عمومی

چرا سما (دختر اصفهانی) در شیراز مفقود شده؟

یک ماه و چند روز پس از انتشار خبر ناپدید شدن سما (دختر اصفهانی)، فیلمی از پدرش در فضای مجازی و برخی خبرگزاری ها منتشر شد. اخبار آنلاین منتشر شد و خیلی زود در فضای مجازی و محبوب شد. به موازات آن برخی از دوستان رسانه ای و فالوورهای محترم ما خاطرات یک وکیل آنها با ارسال پیام و تماس برای کمک به خانواده سما و همراهی آنها شروع به کار کردند.

به همین دلیل تصمیم گرفتم مقاله این هفته را بنویسم خاطرات یک وکیل با درج مجدد این یادداشت و فیلمی که اخیراً در مورد خبر ناپدید شدن سما منتشر شده است، از همه بینندگان عزیز به ویژه هموطنانم تقاضا دارم برای یافتن سما قدمی کوچک بردارند و از نگرانی خانواده عزیزش بکاهند. از صحبت های پدر سما معلوم می شود که سما در محدوده خیابان معالی آباد (منطقه پل معالی آباد، ورودی تچارا) بوده (در فیلم دوربین مداربسته شهر دیده می شود) اما ناگهان نابینا شده است، چیزی نیست. یکی از دوربین ها او را گرفت!! قبل از هر نوشته ای لازم است به زحمات خالصانه نیروی انتظامی و دادسرای شیراز به ویژه معاونت کیفری این شهرستان اشاره شود. هر چه زودتر برای خانواده و جامعه سامان.آینده.اما بعد..

بیش از ده سال است که بیشتر روز و شب را در خیابان معالی آباد می گذرانم و از دارالوکاله به خانه می روم و از خانه به مدرسه فرزندم می روم و به دیدار دوستان و خانواده می پردازم. همین خیابان به گفته مردم یکی از خیابان های بالاشهر شیراز است (من متولد درب شیخ هستم و افتخار می کنم بچه جنوب شهر هستم، لطفا سوء تفاهم نکنید) خیابانی که قیمت متری یک آپارتمان بیش از 30 تا 40 میلیون تومان است و در خیابان اصلی آن کلانتری وجود دارد و پلیس خادوم و سای مدام در حال گشت زنی هستند. در چند ماه اخیر شاهد حوادثی بوده ایم که نشان از پایین بودن درصد امنیتی دارد.

هر چند تا پاسی از شب هر روز صبح شاهد گشت‌های پلیس در منطقه خائیان معالی آباد هستم که قصد دارم حوالی ساعت 6 صبح به محل کار بروم، اما برخی اتفاقات نشان می‌دهد که بخش امنیتی – پلیسی این منطقه نیاز به تقویت دارد. از نظر لجستیکی نیز جنبه نیروی انسانی دارد.

اگرچه در ده سال گذشته تعداد ساکنان و تعداد ساختمان های واقع در این منطقه چندین برابر شده است (از افتتاح چندین مجتمع تجاری- اداری تا ساخت برج های بلندمرتبه و …) اما در گذشته وظیفه تامین نظم و امنیت منطقه بر عهده پاسگاه گلدشت معالی آباد بوده و هیچ گونه تغییر مهم و ضروری در افزایش توان مادی و فنی و نیروی انسانی نیروی انتظامی مشاهده نشده است. علیرغم تلاش های خالصانه نیروی انتظامی کلانتری معالی آباد، باید پذیرفت که موقعیت ویژه این نقطه از شهر به گونه ای است که حداقل یک کلانتری ایجاد و محدوده امنیتی خیابان را از نظر جغرافیایی تفکیک کند. معالی آباد اصلی توسط خیابان های فرعی اطراف احساس می شود.

وجود پروژه های عظیم ساختمانی در دست ساخت و ساختمان های مسکونی و غیره، باغ ها و پذیرایی های شخصی، مجتمع های تجاری- اداری و جاده های مختلف و سایر مناطق اطراف متصل به خروجی شهر شرایط را برای اشغال اقشار مختلف جامعه ایجاد کرده است. فعالیت یا استقرار روزانه در این نقطه جغرافیایی مستمر است، لذا افزایش درصد امنیتی پلیس و نهادهای امنیتی شهرستان از نظر پزشکی قانونی و پیشگیری از هنجارشکنی و رفتار مجرمانه ضروری است. اقداماتی در این زمینه انجام دهد.

با وجود اینکه بعید است تصادفات و جرایم 100 درصد قابل پیشگیری باشند، اما می توان با اتخاذ تدابیر خاصی از وقوع حوادث مشابه جلوگیری کرد که مهم ترین آن ایجاد کلانتری در خیابان ها است. معالی آباد، تجهیز نیروی انتظامی به نیروی انسانی و تجهیزات نیاز آنهاست.

در نهایت در مورد آخرین نقطه ای که آنتن دهی تلفن همراه سامان در آن قرار گرفت، بر اساس گفته های پدر سامان، باید به این نکته اشاره کرد که محدوده جغرافیایی محل مذکور به گونه ای است که بسیج عمومی برای تعیین محل آن انجام شد. سازمان های مختلف از جمله آتش نشانی نیاز است نظارت بر کلیه دوربین های مداربسته اعم از دوربین های بانکی، مجتمع های مسکونی و خیابان های مجاور، انتشار و تکثیر تصاویر سما در سطح شهر به ویژه در محدوده مشخص شده و بهره گیری از فرصت های ویژه می باشد. در این فضای مجازی موجود است.

* وکیل – شیراز
6565