عمومی

پیاده‌روی اربعین، سنتی به درازای چهارده قرن

نقل شده است که حضرت آدم (علیه السلام) هزار بار پیاده به خانه خدا رفت. این شیوه راه رفتن و سنت پیاده روی هرگز در تاریخ به هیچ دین و فرهنگی اختصاص داده نشده است ، زیرا سزار پادشاه روم با خداوند عهد بست که هر زمان که در نبرد با امپراتوری ایران پیروز شد ، از این پیروزی بزرگ سپاسگزار خواهد بود. پیاده برود و پس از این پیروزی نذر خود را انجام داد و پیاده به اورشلیم رفت.
در اسلام ، زیارت پیاده سنت خوبی است و در این زمینه توصیه های زیادی از سوی امامان معصوم (ع) ارائه شده است.

پیاده روی اربعین ، یک سنت چهارده قرنه

امام صادق (ع) زیارت خانه پیاده را محبوب ترین راه برای تقرب به خدا می داند:
“یک حج پیاده معادل هفتاد حج است!” »
البته روایات زیادی از معصومین (ع) در این زمینه دریافت شده است. اهل بیت علیهم السلام نیز این سنت زیبا را به کار بردند ، چنان که روایت شده است که امام مجتبی علیه السلام بیست و پنج بار پیاده برای زیارت خانه خدا از مدینه دیدن کرده است.
امام حسن علیه السلام به حرم نازل شد ، فاصله مدینه تا مکه را پیمود و همه کاروان های پیرو امام (علیه السلام) از اتومبیل خود پیاده شدند. سواره نظام در کاروان O نداشت.
طبق روایتی دیگر ، امام حسین علیه السلام در جاده قدم می زد و بدون اسب در کنار باربرها و تجهیزات سوار می شد. روایات تاریخی نشان می دهد پیاده روی تا قصر ائمه اطهار (ع) از زمان ائمه معصومین (ع) رایج بوده است.
بارها او برای زیارت حرم امیرالم muمنین ، جد زین العباد ، به نجف اشرف می آمد و در این آرامگاه مقدس اقامت می کرد. شب را در آنجا گذراند

پیاده روی اربعین ، یک سنت چهارده قرنه

امام صادق علیه السلام در این باره می فرماید: هرکس پیاده به دیدار امیرالممنین (ع) برود ، خداوند متعال ثواب یک حج و یک عمره را برای او می نویسد!
و اگر پیاده بازگردد ، ثواب دو حج و دو عمره در هر زمان ثبت می شود!
جابر بن عبدالله انصاری اولین زائر مدینه به کربلا در چهلمین روز سال 61 هجری قمری بود. از سوی دیگر ، پس از بازگشت کاروان به مدینه ، الله ابتدا عازم کربلا شد و در روز چهلم ، این دو کاروان به کربلا رسیدند ، در فاصله ای دو طرف و محل دفن پیامبر. و شهدای عاشورا
این سنت زیبا برای رفتن به کربلا و نجف اشرف در سالهای وجود امامان علی رغم حکومت ظالمانه و خونین بنی امیه و عباسیان انجام می شد.

پیاده روی اربعین ، یک سنت چهارده قرنه

حاکمان دولت های شیعه مانند دولت آل بویه و دولت صفویه این سنت زیبا را به کار بستند و سعی کردند آن را در بین شیعیان گسترش دهند. شاه عباس صفوی و دیگر علمای بزرگ عصر خود ، مانند شیخ بهایی ، تصمیم مشهد را از اصفهان در سال 1009 هجری قمری به منظور اشاعه و اشاعه فرهنگ حج پیاده تقدیس کردند و از هشتم دیدن کردند. امام.
علما و بزرگان ، به پیروی از امامان معصوم ، اهمیت زیادی به این سنت حسنه می دادند و آنقدر رواج دارد که زیارت کربلا و قصر حسین تا زمان مرحوم شیخ مرتضی انصاری متداول شد. طبق روایت ، آنها بر اساس نذرهای خود پیاده به زیارت امام هشتم در مشهد مقدس رفتند.

پیاده روی اربعین ، یک سنت چهارده قرنه

طبق روایات تاریخی ، از قدیم و در طول عمر ائمه اطهار (ع) رسم بوده است که در این ایام خاص حج انجام دهند.
در بین آموزه های شیعه ، پنج زمان ویژه در طول سال برای زیارت قبر مطهر امام حسین (ع) وجود دارد. اول ماه رجب ، نیمی از ماه رجب ، نیمی از شعبان ، ایام عرفه و «اربع» پنج تاریخی است که توسط اهل بیت (علیهم السلام) برای زیارت امام توصیه شده است. طبق روایات تاریخی ، از گذشته های دور و در طول زندگی ائمه اطهار (ع) ، سنت پیاده روی برای زیارت در این ایام خاص وجود داشت. این سنتی است که معمولاً با زیارت حضرت علی (ع) در نجف آغاز می شود.
این کار را متوکل در سال 236 هجری انجام داد ، زیرا نهضت عاشورا دو قرن قبل از زمان متوکل در سراسر جهان گسترش یافته بود و هرگونه تغییر در کربلا و کاخ امام (ع) به جهان اسلام سرایت کرده بود. تخریب کاخ امام حسین (ع) به ذهن شیعیان آفریقا رسیده است.
همانطور که قبلاً نیز اشاره شد ، علما و بزرگان حوزه علمیه نجف اشرف نقش گسترده و بلندی در احیای و احیای این سنت حسنه داشته اند و در طول تاریخ این سنت حسنه به دلایل سیاسی ایجاد شده است. ما اربعین حسین را تا کربلا ، به عنوان یک دولت ضعیف حاکم ضد شیعه ، می بینیم و از او پیروی می کنیم.

پیاده روی اربعین ، سنت قرن چهاردهم

در برخی روایات تاریخی آمده است که زیارت کربلا به اندازه مرحوم شیخ مرتضی انصاری (اواخر 1281 هجری قمری) متداول بوده است ، اما گاهی توسط مرحوم محدث نوری فراموش می شود و احیا می شود.
گفته می شود در آن زمان این حرکت و راهپیمایی به سمت کربلا را نشانه فقر و محرومیت می دانستند! این سنت با عزم و تلاش نوری احیا شد.
وی برای حمل کالا اجاره کرد و با همراهان و شاگردانش پیاده به زیارت امام حسین رفت و سه شب از نجف به کربلا سفر کرد. آنها صبح و عصر در پیاده روها قدم می زدند ، وسط روز استراحت می کردند ، غذا می خوردند و نماز می خواندند. مردم ، علما و بزرگان از کار آنها استقبال خوبی کردند و جمعیت زیادی از بیش از 30 چادر از بیست تا سی نفر به آنها ملحق شد.

پیاده روی اربعین ، یک سنت چهارده قرنه

این عالم بزرگوار ابتدا در عید قربان از نجف به کربلا سفر کرد که سفری سه روزه بود و حدود 30 نفر از دوستان و بستگان وی را همراهی کردند. محدث نوری که از آن زمان تصمیم گرفته است این اثر را هر سال تکرار کند ، آخرین بار در سال 1319 هجری قمری به زیارت حرم اباعبدالله حسین علیه السلام رفت.
سفر به کربلا در بین علما و طلاب حوزه علمیه نجف اشرف تا زمانهای مختلف قبل از زمان محدث نوری به ویژه در زمان سلطنت اربعین حسینی ادامه داشت ، اما با ورود اولین نوع خودروها به منطقه سفر کاروان متوقف شد. به زیارت پیاده نیز بسیار محو و فراموش شده بود.

پیاده روی اربعین ، یک سنت چهارده قرنه

در همین دوران بود که مرحوم آیت الله العظمی سید محمود شاهرودی به عنوان استاد و یکی از استوانه های تأثیرگذاری علمی و معنوی در حوزه علمیه نجف وارد عرصه شد و به دلیل تعهد و اصرار وی برای رفتن به کربلا ، این سنت نیکوکاری عادی شد و به عنوان یک سفر مقدس احیا شد. و با توجه به اینکه برخی از ایرانیان ، به ویژه حوزویان ، گاهی آنها را در این سفر همراهی می کنند ، مردم نجف و حومه آن و سپس شیعیان عراق ، به تدریج این سنت کهن ، معنوی و اخلاقی ، و بنابراین سنت کربلا را مجدداً معرفی کردند. به ویژه آربا ، در قرن حاضر.
مشهور است که مرحوم آیت الله شاهرودی در شبهای جمعه بیش از صد بار از نجف به کربلا سفر کرد و در سفرهای دیگر زیارتی و این سفر معنوی ، جمعی از طلاب و دیگر علما و بزرگان حوزه همراه او بودند. همراهی کردند.

پیاده روی اربعین ، سنت قرن چهاردهم

این حرکت باعث محبوبیت راهپیمایی کربلا در بین علما و حوزویان و دیگر اقشار جامعه شد و تعداد آنها سال به سال افزایش یافت. در این دوران بود که اکثر بزرگان ، اساتید و علمای برجسته حوزه اشعار میرزا جواد ملکی تبریزی ، سید محسن امین ، شیخ محمدحسین گروی معروف به کمپانی ، میرزا نائینی ، سید محمد روحانی ، میرزا جواد تبریزی را سرودند. ، علامه امینی ، سید محمد شاهرودی ، شهید عبدالصاحب حکیم ، شهدا و علمای بزرگ از دو خانواده بحرالعلوم و حکیم و مرحوم سیبویه که خود کاروانی از جوانان پرشور راه انداخته و منظم ترین کاروان محسوب می شود. از نظر فرصت های متوفی برای استفاده کامل از این فرصت. وی در این مسیر از شهرت بالایی برخوردار بود و درس های دینی و اخلاقی را در میانه راه قرار داد و سالها با این کاروان همراه بود. آسان نبود! آنها از این راه رفتند و عظمت و پشتکار را به آن افزودند.

پیاده روی اربعین ، یک سنت چهارده قرنه

شاید بتوانم بگویم که در آن زمان ، به ویژه در زمان اربعین حسینی ، کمتر علمای برجسته ای از حوزه وجود داشت که این راه را نرفته باشند و از آن زمان هزاران نفر از دو راه آمده اند. و جاده فرعی فرات که به عنوان “مسیر دانشمندان” شناخته می شود ، سفری بود به سرزمین عشق و حماسه و بهشت ​​روی زمین.
زیارت کربلا در طول زمان در سراسر عراق گسترش یافت و در مقاطع مختلف حجاج امام حسین (ع) از سراسر عراق به کربلا و از شهرهای خود به کربلا رفتند.

پیاده روی اربعین ، یک سنت چهارده قرنه

با روی کار آمدن دولت اموی ، بعثی ها این موضوع و مراسم عزاداری و سنت را جدی گرفتند ، بسیاری از حجاج را در پیاده رو دستگیر کردند و برخی را با دستگیری به شهادت رساندند!
در آن زمان بود که این مراسم بسیار کم رنگ دریاچه به طور کامل بسته نشد و مردم ناامید از طریق علمای مخفی و در میان باغها با چراغ هایی با فتیله روغن سیاه هدایت می شدند. مردم محلی و کشاورزان منطقه از آن به عنوان چراغی برای آبیاری باغ ها و شالیزارهای خود استفاده می کردند و گاهی بعنوان نخل ، چمدان و غذا برای زائران ، چراغ هایی که در شب می درخشید ، زائران و پیاده روها ، در شب و در خفا ، آنها به کربلا رفتند و روزها در باغها پنهان شدند و در این دوره وحشت و کشتار ، زائران فداکار هنوز این سنت 1400 ساله را زنده نگه داشتند.

پیاده روی اربعین ، یک سنت چهارده قرنه

اما پس از سقوط رژیم بعث ، عشق حسین خویشاوندان امام حسین (ع) را به خود جلب کرد و این سنت پایدار دوباره گسترش یافت.
و اکنون می بینید که از ابتدای صفر ، زائران و زائران حسین به این کشور می آیند و بیش از هر زمان دیگری خلق می شوند ، نه تنها از همه شهرهای عراق ، بلکه از همه شهرها و کشورهای جهان. یک حماسه جهانی!
این عاشقان در بهشت ​​روی زمین ، در کاروان ائمه معصومین و اسیران خدا و سرانجام در کعبه امیدها و خواسته های خود ، یعنی در کربلا و پای امام حسین و برادر مومنش قدم گذاشتند. حضرت ابوالفضل. و رفقای ناامیدشان تسلیم می شوند.

پیاده روی اربعین ، یک سنت چهارده قرنه

لازم به ذکر است که این سنت زیبا و حسنه ، که در چند سال گذشته از جایگاه والایی در نزد خداوند برخوردار است ، نه تنها شیعیان ، اهل سنت و همه مسلمانان از فرقه های مختلف ، بلکه سایر ادیان و مذاهب الهی نیز از آن لذت می برند. مانند مسیحیان فرقه ها و مذاهب مختلف. آنها در این راهپیمایی و گردهمایی بزرگ جهانی شرکت کردند و من می توانم با اطمینان بگویم که دیدار اربعین به کربلا اکنون دعای همبستگی برای همه ادیان و جوامع الهی است. ادیان در این دوره در نظر گرفته می شود و امام حسین علیه السلام در حال حاضر یکی از آن شیعیان است ، نه تنها اهل سنت و مسلمانان ، بلکه همه حقیقت جویان و آزادگان جهان.

پیاده روی اربعین ، یک سنت چهارده قرنه

البته باید اذعان داشت که این سنت زیبا که همواره مورد تأکید ائمه معصوم (ع) بوده ، مرهون تلاش و دقت دولت شیعه و اسرار آن در این دوران پس از ناپدید شدن امام روحانی بوده است. و به دلیل تضعیف هر دوره ، مرد بزرگی از نجف اشرف او را زنده کرد و من شک ندارم که با برکت صاحب الامر ، حماسه پرشور راهپیمایی اعراب روز به روز گسترش می یابد. و اقیانوس رعد و برق جنبش مردمی را با امواج قوی پر کرد و تاثیر بیشتری را ایجاد خواهد کرد.

پیاده روی اربعین ، سنت قرن چهاردهم

پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) خود به دختر بزرگوارش ، فاطمه ع ، همسر دو جهان وعده داد که تا روز قیامت نسل به نسل فرزند شما را عزادار خواهند کرد. عزاداری خواهد کرد !!

* خادم افتخاری سرزمین مقدس عراق و عضو آکادمی علوم پزشکی ایران