و ۵۰ هزار دلار، جو ۶۴ میلیون و ۱۴۰ هزار دلار، قندوشکر۲۱ میلیون و ۷۱۰ هزار دلار و گوشت قرمز ۷۸ میلیون و ۹۳۰ هزار دلار ارز با نرخ ترجیحی تامین شد.

علاوه براین طی دو ماهه سال جاری مبلغ ۴۰ هزار دلار برای واردات گوشت مرغ، ۱۲۵ میلیون و ۷۹۰ هزار دلار برای واردات برنج، ۷ میلیون و ۸۱۰ هزار دلار برای واردات محصولات باغی و زراعی، ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار برای واردات حبوبات و مبلغ ۴۰۰ هزار دلار نیز برای واردات اقلام مورد نیاز صنایع غذایی، شیلات، دام و طیور و دامپزشکی ارز با نرخ ۲۸۵۰۰ تومان تامین شد.

این گزارش حاکیست در دو ماهه سال جاری، ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار برای سایر کد تعرفه‌ها در حوزه کالا‌های اساسی و ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار برای کارمزد تبدیل و نقل و انتقال ارز در این بخش ارز با نرخ ترجیحی اختصاص یافت.

بر پایه این گزارش، سهم تجهیزات پزشکی، شیرخشک، ماده اولیه دارو و ملزومات دارویی از ارز تامین شده با نرخ ترجیحی در دو ماهه ابتدایی سال جاری ۳۴۶ میلیون و ۷۰ هزار دلار بوده که از این میزان برای واردات تجهیزات و ملزومات پزشکی، ۱۳۵ میلیون و ۲۴۰ هزار دلار، دارو، ماده اولیه دارو، زیرفراورده یا ملزومات دارویی ۱۹۲ میلیون و ۹۶۰ هزار دلار، ماده اولیه غذا، شیرخشک، مکمل و آرایشی و بهداشتی، دو میلیون و ۳۴۰ هزار دلار، و برای واردات واکسن‌ها و کیت‌های پزشکی، ۱۲ میلیون و ۸۲۰ هزار دلار ارز با نرخ ۲۸۵۰۰ تومان با نظر دستگاه متولی مربوطه از سوی بانک مرکزی تامین شد.

طی این مدت ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار نیز با نرخ ۲۸۵۰۰ تومان برای تامین کارمزد تبدیل نقل و انتقال ارز در حوزه سلامت اختصاص یافت.