بین الملل

هشدار کره جنوبی در پاسخ به برنامه پرتاب موشک ماهواره‌بر کره شمالی

کره جنوبی امروز سه‌شنبه در پی اعلامیه کره شمالی درباره قصدش برای پرتاب یک ماهواره در اواخر ماه جاری میلادی، به کشتی‌های خود درخصوص دریانوردی هشدار داد.

به گزارش ایران تودی، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، وزارت شیلات و اقیانوس‌های دولت کره جنوبی این هشدار را صبح امروز به وقت محلی بعد از آنکه گارد ساحلی ژاپن هم اقدام مشابهی را انجام داد، صادر کرد. هشدار گارد ساحلی ژاپن نیز بعد از آن منتشر شد که پیونگ یانگ با صدور اعلامیه‌ای به توکیو، قصدش را برای پرتاب یک ماهواره در بازه زمانی 24 تا 31 اوت اعلام کرد.

کره شمالی در اعلامیه خود گفت، سه حوزه دریایی از جمله در دریای زرد، در دریای چین شرقی و همینطور در شرق فیلیپین ممکن است تحت تاثیر پرتاب ماهواره این کشور قرار بگیرند.

یک مقام وزارت شیلات و اقیانوسهای کره جنوبی گفت: “کشتی‌های کره جنوبی به صورت مکرر از این مناطق عبور نمی‌کنند اما دولت سئول نظارت خود را تقویت کرده و اطلاعات مربوط را به شکلی سریع با هدف تضمین ایمنی در دریا ارائه می‌کند.”

هشدارهای دریانوردی طبق قطعنامه سازمان بین‌المللی دریانوردی به صورت مستقیم از طریق سامانه جهانی هشدار دریانوردی (WWNWS)، یک سامانه جهانی پخش پیام از طریق رادیو و ماهواره، منتشر می‌شوند.

خبرگزاری یونهاپ، برنامه کره شمالی برای پرتاب موشک ماهواره‌بر را تلاشی دیگر از سوی پیونگ یانگ به منظور قرار دادن یک ماهواره جاسوسی نظامی در مدار زمین دانست. چندی پیش موشک حامل ماهواره جاسوسی کره شمالی کمی بعد از پرتاب در تاریخ 31 مه، به دلیل نقص پیدا کردن موتور به دریای زرد سقوط کرد. پیونگ یانگ بعد از این رخداد اعلام کرد که بار دیگر یک موشک ماهواره‌بر را پرتاب خواهد کرد.

هفته گذشته آژانس جاسوسی کره جنوبی به قانونگذاران این کشور گفت، کره شمالی ممکن است در اواخر ماه اوت یا اوایل ماه سپتامبر در آستانه هفتادوپنجمین سالگرد پایه گذاری این کشور در نهم سپتامبر، یک ماهواره شناسایی را پرتاب کند.

یک روز پیش از اعلام برنامه کره شمالی برای پرتاب یک ماهواره دیگر، کره جنوبی و آمریکا رزمایش نظامی ترکیبی سالانه خود را که 11 روزه است تحت عنوان رزمایش “سپر آزادی اولچی” شروع کردند.

کره شمالی بارها این نوع رزمایش‌های مشترک آمریکا و کره جنوبی را تمرین آنها برای حمله به خودش خوانده اما سئول و واشنگتن گفته‌اند این رزمایش‌ها ماهیت دفاعی دارند.

هفته گذشته همچنین سران آمریکا، کره جنوبی و ژاپن در نشستی سه جانبه در کمپ دیوید بر سر همکاری نزدیکتر با هدف مقابله با تهدیدات موشکی و هسته‌ای در حال تحول کره شمالی توافق کردند.

این در حالی است که رئیس جمهور کره جنوبی روز دوشنبه هشدار داد، کره شمالی در زمان جنگ احتمالی حاضر به استفاده از تسلیحات اتمی با هدف محقق کردن اهدافش است.

بر اساس گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی بیان کرد: “کره شمالی در زمان جنگ به منظور تحقق اهدافش همه تدابیر موجود نظامی را کاملا بسیج کرده و مایل به استفاده از تسلیحات هسته‌ای خواهد بود.”

یون سوک یول اضافه کرد، رزمایش مشترک کشورش و آمریکا شامل تمرین پاسخ به حمله هسته‌ای بالقوه از سوی کره شمالی است.

او همچنین متذکر شد، صلح تنها از طریق”قدرت قاطع” می‌تواند حاصل شود و وعده داد “به صورت قاطع و فوری هر گونه تحریک کره شمالی، کشوری که درباره حملات هسته‌ای پیشگیرانه و تدارکات جنگی تهاجمی صحبت می‌کند، را مجازات کند.”

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.