بین الملل

موضع متفاوت رقیب انتخاباتی ترامپ برای پایان دادن به جنگ اوکراین

یک نامزد هندی‌تبار رقابت تعیین نامزد ریاست جمهوری حزب جمهوریخواه آمریکا موضع متفاوتی نسبت به دیگر مقامات آمریکا درخصوص مساله جنگ اوکراین اتخاذ کرده و خواستار پایان دادن به این جنگ با واگذاری بخش‌هایی از منطقه دونباس و همچنین جلوگیری از پیوستن اوکراین به ناتو شد.

به گزارش ایران تودی، ویوک راماسوامی، یک کارآفرین حوزه بیوتکنولوژی و از نامزدهای رقابت مقدماتی تعیین نامزد ریاست جمهوری حزب جمهوریخواه آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه سی.ان.ان گفت: ما باید برای روسیه تضمین کنیم که اوکراین به ناتو ملحق نخواهد شد. لازم است جنگ اوکراین را متوقف کرده و اراضی تحت کنترل روسیه را در حال حاضر رها کرده و تضمین کنیم که اوکراین به ائتلاف ناتو نمی‌پیوندد.

او گفت، در صورتی که در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا پیروز شود حاضر است برای مذاکرات شخصا به مسکو برود.

راماسوامی ادامه داد: دخالت ما در اوکراین روسیه را هر چه بیشتر به آغوش چین نزدیک می‌کند.

راماسوامی قرار است در رقابت مقدماتی حزب جمهوریخواه برای تعیین نامزد ریاست جمهوری حزب، با دونالد ترامپ رقابت کند.

او همچنین در پیامی که در شبکه اجتماعی “ایکس” (توئیتر سابق) منتشر کرد، نوشت: من به جنگ اوکراین طبق شرایطی که پوتین را ملزم به خارج شدن از ائتلاف نظامی خود با چین کند، پایان خواهم داد. نباید هدف به شکست کشاندن روسیه باشد بلکه باید هدف پیروز شدن آمریکا باشد.

او در ادامه مصاحبه خود با سی.ان.ان مدعی شد، ائتلاف نظامی روسیه-چین “بزرگترین تهدید نظامی” علیه آمریکاست.

او تاکید کرد: “دولت بایدن با لجبازی فراوان به این فکر چسبیده که شی جینپینگ، رئیس جمهور چین را به کنار گذاشتن ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه وادار کند. فکر می‌کنم کاری که لازم است ما بکنیم این است که ولادیمیر پوتین را وادار به کنار گذاشتن شی جینپینگ کنیم. من حالا درست شبیه کاری که نیکسون، رئیس جمهور اسبق آمریکا با رفتن به چین در سال ۱۹۷۲ کرد فکر می‌کنم. پوتین مائوی جدید است و به مسکو سفر خواهم کرد و روسیه را از ائتلاف نظامی با چین بیرون خواهم کشید.”

ویوک راماسوامی اظهار کرد: “ائتلاف نظامی روسیه و چین بزرگترین تهدید نظامی است که ما امروز با آن روبرو هستیم. توانمندی‌های روسیه در حوزه موشکهای مافوق صوت و تسلیحات هسته‌ای بسیار جلوتر از ما و چین است. و توانمندی‌های نیروی دریایی چین از ما جلوتر است. این دو کشور در ضمن ترکیب در اقتصادی که ما برای سبک زندگی مدرن به آن وابسته هستیم، ائتلاف نظامی با یکدیگر دارند و هیچ کس در هیچ حزب سیاسی در آمریکا در مورد آن صحبت نمی‌کند. بدتر از همه، مداخلات ما در اوکراین، روسیه را بیشتر به آغوش چین سوق می‌دهد.”

این قانونگذار آمریکایی افزود: “بنابراین، سیاست خارجی من بر تضعیف این ائتلاف روسیه و چین متمرکز است. من کاری خواهم کردم که جنگ اوکراین در مرزهای کنونی متوقف شده و بخش‌هایی از منطقه دونباس را در اختیار روسیه می‌گذارم. من همچنین متعهد می‌شوم که ناتو، اوکراین را به عضویت نپذیرد. هدف ما نباید به شکست کشاندن پوتین باشد، هدف ما باید پیروزی آمریکا باشد. این چیزی است که ما در این کشور فراموش کرده‌ایم.”

این قانونگذار ۳۷ ساله سومین آمریکایی هندی تبار – به همراه نیکی هیلی و هیرش واردان سینگ – است که در انتخابات مقدماتی ژانویه سال آینده میلادی جمهوریخواهان با دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا رقابت خواهد کرد.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.