نیویورک‌تایمز: ژنرال‌های اسرائیلی از بی‌برنامگی نتانیاهو مستأصل شده‌اند

به گزارش ایران تودی، روزنامه آمریکایی گزارش داد مقامات نظامی رژیم صهیونیستی از بی‌برنامگی کابینه جنگی و عدم حصول توافق آتش‌بس مستأصل شده‌اند، زیرا فقدان طرحی منسجم و عملی برای آینده غزه باعث شده نظامیان صهیونیست بار دیگر مجبور به مبارزه با نیروهای حماس در شمال غزه باشند، منطقه‌ای که در ماه‌های ابتدایی آغاز جنگ به گفته صهیونیست‌ها «پاک‌سازی» شده بود.

پیش‌تر نیز گزارش شده بود که گرچه نظامیان صهیونیست از شمال وارد غزه شده و به تعبیر خود نیروهای حماس و فلسطینیان را به جنوب راندند و کنترل این مناطق را به دست گرفتند، اما به دلیل کمبود نیرو در ارتش رژیم صهیونیستی، نظامیان صهیونیست ناچار به ترک مواضع خود شدند و نیروهای حماس هم دوباره در این مناطق جان گرفتند.

به گزارش ایران تودی، اکنون با ورود جنگ غزه به هشتمین ماه خود، نظامیان صهیونیست دوباره باید در نواحی شمالی با حماس درگیر شوند و در وضعیتی که آینده روشنی برای مذاکرات آتش‌بس دیده نمی‌شود، سربازان ارتش رژیم اشغالگر در خطر مضاعفی قرار دارند.

رژیم صهیونیستی بارها اعلام کرده که ازبین‌بردن حماس را یکی از اهداف اصلی خود در این جنگ می‌داند، اما تا امروز نتوانسته طرحی جامع برای اداره غزه پس از جنگ ارائه کند، مسئله‌ای که حتی حامی اصلی این رژیم، یعنی ایالات متحده را هم مستأصل کرده است.

۲ مقام صهیونیست که نخواستند نامشان فاش شود، به نیویورک‌تایمز گفتند برخی ژنرال‌های ارتش و اعضای کابینه جنگی رژیم صهیونیستی از «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر این رژیم و ناتوانی او در ارائه طرحی برای اداره غزه بدون حماس خسته شده‌اند.

نیویورک‌تایمز: ژنرال‌های اسرائیلی از بی‌برنامگی نتانیاهو مستأصل شده‌اند
حملات رژیم صهیونیستی به غزه

رژیم صهیونیستی در اکتبر ۲۰۲۳ کنترل منطقه جبالیا در شمال غزه را در دست گرفت، اما ناتوانی نتانیاهو در ارائه سازوکاری برای مدیریت غزه بدون حماس باعث شده است که نیروهای جنبش مقاومت فلسطین دوباره در این منطقه مستقر شوند؛ امری که رژیم صهیونیستی را وادار کرد در هفته جاری حملات هوایی و زمینی دیگری را علیه این منطقه ترتیب دهد.

«اران لرمان» مقام امنیتی سابق رژیم صهیونیستی به روزنامه آمریکایی گفت بخشی از فشارهای جامعه بین‌المللی به رژیم صهیونیستی و فراوانی تلفات غیرانسانی در این جنگ از فقدان یک چشم‌انداز منسجم در کابینه رژیم صهیونیستی ناشی شده است.

نتانیاهو خواستار «پیروزی کامل» بر حماس است، اما نیویورک‌تایمز می‌نویسد: «تعداد فزاینده‌ای از تحلیلگران و مقامات توانایی اسرائیل برای دستیابی به چنین هدف کلی و گسترده‌ای را زیر سؤال برده‌اند و انتقاد صریح بخش‌هایی از ارتش نشان‌دهنده افزایش نارضایتی از دولت نتانیاهو است.»

یک تحلیلگر اسرائیلی می‌گوید: «رهبران ارتش از این وظیفه نظامی تکرارشونده خسته شده‌اند، چون دولت هنوز به پرسش‌های اساسی راهبردی و سیاسی جواب نداده است.»

نیویورک‌تایمز: ژنرال‌های اسرائیلی از بی‌برنامگی نتانیاهو مستأصل شده‌اند
حملات رژیم صهیونیستی به غزه

بااین‌همه، بحث درباره تبعات بی‌برنامگی در جنگ غزه حتی پیش از آغاز جنگ هم مطرح بود. «تسیپی لیونی» وزیر خارجه سابق رژیم صهیونیستی در ۱۴ اکتبر، یعنی تنها هفت روز پس از عملیات «طوفان الاقصی» از کابینه نتانیاهو خواست پیش از حمله به غزه، چشم‌انداز خود را از آینده این باریکه ترسیم کند، وگرنه صهیونیست‌ها بی‌دلیل در غزه گیر می‌افتند و بهای سنگینی می‌پردازند.

او امروز (سه‌شنبه) در مصاحبه‌ای به تحقق هشدارهای پیشین خود اشاره کرد و گفت: «اگر زودتر به این مسئله فکر کرده و با آمریکا، تشکیلات خودگردان، مصر، عربستان و امارات همکاری می‌کردیم، شرایط بسیار بهتری می‌داشتیم.»

310310