نخستین نشست مسئولان حج ۱۴۰۳ در مدینه برگزار شد

نخستین نشست مسئولان حج ۱۴۰۳ در مدینه برگزار شد

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در نشست مسئولان حج ۱۴۰۳ در مدینه منوره از همگان خواست به نحوی برنامه ریزی و عمل کنند که زائر احساس کند آنچه برای تکریم وی لازم بوده پیش بینی و تدارک دیده شده است.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم وفناوری آنا، درنخستین نشست شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت که امروز به ریاست حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب سرپرست حجاج ایرانی درمدینه منوره تشکیل شد مسئولان حوزه‌های فرهنگی، اجرایی و پزشکی در گزارش‌های جداگانه اقدامات و برنامه ریزی‌های انجام شده برای عملیات حج ۱۴۰۳ و استقبال از زائران را تشریح کردند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز از همگان خواست به نحوی برنامه ریزی و عمل کنند که زائر احساس کند آنچه برای تکریم وی لازم بوده در حج ۱۴۰۳ پیش بینی و تدارک دیده شده است.

در این نشست که آقای سید عباس حسینی رئیس سازمان حج و زیارت، سفیر و سرکنسول کشورمان در ریاض و جده و معاونین و مدیران بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت شرکت داشتند آقای علی اصغری رئیس ستاد مدینه از خدمات رسانی به ده هزارو دویست زائر در شهر پیامبر خبر داد و گفت: در نخستین مرحله از خروج کاروان‌های مدینه قبل بیش از ۱۷۵۰ زائردر قالب ۱۴ کاروان امشب بعد از احرام بستن در مسجد شجره با قطار سریع السیر راهی مکه مکرمه می‌شوند.

وی خدمات رسانی در بخش‌های مختلف را بدون خلل درحال انجام دانست و نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تصریح کرد که موضوع حضور کاروان‌ها در روضه شریف با دقت و حساسیت بیشتری از شرکتی که عهده دار این مسئولیت شده است، پیگیری شود.

در ادامه این نشست، حجت الاسلام والمسلمین سید حسین رکن الدینی معاون فرهنگی بعثه به اتخاذ تدابیرلازم برای ارائه خدمات به زائران ایرانی درمسجد شجره اشاره کرد و نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت لزوم هماهنگی هرچه بیشتر بین مسئولان این حوزه و ستاد مدینه را در برگزاری برنامه‌های فرهنگی و مذهبی بوِیژه محافل انس و معرفت و انس با قرآن یادآور شد.

این جلسه با گزارش دکتر سید علی مرعشی رئیس مرکزپزشکی حج و زیارت در خصوص آماده سازی درمانگاه‌ها در مدینه و بیمارستان مکه برای ارائه خدمات درمانی و پزشکی به زائران ادامه یافت و وی به انتقال دارو‌های مورد نیاز از ایران به کشور میزبان و اقدامات برای ترخیص آن اشاره کرد.

در ادامه این جلسه، آقایان علی رضا عنایتی سفیر و حسن زرنگار سرکنسول کشورمان در ریاض و جده از تحولات در مناسبات دو کشور بعد از برقراری روابط در یک سال گذشته گزارش داده و تصریح کردند که با تعامل مثبت مسئولان دو کشور این روابط با سرعت و دقت مناسب پیش رفته و گفتگو و مشورت و تبادل دیدگاه در راستای توسعه و پیشرفت ارتباطات دوجانبه و موضوعات مهم جهان اسلام و منطقه ادامه دارد.

رئیس سازمان حج و زیارت هم با اشاره به برخی پرونده‌ها که از گذشته فی مابین دو کشور باقی مانده و باید پیگیری و حل شود خواستار همکاری و مساعدت مجموعه وزارت خارجه در کشور میزبان در این امور شد.

نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت هم لزوم اولویت بندی در این موارد را یادآور شد و گفت: مسایل مانده از حج و عمره در سال‌های گذشته در فضای صمیمت و دوستی ایجاد شده قابل پیگیری و حل است.

وی ازسفیر کشورمان خواست که موضوع استفاده از فرودگاه طائف برای پرواز‌های زائران ایرانی را از مسئولان کشور میزبان پیگیری کند و گفت: استفاده از این فرودگاه انتقال زائران در حج و عمره را می‌تواند تسهیل کند و رضایتمندی بیشتر آنها را در پی خواهد داشت.

سرپرست حجاج ایرانی همچنین درابتدای این نشست لزوم بهره برداری از آموزه‌های حضرت ابراهیم (ع) بویژه وحدت را در حج پیش رو متذکر شد و با برشمردن هشت پیش نیاز بیان شده برای امت اسلامی در آیات آخر سوره حج تاکید کرد که آموز‌های ابراهیمی سال به سال خود را در جهان اسلام بهتر و بیشتر نشان می‌دهد.