بین الملل

موضع‌گیری آمریکا درباره نزدیک بودن توافق اسرائیل و عربستان

بر اساس آنچه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به یک روزنامه عبری گفته است، فرصت‌های دستیابی به توافق عادی سازی روابط بین رژیم صهیونیستی و عربستان کاهش قابل توجهی یافته و تلاش‌های زیادی که با هدف تکمیل معامله با رژیم اشغالگر در جریان بود، با شکست «دستیابی به تفاهم» مواجه شده است.

روزنامه عبری «یسرائیل هیوم» نوشت که رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی در حال حاضر به توافق عادی سازی روابط نزدیک نیستند.

در پی دیدار آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و ران درمر، وزیر امور استراتژیک رژیم صهیونیستی، یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به روزنامه عبری گفت که تل‌آویو و ریاض «به یک توافق عادی سازی روابط نزدیک نیستند.»

سخنگوی آمریکایی که این روزنامه نامش را ذکر نکرد، همچنین گفت: «اینکه بگوییم به هر توافقی نزدیک هستیم زود است.» وی خاطرنشان کرد که «مسائلی وجود دارند که دو طرف باید خودشان حل و فصل آن را به عهده بگیرند.»

وی در جریان این گفت‌وگو تاکید کرد که چنین توافقی «به نفع آمریکاست.» او خاطرنشان کرد که دولت آمریکا «به طور کامل از عادی سازی کامل روابط با تل‌آویو حمایت می‌کند» و به گفت‌وگو با شرکای منطقه‌ای از جمله عربستان سعودی درباره چگونگی و امکان حرکت رو به جلو در این مسیر ادامه می‌دهد.

سخنگوی آمریکایی، عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را «یکپارچگی منطقه‌ای» خواند و تاکید کرد: «این امر به نفع منافع امنیت ملی آمریکا، منافع شرکای منطقه‌ای آن، ساکنان آمریکا و شهروندان منطقه است.»

در همین حال، یک مقام سیاسی رژیم صهیونیستی به این روزنامه گفت که بسیاری از مقامات این رژیم تلاش‌های فشرده‌ای برای دستیابی به توافق با عربستان انجام دادند.

این مقام صهیونیست با اشاره به پروازهای بین سرزمین‌های اشغالی فلسطین، آمریکا و عربستان اظهار داشت: افراد زیادی با کوچک‌ترین جزئیات از جمله ساعات طولانی پرواز روی این موضوع کار می‌کنند.

او با اشاره به پیچیدگی‌های زیاد موضوعات مورد بحث در پرونده سازش فاش کرد: «احتمال موفقیت عادی‌سازی روابط ۵۰/۵۰ است.»

۳۱۱۳۱۱

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.