عمومیکسب و کار ایرانیان

چرا حسابداری برای صاحبان مشاغل کوچک مفید است؟

صرف نظر از اینکه صاحب چه نوع کسب و کار کوچکی هستید یا قصد راه‌اندازی آن را دارید، باید اصول حسابداری در مدیریت کسب و کارهای کوچک را رعایت کنید. صاحبان مشاغل کوچک و استارت‌آپ‌ها در فهرست کارهای روزانه خود غرق در وظایف بسیار زیادی هستند. بسیاری از صاحبان کسب و کار در نتیجه افزایش فشار، حسابداری را چالش برانگیز می‌دانند.

اما فقط داشتن مقداری دانش در مورد حسابداری اولیه برای مشاغل کوچک در بلندمدت به شما کمک می‌کند. در این راهنما نکاتی را به اشتراک می‌گذاریم که می‌تواند به شما کمک کند مدیریت کسب و کارهای کوچک خود را به خوبی پیش ببرید. این نکات حسابداری به صاحبان مشاغل کوچک کمک می‌کند تا کنترل بهتری بر امور مالی کسب و کار خود داشته باشند. با این مطلب از بلاگ پکت همراه باشید.

حسابداری مشاغل کوچک چیست؟

در مدیریت کسب و کارهای کوچک حسابداری مستلزم پیگیری درآمد و هزینه‌های شرکت است. به زبان ساده، حسابداری فرآیند ثبت ورودی و خروجی وجوه از یک حساب تجاری است که شامل پیگیری صورت‌حساب‌های پرداخت‌شده و همچنین فاکتورها، سفارش‌های خرید، پیش پرداخت‌ها و صورت‌حساب‌های پرداخت ‌شده است. با شرکت در  اموزش حسابداری اصفهان دوره صفر تا صد می توانید از معرفی به کار موسسه استفاده نمایید.

استراتژی های موثر حسابداری برای مدیریت کسب و کارهای کوچک

برای یک کسب و کار کوچک، شامل یادداشت برداری از تراکنش‌های مالی ()، ایجاد گزارشات حسابداری () و تشکیل پرونده و است، اما اگر به درستی انجام نشود، می‌تواند اوضاع را بسیار آشفته کند.

استراتژی های زیر برای کسب و کارها بسیار موثر هستند:

 1. تفکیک حساب بانکی تجاری و شخصی

سلامت مالی شرکت شما موجب کسب بیشترین سود در سازمان شما خواهد شد. شما باید درآمدها و هزینه‌های کسب و کار خود را کاملاً جدا از هزینه‌های شخصی خود نگه دارید، حتی اگر از وجوه شخصی برای تجارت خود استفاده می‌کنید. داشتن یک حساب بانکی جداگانه برای مدیریت کسب و کارهای کوچک مزایای زیادی دارد.

وقتی بانکداری شخصی و تجاری از هم جدا نگه داشته می‌شوند، صاحبان مشاغل می‌توانند:

 • فعالیت‌های تجاری خود را بهتر سازماندهی و مدیریت کنند.
 • اضطراب و عدم اطمینان در مورد مهلت‌های مالیاتی را به حداقل می‌رساند.
 • شما را قابل اعتمادتر و حرفه‌ای‌تر نشان می‌دهد.
 • یک مسیر حسابرسی دقیق را حفظ می‌کنید.
 • مدیریت دقیق جریان مالی اتفاق می‌افتد.
 • از پول موجود در حساب پس‌انداز خود محافظت می‌کنید.
 1. فاکتور دقیق

صورتحساب و جزو ضروری هر سازمانی است و یک مرحله مهم در فرآیند کسب و کار است که معمولاً زمان بر به نظر می‌رسد. خطاهای کوچک در فاکتورهای شما بر ظرفیت شما برای پرداخت تأثیر می‌گذارد. فاکتورها باید شامل تمام جزئیات مربوط به معامله باشد و به موقع تحویل داده شوند.

برخی از مزایای فاکتور برای مشاغل کوچک به شرح زیر است:

 • صورتحساب مناسب به عنوان یک ابزار عالی برای ثبت سوابق عمل می‌کند.
 • به برند یا کسب و کار کوچک شما ظاهری حرفه‌ای می‌دهد.
 • به عنوان مدرک معتبر یک سرویس داده شده عمل می‌کند.
 • به شما کمک می‌کند تا سازماندهی بهتری را در فروش خود حفظ کنید.
 1. مراقب حساب‌های پرداخت نشده باشید

توانایی شرکت شما برای بقا و عملکرد اساساً به حسابداری منظم بستگی دارد. اگر می‌خواهید پول همچنان وارد شود، باید با مشتریان خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید که آنها فاکتورهای خود را به موقع پرداخت می‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از یک سیستم صورتحساب موثر، هشدارهای منظم درباره صورتحساب‌های پرداخت نشده را پیگیری، نگهداری و دریافت کنید.

صاحبان کسب و کارها از نظارت بر حساب‌های پرداخت نشده خود سود خواهند برد:

 • اطمینان حاصل کنید که مشتریان فاکتور پرداخت‌های خود را به موقع دریافت می‌کنند.
 • نظارت بر حساب‌های پرداخت نشده به برنامه‌ریزی پیش رو کمک می‌کند.
 • پیگیری حساب‌های پرداخت نشده عملکرد روان کسب و کار شما را تسهیل می‌کند.
 1. بودجه‌ای برای دستیابی به اهداف و مقاصد ایجاد کنید

یکی از اولین مراحل حسابداری برای مدیریت کسب و کارهای کوچک باید تهیه بودجه باشد که مستلزم ایجاد درآمد و هزینه‌های مورد انتظار است. شما می‌توانید با کمک بودجه یک خط پایه برای آنچه که باید روی آن کار کنید ایجاد کنید.

کسب و کارهای کوچکی که  مشخصی دارند می‌توانند:

 • تخصیص منابع مناسبی داشته باشند.
 • تصمیمات بهتری بگیرند.
 • به اهداف تجاری خاص دستیابی پیدا کنند.
 • مراقب نتایج باشند.
 • برای آینده خود برنامه‌ریزی کنند.
 1. دفاتر حساب خود را به روز نگه دارید

داشتن دفاتر حساب منظم برای هر شرکتی ضروری است چرا که برنامه‌ریزی تجاری و مالی را ساده می‌کند. برای به دست آوردن دانش روشنگرانه در مورد شرکت خود، باید دفاتر حساب منظمی داشته باشید. بینش‌ها و ایده‌ها با جمع‌آوری داده‌های عملی شکل می‌گیرند. نگهداری ناکافی از دفتر حساب عامل اصلی در عملکرد ضعیف بسیاری از مشاغل است.

بیشتر بخوانید:

موارد زیر تنها چند مزیت به روز نگه داشتن دفاتر حساب هستند:

 • به حفظ بودجه شرکت شما کمک می‌کند.
 • کمک می‌کند تا پیش‌بینی‌های مالی دقیق را به شما ارائه دهد.
 • از بار جستجوی اطلاعات مناسب در طول فصل کم می‌کند.
 • به شما این توانایی را می‌دهد که برای شرایط اضطراری آماده باشید.
 • از اشتباه کردن جلوگیری می‌کند.
 • رعایت الزامات قانونی ساده‌تر می‌شود.
 1. ثبت و پیگیری هزینه‌های کسب و کار

مخارج از جمله هزینه‌های مشاوره، هزینه‌های مستقیم نیروی کار، لوازم اداری، سفر و آب و برق باید مستند و به روز نگه داشته شوند. از کارت‌های اعتباری تجاری خاص استفاده کنید، هزینه‌های خود را پیگیری کنید و تمام رسیدهای خود را مستند کنید.

برخی از مزایای ردیابی و ثبت هزینه‌ها به شرح زیر است:

 • برای حفظ جریان نقدی روان ضروری است.
 • به شما در شناسایی هزینه‌هایی که برای کسر مالیات واجد شرایط هستند کمک می‌کند.
 • به شما کمک می‌کند تا بفهمید شرکت شما چقدر خوب پیش می‌رود.
 • بینشی در مورد هزینه‌های خاص و جریان نقدی ارائه می‌دهد.
 • به طبقه‌بندی هزینه‌های شما کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید:

موسسه حسابداری با هدف بهترین آموزشگاه حسابداری اصفهان دوره صفر تا صد و دوره رشد خود را برگزار می‌کند و در آموزش حسابداری اصفهان جز اولین‌ها است.

سخن پایانی

بسیاری از کارآفرینان استراتژی های حسابداری و مدیریت کسب و کارهای کوچک که در این راهنما به آنها اشاره شده است را امتحان و آزمایش کرده‌اند. این اصول به آنها در ایجاد یک بهتر و مدیریت موفقیت‌آمیز امور مالی کسب و کار با نهایت دقت کمک کرده است. نشان داده شده است که برنامه‌ها و صورت‌های مالی محکم بر سودآوری بلندمدت هر کسب‌وکاربسیاری از کارآفرینان تجاری موفق بخشی از موفقیت خود را به نگهداری دقیق سوابق و تراکنش های مالی نسبت می دهند. آنها هر هزینه و سپرده ای را پیگیری می کنند. این کار به کاهش هزینه های غیر ضروری کمک می کند.

یکی از مهم ترین کارهایی که باید به عنوان یک صاحب شرکت کوچک انجام دهید، تمرین حسابداری است. زیرا با نگهداری دقیق و کامل سوابق مالی و هزینه های خود، احتمال پرداخت مالیات بر پول غیر درآمدی را کاهش می دهید.

در ادامه به توضیح 12 نکته مهم حسابداری برای مشاغل کوچک می پردازیم.

 1. حساب بانکی تجاری و شخصی خود را از هم جدا کنید

اطمینان حاصل کنید که از سرمایه شرکت برای به دست آوردن وسایل شخصی استفاده نمی کنید. تخصیص نادرست پول ممکن است منجر به نگرانی در جریان نقدینگی شود، پرونده مالیاتی و مسائل حسابرسی ممکن است ایجاد شود. بنابراین، در صورت عدم تفکیک حساب شرکتی یا ترکیب امور مالی شخصی و شرکت، ممکن است با مجازات های قانونی روبرو شوید.
اگر صاحب یک کسب و کار کوچک هستید، احتمالاً مسئول تمام خریدها و پرداخت ها هستید. حتی اگر شما تنها کسی هستید که به پول حاصل از کسب و کارتان دسترسی دارید، باید حساب های شخصی و شرکتی خود را همیشه جدا نگه دارید.
اگر نیاز به استفاده از پول کسب و کار برای هزینه های شخصی دارید، فقط یک بار در هفته یک بار به حساب شخصی خود انتقال انبوه انجام دهید تا حسابدار مجبور نباشد با تعداد زیاد تراکنش های کوچک شخصی سر و کار داشته باشد و شما را مجبور به پرداخت هزینه زمان صرف شده بابت آنها نکند.

 1. انتخاب نرم افزار حسابداری مناسب

یکی از توصیه های ضروری حسابداری برای صاحبان مشاغل کوچک، انتخاب نرم افزار حسابداری مناسب است. اکثر این راه حل های نرم افزار حسابداری برای استفاده و یادگیری ساده هستند. علاوه بر این، آنها می توانند تمام هزینه ها و درآمد کسب و کار شما را محاسبه کنند. به این دلیل است که به شما امکان می دهد هر لحظه وضعیت مالی خود را بررسی کنید.
زمانی که تصمیم می‌گیرید از کدام نرم‌افزار حسابداری استفاده کنید، مطمئن شوید که ظرفیت آن را در مقیاس با سازمان خود و دفتر پشتیبان آن با گسترش آن ارزیابی کنید. با این حال، قبل از خرید هر نرم افزاری، ضروری است که با یک حسابدار ذیصلاح تماس بگیرید.
برای اینکار ما حسابینو  را پیشنهاد می دهیم که شامل (ثبت انواع فاکتور و دریافت و پرداخت …) و (شامل گزارشات استاندارد حسابداری مانند ترازنامه، صورت سودوزیان، دفتر کل، روزنامه و …) که می توانید به مدت یک ماه بدون محدودیت به صورت رایگان از استفاده نمایید و بعد از بررسی اقدام به خرید کنید.

 1. حواستان به تسویه فاکتورها باشد

کسب و کارها برای سرپا ماندن به جریان مالی متکی هستند. اگر حساب های دریافتنی و پرداختنی نامتعادل باشد، حتی یک شرکت پررونق ممکن است در تنگنای نقدینگی گرفتار شود. به طور مرتب فاکتورهای معوق خود را مرور کنید. برنامه ای برای ارسال پیامک یادآوری تنظیم کنید. ایده این است که قبل از پرداخت قبوض خود پول دریافت کنید.
از جریمه دیرکرد خودداری کنید به جای آن تخفیف هایی برای پرداخت به موقع یا زودهنگام در نظر بگیرید.
به عنوان یک صاحب کسب و کار باید بدانید که فاکتورهای پرداخت نشده ممکن است بر جریان نقدی شما تأثیر منفی بگذارد. اجازه دادن به مشتریان برای نگه داشتن پول شما برای مدت طولانی ایده خوبی نیست.
پیشنهاد می کنیم مقاله “” را مطالعه نمایید.

 1. به طور منظم برای مالیات برنامه ریزی کنید

بسیاری از شرکت ها فراموش می کنند که مالیات را در قیمت گذاری و جریان نقدی خود لحاظ کنند. هزینه فروش شامل تعهدات مالیاتی شما، مواد و بسته بندی است.
به طور منظم با حسابدار مالیاتی خود در تماس باشید. این برای اطمینان از این است که شما تمام تلاش خود را برای پیگیری اسناد و هزینه ها انجام می دهید. بنابراین، زمانی که زمان تشکیل پرونده فرا می رسد، از قبل هر آنچه را که نیاز دارید در اختیار خواهید داشت. حفظ یک سازمان مالیاتی همچنین می تواند به شما در تصمیم گیری هوشمندانه در طول سال کمک کند. این به کاهش بار مالیاتی کل شما و جلوگیری از جریمه های پرهزینه کمک می کند.
5.
لوگوی کسب و کار خود را با بودجه کم طراحی کنید
برای چاپ فاکتورهای فروش، کارت ویزیت، بروشورها، وب سایت خود به یک لوگو نیاز دارید. که معرف کسب و کار شما به مشتریان باشد.
لازم نیست تمام تلاش خود را بکنید و هزینه ی بالایی برای این کار بپردازید. بسیاری از مشاغل آنلاین وجود دارند که طرح های لوگو را با قیمت های بسیار مناسب ارائه می دهند.
اگر مهارت های طراحی دارید، می توانید از نرم افزارهای طراحی موجود برای طراحی لوگوی خود استفاده کنید. در غیر اینصورت می توانید یک لوگو در یکی از محصولات مایکروسافت مانند Word طراحی کنید.

6. داده های مالی خود را به صورت هفتگی بررسی کنید

بررسی های هفتگی حسابداری شما را از وضعیت شرکت مطلع می کند. شما می توانید هر مشکلی را که ایجاد شده ، پیدا کرده و بررسی کنید. شما قادر خواهید بود بر جریان نقدینگی خود نظارت داشته باشید. علاوه بر این، به شما کمک می کند تا در مورد هزینه های هفتگی خود آگاه باشید و در مورد صورت حساب های جاری به روز بمانید.
کارت اعتباری تجاری، که لیستی از تمام هزینه‌ها را در خود نگه می‌دارد، راه دیگری برای پیگیری تمام هزینه‌های انجام‌شده توسط شرکت است. علاوه بر این، از خرج کردن پول نقد جلوگیری می کنید. بنابراین، دیگر نگران جا انداختن رسیدها نخواهید بود.

 1. اسناد تجاری خود را سازماندهی کنید

این یکی از ویژگی های ضروری یک صاحب کسب و کار کوچک است. شما باید تمام اوراق مورد استفاده در معاملات تجاری روزانه را برای مراجعات بعدی حفظ کنید. همیشه مطمئن شوید که تمام صورت‌حساب‌های بانکی و کارت اعتباری، صورت‌های سود و زیان، ترازنامه، رسید و فاکتورهای فروش و خدمات شرکت را دارید. این به شما این امکان را می دهد که در حین رشد، یک پایه مالی محکم برای شرکت خود بسازید.
نگه داشتن اسناد حسابداری باعث می شود:
ردیابی آسان برای هر موضوعی که در آینده ممکن است رخ دهد، و اثبات آن برای یک حسابرس یا کارمند مالیاتی .
اکثر ادارات مالیاتی از کسب و کارها می خواهند که اسنادی را که ادعاهای مالیاتی آنها را پشتیبان می کند حداقل به مدت 10 سال نگه دارند. اینها اسنادی مانند فاکتورها، رسیدها، سوابق دستمزد و غیره هستند.
تنها راه نگهداری سوابق، داشتن یک سیستم بایگانی بسیار سازمان یافته است. یک جعبه یا سبد پر از کاغذهایی که به طور نامرتب قرار داده شده اند، یافتن موارد مورد نیاز را بسیار دشوار کرده و باعث اتلاف وقت می شود.
در حسابینو تمامی اسناد و فاکتورها و رسید ها و … در دیتابیس اختصاصی شما ذخیره شده و به صورت کاملا ابری و مطمئن در هر زمان در اختیار شما خواهد بود همچنین توسط گزارشات حرفه ای می توانید دروه های زمانی مختلف را با هم مقایسه کنید.

 1. به طور منظم با یک متخصص حسابداری مشورت کنید

یک لیست در حال اجرا از سوالات پشتیبان تهیه کنید. همچنین، برای پاسخ‌ها و توصیه‌ها، مرتباً با شرکت حسابداری خود تماس بگیرید. این تضمین می کند که در پایان سال آماده مالیات هستید. علاوه بر این، به شما کمک می کند تا از مشکلات مالی شدید جلوگیری کنید.

 1. حساب های دریافتنی را از تسهیلات جدا کنید

مدیریت ضعیف مالی یکی از دلایل اصلی شکست کسب و کار است. اختلاط وجوه ارائه شده توسط مشتریان با وجوه وام گرفته شده توسط شرکت ممکن است باعث سوء تفاهم شود و در نهایت منجر به یک فاجعه مالی شود.
در نتیجه نرم افزاری که بتواند درآمد و تسهیلات اخذ شده را به طور مستقل پیگیری کند توصیه می شود که به پیگیری آسان و سریع در صورت لزوم کمک می کند.

 1. از بمباران کارکنان با سیستم های جدید خودداری کنید

نرم‌افزارهای جدید زیادی برای کمک به کسب‌وکارهای کوچک برای انجام بهتر، سریع‌تر کار، کارآمدی بیشتر، و بهبود نتیجه و غیره معرفی شده‌اند. آنها کمک‌های فوق‌العاده‌ای برای ساده‌سازی فرآیندهای کسب‌وکار هستند و توسعه‌دهندگان تلاش زیادی می کنند تا آنها بتوانند دقیق و بدون ایراد کار کنند.
اما پیاده‌سازی سیستم‌های جدید بیش از حد نزدیک به هم می‌تواند واقعاً برای کارمندان طاقت‌فرسا و برای مدیر کسب‌وکار خسته‌کننده باشد.
مالک یا مدیر باید به دقت در نظر بگیرند که آیا یک سیستم خاص بدون اینکه کارمندان را با کارهای اضافی و ایجاد حواس‌پرتی مشغول کند، ارزش معرفی دارد یا خیر – از این جهت که آنها ممکن است زمان مهمی را که برای انجام واقعی کاری که باعث درآمدزایی در کسب و کار می‌ شود از دست بدهند.
یادگیری سیستم‌های جدید و ایجاد عادت در تکمیل وظایف مربوط به آنها زمان بر خواهد بود.
افراد می‌توانند بدون فکر کردن عادات خود را انجام دهند، اما وظایف جدید نیاز به تفکر زیادی دارد که اگر مدیر بی‌صبر باشد و انتظار داشته باشد که کارمند فوراً آن را به دست آورد، کار مفید را کند می‌ کند و باعث استرس می‌ شود.
هر بار که یک سیستم جدید را معرفی می کنید و به کارمندان زمان دهید تا آنها را یاد بگیرند و عادت کنند قبل از معرفی سیستم بعدی، آنها را به راحتی تکمیل کنند.
کلیه دوره های موسسه اموزشگاه حسابداری سرای حسابدار در اصفهان به صورت صد در صد عملی و مطابق با نیازهای بازار کار است.

 1. حقوق کارمندان خود را به موقع پرداخت کنید

اگر افرادی را در کسب و کار خود به کار می گیرید، مطمئن شوید که مسئولیت خود  را انجام می دهید و دستمزد یا حقوق آنها را به موقع پرداخت می کنید. کارمندان برای رفاه واحساس امنیت شغلی و کارایی بهتر خود متکی به دریافت به موقع حقوق هستند.
با هر بار پرداخت، مطمئن شوید که پس‌اندازی را برای پوشش مالیات بر حقوق از دستمزد کارمند کنار گذاشته‌اید. این پول متعلق به دولت است.
اطمینان حاصل کنید که اظهارنامه حقوق و دستمزد خود را به موقع ثبت کرده و پرداخت ها را به موقع انجام دهید. انجام این کارها را «فراموش نکنید». تشکیل پرونده یا پرداخت دیرهنگام می تواند جریمه هایی را برای کسب و کار شما به همراه داشته باشد (این یعنی هدر دادن واقعی سرمایه های تجاری شما).

 1. حسابداری خود را برون سپاری کنید

اگر به نظر شما حسابداری خیلی مشکل است یا وقت کافی برای رسیدگی به آن ندارید، همه چیز را برون سپاری کنید. و از حسابداران خبره و شرکت های حسابداری معتبر کمک بگیرید.

حسابینو یک برنامه حسابداری آنلاین می باشد که توسط آن می توانید تمامی فاکتور های، رسید های دریافت و پرداخت و اسناد حسابداری خود را ثبت نمایید و اتوماتیک تمامی اسناد حسابداری استاندارد توسط سیستم ایجاد شود و با گزارش های کاربردی حسابداری و مدیریتی بخش مالی کسب و کار خود را به راحتی کنترل کنید. برای این کار می توانید به صورت .