ورزشی

پایان رویای 1.900.000.000 یورویی در پاریس!

به گزارش خبرگزاری ایران تودی؛ پاری سن ژرمن با شکست در هر دو دیدار رفت و برگشت، از لیگ قهرمانان اروپا حذف شد تا یک پایان غم انگیز برای دوران کیلیان ام‌باپه ثبت شود. قبل از بازی اول، بسیاری پیش‌بینی می‌کردند که تیم لوئیس انریکه دیدار آسانی خواهد داشت اما تیم لوئیس انریکه در هر دو دیدار رفت و برگشت شکست خورد.

ام‌باپه می‌توانست به فینال برسد و در ادامه به عنوان بازیکن آزاد به رئال ملحق شود اما ام‌باپه و پاری سن ژرمن به فینال نرسیدند تا یک ناکامی دیگر برای این تیم در اروپا ثبت شود.

از زمانی که این باشگاه در سال ۲۰۱۱ به دست شیوخ قطری رسید، پاری سن ژرمن مبلغ نجومی ۱.۹ میلیارد یورویی را صرف نقل و انتقالات کرده است. گران‌ترین خرید پاریسی‌ها نیمار بود که انتقالش از بارسلونا به پاریس، ۲۲۲ میلیون یورو برای باشگاه فرانسوی تمام شد و هنوز هم این انتقال، گران‌ترین انتقال تاریخ فوتبال است.

با وجود هزینه‌های باورنکردنی، پاری سن ژرمن هنوز قهرمان لیگ قهرمانان اروپا نشده است و در تابستان ام‌باپه تیم را ترک خواهد کرد و باید به رئال مادرید بپیوندد. به نظر می‌رسد زمان آن رسیده است که پروژه ناصر الخلیفی به زباله‌دان تاریخ برود. هیچ چیز با ارزشی از این پروژه بیرون نیامد و پاریس در حسرت قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا ماند.

پاری ‌سن‌ ژرمن در پنج سال اخیر از هر روشی بهره برده است تا بتواند فاتح لیگ قهرمانان اروپا شود. باشگاه فرانسوی هزینه زیادی برای امضای قرارداد با بازیکنان جدید پرداخت کرده است با این حال مالک قطری باشگاه به نتیجه‌ نرسیده است. پاری ‌سن‌ ژرمن با خرید نیمار (۲۲۲ میلیون) و کیلیان ام‌باپه (۱۸۰ میلیون به صورت قرضی) تا جایی پیش رفت که با هشدار فر پلی مالی یوفا روبه‌رو شد و حتی مسی را هم جذب کردند.

پایان رویای 1.900.000.000 یورویی در پاریس!

تابستان پر پول هم ثمره‌ای نداشت

انگیزه بی‌ حد و حصر پاری‌سن‌ژرمن برای کسب اولین قهرمانی در لیگ قهرمانان با ۳۴۵.۵ میلیون یورو هزینه در تابستان نشان داده شد. این در حالی است که منچسترسیتی، مدافع عنوان قهرمانی، ۲۳۹ میلیون یورو هزینه کرد.

جدای از حفظ کیلیان ام‌باپه، پاری‌سن‌ژرمن با کولو موانی (۹۵ میلیون یورو)، مانوئل اوگارته (۶۰ میلیون یورو)، عثمان دمبله (۵۰ میلیون یورو)، لوکاس هرناندس (۴۵ میلیون یورو) و بردلی بارکولا (۴۵ میلیون یورو) تیمش را تقویت کرده است. لی کانگ این با ۲۲ میلیون یورو، هوگو اکیتیکه و گونچالو راموس که به صورت قرضی و مارکو آسنسیو که به عنوان بازیکن آزاد به پاری‌سن‌ژرمن رفته‌اند، در این آمار حساب نشده‌اند.

بالاترین مرحله‌ای که پاری سن ژرمن در لیگ قهرمانان رسید، فینال فصل ۲۰۲۰ بود که تحت تاثیر کرونا قرار گرفته بود و بایرن مونیخ توانست با برتری برابر پاری سن ژرمن قهرمان شود.

پاری سن ژرمن که قهرمان لیگ فرانسه شده است باید هفته بعد در خانه به دیدار تولوز برود. این تیم می‌تواند با برتری برابر لیون در فینال جام حذفی، یک قهرمانی دیگر در پایان فصل به دست بیاورد.