اقتصادی

نحوه دریافت فیبرنوری و اجرای استعلام برخط سوابق خودرو

اولین قدم در اجرای‌ آیین نامه استعلام برخط سوابق خودرو برداشته شد، نحوه دریافت فیبر نوری برای مشترکان تهرانی و پیش‌بینی احکام خوب هوشمندسازی در برنامه هفتم توسعه برخی از مهم ترین خبرهایی بودند که هفته گذشته در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات منتشر شد.

به گزارش ایران تودی، هفته دوم آنلاین ماه حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با خبر نحوه دریافت فیبرنوری برای مشترکان تهرانی شروع شد. طرح توسعه فیبرنوری از مهم ترین پروژه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات محسوب می شود، بنابراین مدیر مخابرات استان تهران، درباره نحوه درخواست دریافت فیبرنوری برای مشترکان تهرانی اعلام کرد که درحال تکمیل سامانه های خود هستند و اگر شهروندان با شماره ۲۰۲۰ یا ۲۰۲۱ تماس بگیرند و یک شماره تلفن همراه یا ثابت اعلام کنند به پارتنرهای فروش اعلام و درصورتی که منطقه مورد نظر در سطح پوشش باشد فیبرنوری را واگذار می کنند.

 او همچنین تأکید کرد: اگر فردی در یک ساختمان درخواست اجرای فیبر داشته باشد، ما  برای آن یک نفر کار را انجام می‌دهیم و برای بقیه اعضای ساختمان نیز بازاریابی می‌کنیم.  

هوشمندسازی و توجه برآن از دیگر موضوعاتی بود که در هفته گذشته مورد تأکید مسئولان قرار گرفت. هوشمندسازی به اتکای تکنیک‌هایی مانند هوش‌ مصنوعی و اینترنت اشیاء است، اما عموما تعریف آن خودکارسازی فرایندهایی است که طیف وسیعی از فعالیت‌های ساده و پیچیده را شامل می‌شود. یکی از اهداف در زمینه هوشمندسازی این است که به صورت سه جانبه (دستگاه های متولی، وزارت ارتباطات و معاونت علمی ریاست جمهوری) چالش‌ها را شناسایی  و با استفاده از هوشمندسازی آنها را مهار شوند، زیرا هوشمندسازی یکی از راهکارها در اجرای برنامه هفتم توسعه و رشد اقتصادی است. بنابراین کنفرانسی تحت عنوان کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات ویژه توسعه هوشمندسازی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

علی اصغر انصاری- معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات- تاکید کرد: در برنامه هفتم توسعه احکام بسیار خوبی را درباره هوشمندسازی پیش‌بینی کرده‌ایم که پس از تصویب به اجرا خواهند رسید، البته در این خصوص مقدماتی نیز لازم است و همچنین در این برنامه تمام بخش های اقتصادی از جمله کشاورزی، صنعت، معدن و سایر بخش ها، رشد اقتصادی برای آنها مشخص شده است و برای تحقق اهداف، موضوع هوشمندسازی، بسیار اهمیت دارد.

از سوی دیگر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم رونمایی پروژه های شرکت ملی پست به موضوع هوشمندسازی اشاره و تأکید کرد. وی گفت: انتظار ما از همکاران ما در شرکت ملی پست این است که شتاب در روند هوشمند سازی  را در دستور کار خود قرار دهند تا بتوانیم به مردم اعلام کنیم که این شبکه هوشمند شده است. تحول در پست منجر به توسعه کسب و کارها خواهد شد که این امر باید با استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان و بخش خصوصی رخ دهد.

از دیگر خبرهای مهم منتشر شده در این هفته می توان به  اولین قدم در اجرای‌ آیین نامه استعلام برخط سوابق خودرو برداشته شد، اشاره کرد. در واقع هفته ابتدایی آنلاین ماه بود که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر از تصویب آیین نامه جزء ۴ بند ک تبصره ۱۰ قانون بودجه خبر داده بود که دستگاه‌های ذیربط مکلف شدند که زیرساخت‌های لازم برای ارائه کلیه سوابق خودروها (نقل و انتقال، تصادفات، معاینه، گارانتی و …) را از طریق سکوهای مورد تایید وزارت ارتباطات با رضایت طرفین معامله فراهم کنند. اما پس از گذشت یک هفته اعلام شد اولین قدم برای اجرای آیین نامه مصوب هفته قبل دولت در مورد استعلام برخط سوابق خودروها به همت نیروی انتظامی، معاونت علمی و قوه قضاییه برداشته شد.

علاوه بر موارد گفته شده، ۳۱ استان تحت پایش سامانه پنجره واحد مدیریت زمین قرار گرفتند. سامانه پنجره واحد مدیریت زمین یکی از پروژه‌های اولویت دار دولت الکترونیک است که به منظور ایجاد سهولت در اراده خدمات و مجوزهای زمین محور و مدیریت و پایش بهینه اراضی ایجاد و راه اندازی شده است که ثبت و صدور مجوزهای مرتبط با ساخت و ساز در اراضی و املاک خصوصی و استعلامات مربوطه، ثبت و واگذاری بهره برداری از اراضی و املاک ملی، دولتی و وقفی، ثبت و پیگیری گزارش‌های مردمی زمین‌خواری و نظارت بر اجرای قوانین مرتبط با حوزه زمین است.

بنابراین از سوی سازمان فناوری اطلاعات اعلام شد این سامانه در تمامی استان‌های کشور رونمایی شد. در این رویداد که در مجتمع قضایی امام خمینی  برگزار شد اعلام شد که سامانه پایش اراضی کشور که یکی از دو زیرسامانه زمین است، در ۱۶ استان کشور رونمایی شد. این سامانه پیش از این در ۱۵ استان کشور رونمایی شده بود و از روز گذشته اراضی ۳۱ استان کشور تحت پایش این سامانه قرار دارند.

مازیار مباشری- مدیرکل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات دولت الکترونیکی- با ارائه گزارشی از وضعیت پیشرفت سامانه زمین، این سامانه را نتیجه تعامل میان سه قوه دانست و بیان کرد: پیشرو بودن این سامانه به لحاظ هم‌افزایی و همکاری قوای سه گانه بسیار خاص و منحصر به فرد است؛ به طوریکه زمین، حاصل تعامل پنج دستگاه اعم از وزارت اطلاعات و ارتباطات، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان منابع طبیعی، ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و وزارت اطلاعات است که بر اساس قوانین بالادستی، هر یک مسولیتی را به عهده گرفته‌اند.

همچنین ۱۵ آنلاین  روز ماه روستا و عشایر نامگذاری شده که وزیر ارتباطات و فناوری اطاعات به همین مناسبت اعلام کرد: بنده و همکارانم خوشحالیم که با اتصال بیش از ۵۰۰۰ روستای جدید در ۲۵ ماه گذشته با اینترنت پرسرعت به شبکه ارتباطی کشور، انگیزه‌ها را برای ماندن در روستا و آبادانی آن بیشتر کرده ایم.  امیدوارم تا پایان سال همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار طعم شیرین فناوری را تجربه کنند.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه فعالیت در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با دانش عمیقی از مسائل مالی و اقتصادی، تلاش می‌کنم به شما اطلاعات دقیق و جامع را ارائه دهم تا شما بتوانید درک بهتری از رویدادها و تغییرات در دنیای اقتصاد داشته باشید.