نیویورک‌تایمز: ناتوانی اسرائیل در یافتن السنوار، نماد شکست در جنگ است

رژیم صهیونیستی «یحیی السنوار» را تهدید به مرگ کرده و ماه‌هاست که در جستجوی این رهبر حماس است اما در این هدف خود شکست خورده است.

به گزارش ایران تودی، پس از عملیات طوفان الاقصی در هفتم اکتبر، سران رژیم صهیونیستی «یحیی السنوار» رهبر جنبش حماس در غزه را یک «مرده متحرک» توصیف کرده و از میان برداشتن این مغز متفکر حماس را به‌عنوان یکی از اهداف اصلی خود در حمله به غزه عنوان کردند.

بااین‌حال، هفت ماه از آغاز جنگ غزه گذشته و السنوار هنوز زنده است. در گزارش نیویورک‌تایمز آمده است: «این جنگ بخش اعظم غزه را تخریب کرده اما به رهبران عالی‌رتبه حماس تقریباً هیچ آسیبی نرسیده است. بیشتر کسانی که در حمله هفتم اکتبر به اسارت گرفته شدند، هم هنوز آزاد نشده‌اند و زنده‌ماندن السنوار نماد شکست اسرائیل در جنگ است.»

به گفته مقامات حماس، رژیم صهیونیستی و ایالات متحده که نخواستند نامشان فاش شود، السنوار کاری کرده که رژیم صهیونیستی همزمان با تلاش برای کشتن وی، با او به‌صورت غیرمستقیم به مذاکره بنشیند. این رهبر حماس همچنین با عزمی راسخ، طعم پیروزی را از صهیونیست‌ها دریغ کرده است.

به گزارش نیویورک‌تایمز، حامیان و مخالفان حماس همگی بر این باورند که شاید السنوار بر تمامی اقدامات حماس کنترل نداشته باشد، اما مذاکره‌کنندگان حماس بدون اجازه او حق اعطای هیچ امتیازی را ندارند و شخص السنوار در سرنوشت مذاکرات تاثیرگذار است.

نیویورک‌تایمز: ناتوانی اسرائیل در یافتن السنوار، نماد شکست در جنگ است
منطقه خان‌یونس در غزه

به گزارش این روزنامه آمریکایی، با توجه‌ به اینکه حملات رژیم صهیونیستی بخش اعظم راه‌های مخابراتی غزه را تخریب کرده، یک روز طول می‌کشد تا مذاکره‌کنندگان حماس به السنوار پیغامی بفرستند.

رژیم صهیونیستی تمام غزه را به امید یافتن السنوار جستجو کرده، اما «صلاح‌الدین العواوده» عضو حماس و تحلیگر سیاسی که در زندان‌های رژیم صهیونیستی با السنوار آشنا و دوست شد، به نیویورک‌تایمز گفت: «هیچ تصمیمی بدون مشورت او گرفته نمی‌شود. او یک رهبر عادی نیست، بلکه شخصی قدرتمند است که معمار رویدادهاست. او مدیر یا رئیس نیست، او یک رهبر است.»

مقامات آمریکایی بر این باورند که السنوار احتمالاً در تونل‌هایی زیر شهر «خان یونس» مستقر شده است؛ اطلاعاتی که با ادعای رژیم صهیونیستی مبنی بر اختفای او در رفح در تضاد است. رژیم صهیونیستی ادعا می‌کند که السنوار به همراه اسرای صهیونیست در رفح ساکن است و این ادعا را در توجیه حمله خود به آخرین پناهگاه فلسطینیان استفاده می‌کند.

السنوار در دهه ۸۰ میلادی به حماس پیوست و مدتی بعد توسط رژیم صهیونیستی بازداشت شد. نیویورک‌تایمز می‌نویسد: این رهبر حماس بیش از ۲ دهه در زندان‌های این رژیم محبوس بود و در این مدت به یادگیری زبان عبری و آشنایی با جامعه و فرهنگ مردم اسرائیل روی آورد. به نظر می‌رسد او حالا از دانشی که در آن زمان به دست آورده برای تحت‌فشار قرار دادن سران اسرائیل استفاده می‌کند.

انتهای پیام