مکرون: اعزام نیرو به اوکراین را منتفی نمی‌دانم

به گزارش ایران تودی، خبرگزاری فرانسه در خبری فوری به نقل از مکرون تصریح کرد که چنانچه روسیه موفق به شکستن خطوط نبرد در اوکراین شود و درصورت درخواست «کی یف» وی مساله اعزام نیرو به اوکراین را که به امری مشروع بدل می کند، منتفی نمی داند و آنرا رد نمی کند.

بنابراین گزارش رئیس جمهوری فرانسه که در این زمینه با هفته نامه انگلیسی اکونومیست مصاحبه می کرد به صراحت گفت: من هیچ چیزی را (در جنگ اوکراین) دور از نظر نمی گیرم، چراکه با فردی مواجه ایم که وی هیچ چیزی را منتفی و دور از نظر نمی گیرد.

به گزارش ایرنا، درحالی مکرون نسبت قصد خود مبنی بر اعزام قوا به اوکراین سخن می راند که وی ۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ طی سخنانی از آمادگی کشور خود برای گفت وگو با دیگر کشورهای اروپایی درباره استفاده از سلاح هسته‌ای علیه روسیه خبر داد.

مکرون طی مصاحبه‌ای گفت که شخصاً علاقه مند مطرح کردن موضوع استفاده از سلاح‌های دوربرد، هسته‌ای و سامانه‌های دفاع موشکی با آن کشورهای اروپایی هست که سلاح‌های هسته‌ای آمریکا را در کشورهای خود مستقر کرده‌اند.

وی گفته بود: فرانسه موضع خود را حفظ خواهد کرد اما آماده است تا در دفاع از خاک اروپا بیشتر مشارکت کند. فرانسه که حدود ۳۰۰ کلاهک هسته ای دارد، تنها قدرت هسته ای اتحادیه اروپا است.

رئیس‌جمهوری فرانسه در هفته‌های اخیر موضع شدیدتری را علیه روسیه اتخاذ کرده است و این اولین بار نیست که استفاده از سلاح‌های هسته‌ای فرانسه را برای دفاع اتحادیه اروپا پیشنهاد می‌کند. مکرون اولین بار در سال ۲۰۲۰ به این اقدام احتمالی اشاره کرده بود.

اظهارات مکرون موید انتقاد هشدار آمیز «ویکتور مدودچوگ» (Viktor Medvedchuk) رهبر اپوزوسیون «جنبش اوکراین دیگر» (OKM) از جنگ اوکراین است که گفت: آمریکا به دنبال آن است تا کشورهای منطقه بالتیک، لهستان، آلمان و فرانسه را به آتش این جنگ بیفکند.

310310