عمومی

ضرورت به روزرسانی فرآیند ثبت اسناد در کهگیلویه و بویراحمد

رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد گفت:تصویب طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول، موجب کاهش دعاوی می شود.

ضرورت به روزرسانی فرآیند ثبت اسناد در کهگیلویه و بویراحمدبه گزارش خبرگزاری صدا و سیمای کهگیلویه و بویراحمد، رئیس کل دادگستری استان گفت: تسریع در بروزرسانی فرآیند ثبت این استان نیازمند توجه ویژه مسئولان در سطح کلان است.

محبوب افراسیاب در آیین تکریم و معارفه مدیران کل ثبت و اسناد کهگیلویه و بویراحمد که با حضور کشاورز معاون امور املاک و کاداستر ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شد، خطاب به کشاورز معاون سازمان امور املاک و کاداستر ثبت اسناد و املاک کشور، گفت: اینجا مردمانی با شرافت،مهربان و سخت‌کوش دارد و نیازمند توجه ویژه شما و دکتر بابایی است تا در امور بروز‌رسانی فرایند ثبت تسریع ایجاد شود.وی با اشاره به اینکه کهگیلویه و بویراحمد نسبت به جمعیت، بیش‌ترین حضور را در جنگ تحمیلی داشت و سهم بزرگی در اداره امور جنگ بر عهده داشتند، گفت: این استان جهت فرایند حدنگاری (کاداستر) نیازمند توجه ویژه دکتر بابایی است.

مقام ارشد قضایی استان گفت: ما براساس اسناد بالادستی سند چشم‌انداز توسعه،قانون احکام دائمی توسعه کشور قوانین برنامه توسعه از جمله، قانون ۵ ساله برنامه هفتم توسعه که در حال تدوین در مجلس است باید فازها و فرآیندهای توسعه یافتگی را طی کنیم.دکتر افراسیاب، افزود: توسعه یافتگی به معنای رشد متوازن در پارامترهای توسعه از جمله تکنولوژی،صنعت، ورزش و….است.نماینده ی عالی قوه ی قضائیه در استان مرکز ثقل توسعه یافتگی را، توسعه قضایی دانست و گفت: با این توسعه، شما می‌توانید روابط سایر پارامترها را بهبود ببخشید.افراسیاب با اشاره به اینکه مرکز ثقل در جهت ثبت اسناد و دیجیتالی نمودن این فرایند و به روز کردن مراودات حوزه ثبت بسیار مهم است، عنوان کرد: تا به‌روز نشویم در این حوزه امکان دسترسی به توسعه قضایی نیست.

رئیس شورای قضای استان کهگیلویه و بویراحمد  با اشاره به ماده‌ی 62 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه که مقرر می‌دارد: «کلیه‌ی معاملات راجع به اموال غیرمنقول ثبت شده مانند بیع، صلح، اجاره، رهن و نیز وعده یا تعهد به انجام اینگونه معاملات باید به طور رسمی در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود، اظهار داشت: باتوجه به فرمایشات مقام معظم رهبری این ماده مورد تأکید در قانون برنامه ششم توسعه است که اداره ثبت اسناد باید با تکالیف جدی و برنامه هدفدار در این حوزه پیشگام باشد.

افراسیاب،تاکید کرد: در حوزه کیفری و حقوقی خدمات ثبت باید رسمی بوده و به راحتی قابل استناد باشد تا آثار و سطح قابل توجهی از دعاوی کیفری ما رفع با رعایت این مهم برطرف شود.

وی تصریح کرد: اگر آثار کیفری مترتب باشد دیگر فردی نمی‌تواند با یک قرارداد عادی ملکی را به کسی انتقال دهد.

رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد، بیان کرد: اگر تکلیف قانونی برنامه ششم و هفتم مورد توجه ویژه قرار بگیرد موجب شکل‌گیری اهداف دائمی توسعه در حوزه ثبت اسناد می‌شود و برکات زیادی در حوزه اجتماعی را شاهد خواهیم بود.

دکتر افراسیاب درپایان با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین اهداف قوه قضائیه دستیابی به عدالت است، اظهار داشت: همکاری مطلوب و جامع با ثبت اسناد برای دادگستری و سایر نهادهای دولتی یک تکلیف است.

گفتنی است در پایان این مراسم سید حشمت‌الله اکبریان به عنوان مدیرکل جدید ثبت اسناد و املاک استان منصوب و از زحمات زمان خوب مدیرکل سابق ثبت اسناد و املاک کهگیلویه و بویراحمد تقدیر شد.