مصرف انرژی در ایران بیش از ۲ برابر استاندارد جهانی

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت گفت: مصرف انرژی در ایران بیش از ۲ برابر استاندارد جهانی تخمین زده شده و در این شرایط تنها راهکار رفع مشکل ناترازی انرژی مدیریت و بهینه‌سازی مصرف سوخت است.

به گزارش ایران تودی، حسین آب‌نیکی امروز  در حاشیه بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، در نشستی خبری با بیان اینکه صنعت نفت کشور صنعت مادر است چراکه  این صنعت نقش کلیدی و اساسی در اقتصاد کشور دارد، اظهار کرد: اقتصاد ملی امروز از صنعت نفت تغذیه می‌شود و حوزه‌های مختلف به این صنعت وابسته است، ازاین‌رو هر تغییر و تحولی در این صنعت بر صنایع دیگر نیز اثر می‌گذارد.

وی با بیان اینکه در این دولت تلاش‌های بسیاری در بخش تولید و صادرات نفت و گاز انجام شده است، اما در موضوع مدیریت مصرف موفق عمل نکرده ایم، گفت: علی رغم اینکه در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی ظرفیت‌های مناسبی وجود دارد اما نسبت به آن غافل بوده ایم.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با تاکید بر اینکه شدت مصرف انرژی در کشور بالا است و بیش از دو برابر استاندارد جهانی مصرف انرژی در ایران صورت می گیرد، گفت: این موضوع ناترازی‌های زیادی در این بخش ایجاد کرده است، به‌گونه‌ای که امروز مصرف انرژی کشور معادل ۷ میلیون بشکه نفت خام در روز تخمین زده می‌شود.

آب نیکی با بیان اینکه معادل ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام ظرفیت بهینه‌سازی در کشور داریم، گفت: طبق برنامه هفتم توسعه باید سازمان بهینه‌سازی مصرف انرژی ایجاد شود که این مهم گام بزرگی خواهد بود البته  راهکارهای دیگری نیز برای مدیریت مصرف انرژی وجود دارد.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با اشاره به لزوم ایجاد و تشکیل صندوق بهینه‌سازی انرژی اظهار کرد: فعال‌سازی بازار بهینه‌سازی و محیط‌زیست نیز گام بزرگی برای مدیریت مصرف در بخش سوخت به‌ویژه بنزین و گازوئیل است که در حال پیگیری در این حوزه نیز هستیم، همچنین نخستین گواهی‌های صرفه‌جویی گاز نیز صادر خواهد شد که به بورس انرژی ارائه خواهد شد.

آب نیکی با بیان اینکه اقدام‌های بسیاری برای بهینه‌سازی مصرف سوخت در حوزه حمل‌ونقل ریلی درون‌شهری و برون‌شهری، صنایع و ساختمان داریم که بخشی اجرایی و بخشی دیگر نیز اجرا خواهند شد تا در بهینه‌سازی و مدیریت مصرف سوخت بتواند به ما کمک کند، گفت: نقش فرهنگ در مدیریت مصرف انرژی بسیار مهم است و ما نیز آن را دنبال می‌کنیم.

انتهای پیام