بین الملل

مصائب اوکراینی‌ها در میدان جنگ؛ از سرمای گزنده تا نبرد سنگر به سنگر

روزنامه آمریکایی نوشت: نظامیان اوکراینی که به سختی در تلاش برای پیشروی در مواضع مستحکم نظامیان روسیه هستند، همچنان که تابستان جای خود را به روزهای کوتاه‌تر، باران‌های سیل‌آسا و سپس برف و یخبندان می‌دهد، حالا فوریتی دوچندان را برای رقم زدن یک تحول و بهره‌برداری از آن در ضدحمله خود احساس می‌کنند.

به گزارش ایران تودی، روزنامه «وال‌استریت ژورنال» در تحلیل مصائب پیش‌روی سربازان اوکراینی در فصول پاییز و زمستان در ضدحمله خود علیه روسیه که بسیار بر سر آن رجزخوانی کرده بودند نوشته است: هم اوکراینی ها و هم روس‌ها هر دو به سرمای گزنده عادت دارند؛ جنگ آن‌ها تا کنون دو زمستان را به خود دیده؛ بنابراین سربازان قوای زمینی دو کشور میدان نبرد را به همین زودی ترک نخواهند کرد. اما معضل این است که رگبار بی‌وقفه می‌تواند جاده‌ها را از بین ببرد و آب‌وهوای سرد هم عملیات‌های اساسی جنگی اعم از پر کردن گلوله های توپ تا کشیدن ماشه را پیچیده‌تر کند.

یک نگرانی عمده اوکراین این است که در صورتی که در حملاتش علیه مواضع دفاعی روسیه یک رخنه ایجاد کند، با تجهیزات زرهی سنگین خود نتواند از این رخنه بهره‌برداری کند چون زمین نبرد بیش از حد گِل اندود یا برف اندود خواهد شد.

در مرحله فعلی، جنگ در سطح تقلای سفت و سخت نیروهای پیاده‌نظام در فواصل کوتاه اجرا شده و تحرکات هر دو طرف با حملات و تجسس هوایی مداوم محدود شده‌اند. نیروهای کی‌یف تلاش سختی دارند تا به مواضع دفاعی شدیدا محافظت‌شده روس‌ها ضربه زده و در ادامه رخنه‌هایی را در آن‌ها ایجاد و این رخنه‌ها را وسیع‌تر کنند به حدی که بتوانند تانک‌ها و دیگر ادوات زرهی خود را به جلو ببرند.

مصائب اوکراینی‌ها در میدان جنگ؛ از سرمای گزنده تا نبرد سنگر به سنگر

ژنرال «کریلو بودانوف» رئیس سرویس اطلاعاتی ارتش اوکراین هفته گذشته گفت: جنگ به نحوی ادامه خواهد یافت. جنگیدن در هوای سرد و مرطوب و در زمین گل اندود سخت تر خواهد بود اما عملیات‌های تهاجمی در همه جبهه‌ها ادامه خواهد یافت.

ژنرال «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا اما درباره محدود شدن قابلیت اوکراینی‌ها برای پیشروی در سال جاری میلادی هشدار داده و در مصاحبه ای هفته گذشته به بی.بی.سی گفت: احتمالا چیزی حدود ۳۰ تا ۴۵ روز تا پایان فصل مناسب جنگ در سال جاری میلادی باقی مانده و بعد از آن شرایط علیه آن‌ها خواهد شد.

یک مقام نظامی غربی دیگر نیز اظهار کرد «اوکراین حوالی پایان ماه اکتبر، باید رویکردش را از حمله به حفظ مواضع و تدابیر بیشتر برای محافظت از زیرساخت غیرنظامی در برابر حملات موشکی و پهپادی روسیه در طول فصل زمستان تغییر بدهد. هم اکنون که آب و هوای گرم و عمدتا خشک باقی است، نیروهای اوکراینی همچنان برای پیشروی تلاش دارند».

وال استریت ژورنال در ادامه این مطلب درباره چالش‌های پیش‌روی اوکراینی‌ها نوشته است: مسیر پیش‌رو همچنان آکنده از خطر است. بمب افکن‌ها و پهپادهای روسی بمب‌ها را فرو ریخته و مواضع اوکراینی‌ها را برای حملات توپخانه‌ای تعیین می‌کنند. سربازان روسیه پشت خطوط درختان و نقاط کور سنگرهای پر پیچ و خم پنهان می‌شوند.

مصائب اوکراینی‌ها در میدان جنگ؛ از سرمای گزنده تا نبرد سنگر به سنگر

مصائب اوکراینی‌ها در میدان جنگ؛ از سرمای گزنده تا نبرد سنگر به سنگر

یک اپراتور پهپاد در واحد شناسایی هوایی ارتش اوکراین که در نزدیکی جبهه «وربووه» در منطقه زاپوریژیا در جنوب اوکراین فعال بوده و خودش را با شناسه «سیوی» معرفی می‌کند، گفت: روس‌ها خیلی سخت می‌جنگند. هر خانه و هر سنگری یک جنگ تمام عیار از سوی هر دو گروه با تلفات بالا را می‌طلبد.

این در حالی است که اوکراینی‌ها پس از گذشت سه ماه از آغاز ضدحمله خود که با تبلیغات رسانه‌ای و همچنین حضور ادوات نظامی غربی در جبهه جنوبی همراه شده است، پیشرفت اندکی را به دست آورده‌اند. 

وال استریت ژورنال می‌نویسد هر وقفه‌ای در حملات اوکراینی‌ها به روسیه اجازه خواهد داد مواضع خود را در مناطق تحت تصرف خود عمیق‌تر و محکم‌تر کند که این تلاش‌های اوکراینی‌ها در آینده برای بازپس‌گیری کنترل اراضی را پیچیده‌تر خواهد کرد.

«بریدی آفریک» کارشناس اندیشکده «آمریکن اینترپرایز» مستقر در واشنگتن گفت: تصاویر ماهواره ای نشان می‌دهند که روسیه هم‌اکنون در حال تقویت مواضع دفاعی است که قبلا پشت خط مقدم ایجاد کرده بود.

مصائب اوکراینی‌ها در میدان جنگ؛ از سرمای گزنده تا نبرد سنگر به سنگر

مصائب اوکراینی‌ها در میدان جنگ؛ از سرمای گزنده تا نبرد سنگر به سنگر

یک مقام ارشد سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز به وال استریت ژورنال گفت: اگر لازم است بجنگید، می‌جنگید و اگر هنوز در موقعیت پیشروی هستید، در صورتی که مفید بدانید جلو می‌روید. نیروهای پیاده نظام، می‌توانند در برف راه بروند. برای بهره‌بردن از رخنه در صفوف دشمن، در صورتی که چنین رخنه‌ای قابل دستیابی باشد، هنوز مجبورید تجهیزات و خودتان را به جلو حرکت دهید.

«اولکساندر سولونکو» یک عضو دیگر واحد پهپادی اوکراین گفت: باران کار را بسیار سخت خواهد کرد. گل آلودگی نیز قابلیت مانور را محدود می‌کند. مسیرهای لجستیک همین الان هم محدود هستند و پس از آن گزینه‌ها حتی کمتر خواهد شد. موقعیت‌ها برای تحرک خودروهای زرهی هم کمتر خواهند شد.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.