بین الملل

«منتظران» برترین افراد تاریخ هستند

حجت‌الاسلام حسن قائمی در گفت‌وگو با آنا:

یک کارشناس مهدویت بیان داشت:‌ منتظران حقیقی شهدا بودند که توانستند جهاد را معنا کنند. همین‌ها بودند که در عمل توانستند نشان بدهند که منتظر حقیقی چه کسی است.

حجت‌الاسلام حسن قائمی کارشناس مهدویت در گفت‌وگو با خبرنگار دین و آیین خبرگزاری آنا با تأکید بر اینکه طبق بیان نبوی «افضل اعمال امتی انتظار فرج»؛ برترین اعمال امت انتظار فرج است، درباره معنای انتظار فرج گفت: برخی افراد انتظار فرج را فقط یاد امام زمان (عج) کردن یا دعا کردن می‌بینند، در حالی که معنای افضل اعمال چیز دیگری است؛ یعنی صرفاً یک حالت درونی صرف نیست که فقط بنشینیم و دعا کنیم که منجی بیاید.

** انتظار حرکت، تلاش و پویایی است

وی افزود: انتظار حرکت، تلاش و پویایی است. انتظار به معنای ایستایی نیست. درباره ثواب منتظر روایت‌ها توصیفی داشتند. امام صادق (ع) از امام علی (ع) فرمودند: «المُنتَظِرُ لأِمرِنا كَالمُتَشَحِّطِ بِدَمِهِ في سَبيلِ اللّه»کسی که منتظر فرج هست مانند کسی است که در خون خودش غلطان هست.

** منتظر واقعی ثواب هزار شهید بدر و احد را دارد

حجت‌الاسلام قائمی ابراز داشت: امام صادق (ع) در روایتی دیگر فرمودند: «کسی که در زمان غیبت قائم ما بر امامت او پایدار بماند خداوند ثواب هزار شهید بدر و احد را به او می‌‌دهد» یا روایت دیگری از امام سجاد (ع) است که فرمودند: «يَا أَبَا خَالِدٍ إِنَّ أَهْلَ زَمَانِ غَيْبَتِهِ الْقَائِلِينَ بِإِمَامَتِهِ وَ الْمُنْتَظِرِينَ لِظُهُورِهِ أَفْضَلُ مِنْ أَهْلِ كُلِّ زَمَانٍ»؛ ای ابوخالد! اهل غیبت امام زمان که چند شرط داشته باشند یک اینکه منتظهر ظهور باشند، در حالی که امامت حضرت را قبول دارند، اینها برترین مردم همه دوران‌‌ها هستند.

** چرا منتظران برترین افراد دیگر دوران‌ها هستند؟

وی ادامه داد: امام سجاد (ع) در ادامه این روایت درباره علت این برتری فرمودند: «لِأَنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى أَعْطَاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ وَ الْأَفْهَامِ وَ الْمَعْرِفَةِ مَا صَارَتْ بِهِ الْغَيْبَةُ عِنْدَهُمْ بِمَنْزِلَةِ الْمُشَاهَدَةِ»؛ زيرا خداوند تبارك و تعالى به آن‌ها چنان عقل و فهم و معرفتى داده كه غيبت نزد آنان به منزله حضور و مشاهده است. یعنی گویا امام زمان (عج) را می‌بینند.

** انسان‌های مؤمن و نوع مواجهه‌شان با انتظار

این کارشناس مهدویت اظهار داشت: با توجه به اینکه ثواب انتظار همانند مجاهدت در راه خدا است، اگر بخواهیم انتظار را با جهاد، حرکت و شهادت معنا کنیم، این گونه می‌شود که ما 2 دسته انسان‌های مؤمن و با تقوا داریم. یک دسته فقط دیندار هستند، دسته‌ دیگر دیندارتر هستند! فرقشان این است که کسی که دین دارد، فقط نشسته باد کلاهش را نبرد و مواظب است دینداری‌اش دچار مشکل نشود.

** چرا به راهیان نور می‌رویم؟

وی گفت: ولی عده‌ای دیگر فقط نمی‌خواهند خودشان تنها به بهشت بروند، بلکه می‌خواهند جامعه را بهشتی کنند. این افراد مجاهد هستند. شما نگاه کنید چرا در ایام نوروز کاروان راهیان نور شکل می‌گیرد، چرا زائران راهیان نور به شلمچه، فکه یا طلائیه می‌روند، برای اینکه می‌خواهیم راه و رسم انتظار را یاد بگیریم.

** نسبت به انتظار «تجافی» داشته باشیم

حجت‌الاسلام قائمی تصریح کرد: منتظران حقیقی همین شهدا بودند که توانستند جهاد را معنا کنند. همین‌ها بودند که در عمل توانستند نشان بدهند که منتظر حقیقی چه کسی است. اگر بخواهم انتظار را در یک کلمه معنا کنم، انتظار یعنی «تجافی»؛ همان حالت نیم‌خیز نمازگزار در هنگام تشهد امام جماعت؛ یعنی آمادگی برای قیام امام زمان (عج).

** کانال جهاد و شهادت مستقیم‌ترین راه برای منتظر واقعی است

وی افزود: شهدای ما منتظران حقیقی بودند. مدافعین حرم در دوره‌ای که باب شهادت بعد از دفاع مقدس بسته شد، روزنه‌‌ای پیدا کردند تا در حریم ولایت و اهل بیت (ع) وارد میدان شوند، آن‌ها منتظر واقعی فرج بودند. اگر ما هم بخواهیم به ظهور برسیم، کانال جهاد و شهادت مستقیم‌ترین و بهترین راه است.

** درسی که نوجوان۱۶ ساله به یک عالم داد

این کارشناس مهدویت با تأکید بر اینکه شهدا الگویی برای رسیدن به امام زمان (عج) هستند، با اشاره به برخی سیره شهدا در امر انتظار بیان داشت: بعضی از علما که عمری در خودسازی و تهذیب نفس کار کرده بودند، اما با دیدن برخی از نوجوانان که راه صدساله را در یک شب پیماندند در تحیر فرو می‌رفتند. اینکه وقتی یک نوجوان ۱۶ ساله با آب قمقمه، وضو گرفت و مورد خطاب آن عالم قرار گرفت که به آب قمقمه نیاز پیدا می‌کنی و برای نماز تیمم کن! اما آن نوجوان خطاب به عالم گفت: من تا یک ساعت دیگر از این آب ‌بی‌نیاز می‌شوم.

** شهدا تجسم ویژگی یاران امام زمان (عج) هستند

وی ادامه داد: سپس دیدند جز اولین شهدای این عملیات همان نوجوان هست، این عالم عارف وقتی این صحنه را دید، روی زمین نشست و خاک برسرش ریخت و گفت: من یک عمر خودسازی کردم، ولی این نوجوان ۱۶ساله یک شبه راه صد ساله را رفت. بله! شهدا تجسم ویژگی یاران امام زمان (عج) هستند و ویژگی یاران امام زمان (عج) در زندگی‌نامه شهدا کاملاً موج می‌زند.

انتهای پیام/