پوتین: درگذشت آیت الله رئیسی ضایعه بزرگی است / به تقویت روابط با ایران ادامه می‌دهیم

پوتین: درگذشت آیت الله رئیسی ضایعه بزرگی است   به تقویت روابط با ایران ادامه می‌دهیم

رئیس جمهور روسیه با بیان اینکه درگذشت (شهادت) آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران ضایعه بزرگی است، تاکید کرد: به تقویت روابط با ایران ادامه می‌دهیم و روسیه هرچه در توان دارد انجام خواهد داد تا توسعه روابط تهران و مسکو مانند گذشته ادامه پیدا کند.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از خبرگزاری تاس، ویاچسلاو ولودین رئیس مجلس دومای روسیه سه‌شنبه شب با پوتین رئیس جمهور این کشور دیدار کرد و گفت که فردا صبح (چهارشنبه) برای شرکت در مراسم تشییع پیکر شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران به تهران سفر می‌کند.

پوتین در این دیدار از رئیس مجلس دومای دولتی خواست تا ضمن عرض تسلیت به رهبر معظم انقلاب اسلامی، اطلاع دهد که روسیه امیدوار است توسعه روابط مسکو – تهران به همین روال کنونی ادامه یابد.

رئیس جمهور روسیه همچنین با بیان اینکه آیت‌الله رئیسی شریک بسیار قابل اعتمادی بود و اگر در مورد چیزی با وی به توافق می‌رسیدیم، همیشه می‌توانستیم مطمئن باشیم که این توافق‌ها محقق می‌شوند، گفت: درگذشت آیت الله رئیسی ضایعه بزرگی است.

وی همچنین در این دیدار از آمادکی‌ روسیه برای کمک به ایران جهت بررسی دلایل این سانحه خبر داد.

 یک منبع پارلمانی در روسیه پیشتر گفته بود: ویاچسلاو ولودین رئیس دومای دولتی به نمایندگی از روسیه در آئین تشییع پیکر (آیت‌الله) سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران حضور خواهد یافت.

این منبع پارلمانی که به نام وی اشاره‌ای نشده است در در گفت وگو با خبرگزاری تاس،‌ افزود: رئیس دومای دولتی در این آئین که در مشهد برگزار خواهد شد، حاضر خواهد بود.

ویاچسلاو ولودین رئیس دومای دولتی روسیه پیش از این با ارسال پیامی به محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، نوشت: درگذشت (آیت الله) سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران و هیأت همراه در اثر سقوط بالگرد در استان آذربایجان شرقی را صمیمانه تسلیت می‌گویم.

وی در این پیام تسلیت، افزود: آقای رئیسی، فرزند وفادار کشورش، همواره از منافع ایران دفاع کرد، برای استقلال و تحکیم حاکمیت آن در دنیای چند قطبی مبارزه کرد. نمی‌توان سهم سید ابراهیم رئیسی در تقویت روابط دوستانه روسیه و ایران را نادیده گرفت.

پیش از این، رئیس‌جمهور، رئیس شورای فدراسیون (مجلس سنا)، نخست‌وزیر، دبیر شورای امنیت، وزیر خارجه،‌ رئیس کمیته بین‌الملل دوما، اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس، رئیس اداره امور دینی مسلمانان، مدیران و فعالان رسانه‌ و برخی دیگر از مقامات و شخصیت‌های روسیه، در پیام‌های جداگانه عروج شهادت گونه رئیس جمهور ایران و همراهان وی را تسلیت گفته بودند.