عمومی

شاهد رشد صادرات در دولت سیزدهم هستیم – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، احسان خاندوزی عصر جمعه در نشست با نمایندگان اقشار مختلف مردم شهرستان دیر، اظهار داشت: امیدواریم ثمره این نشست‌ها گره گشایی از مشکلات مردم باشد.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به تنگناها و مشکلات دولت سیزدهم، بیان کرد: در ابتدای شروع به کار دولت، سیاست‌های اقتصادی آیت الله رئیسی این بود که با استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی داخل و فعال کردن ظرفیت‌های داخل و خارج نشان دهد که می‌توان با وجود مشکلات عملکرد خوبی داشت.

وی با اعلام اینکه در این دولت شاهد رشد صادرات هستیم، ادامه داد: در زمینه رکود و نرخ بیکاری نیز شاهد روند کاهشی هستیم.

خاندوزی با اعلام اینکه با سیاست همسایگی با کشورهای منطقه شاهد افزایش دو برابری سرمایه گذاری هستیم، افزود: سرمایه گذاری‌های داخلی هم بعد از چند فصل منفی بودن که کاهنده بود از زمستان سال گذشته افزایشی شد.

وی خاطرنشان کرد: با وجود تلاش برخی که می‌گفتند دولت نمی‌تواند کار تحولی انجام دهد، دولت سیاست حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را انجام داد و ایراداتی آن را برطرف کرد.

وزیر امور اقتصاد و دارایی ابراز کرد: متغیر نرخ ارز که نوسان دارد و قیمت‌های اقتصادی را تحت تأثیر قرار داده بود از مرداد و شهریور سال جاری به نقطه خوبی رسید و تورم ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ که برای مردم مشکل ایجاد کرده بود، کاهشی شد.

دولت به دنبال گسترش روابط خارجی است

وی با بیان اینکه بدخواهان کشور در چنین شرایطی می‌خواستند موفقیت‌های دولت ادامه پیدا نکند، تاکید کرد: دولت همواره به دنبال گسترش روابط خارجی بوده است اما اینکه بگوییم بدون رابطه با اروپا و آمریکا نمی‌توان به موفقیت برسیم، تفکر درستی نیست.

خاندوزی با اشاره به فشارهای متعدد دشمن به ایران، گفت: بعد از موفقیت‌های دولت، دشمنان می‌خواهند با فشار به شرکای تجاری ما در خلیج فارس و سایر کشورها روند ارزی را برای اقتصاد ایران سخت کنند

وی ابراز کرد: علاوه بر آن فشارهای دشمن بر سرمایه گذاران داخلی برای خارج کردن سرمایه‌های داخلی است و مجموعه این روندها باعث شد از دستاوردهای حوزه اقتصادی عقب بیفتیم و درگیر موضوع ارز و تورم شویم

وزیر امور اقتصاد و دارایی یادآور شد: برای نجات کشور از این جنگ ارزی، اقداماتی توسط بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها انجام شده و در حال پیگیری هستیم و با همراهی و همدلی توده مردم از این گذرگاه نیز عبور می‌کنیم و به ثبات ارز می رسیم.

وی به برخی شبهات در مورد افزایش نرخ ارز اشاره و عنوان کرد: به دلیل عدم روشنگری و تبیین درست درباره این مسِئله به مردم، شاهد این شبهات هستیم.

خاندوزی با اشاره به اینکه دولت دلار خود را فقط به نرخ ۲۸ هزار تومان می‌فروشد، تاکید کرد: دولت راضی به ایجاد مشکل برای مردم و ایجاد فشار بر اقشار مختلف به ویژه حامیان نظام انقلاب اسلامی نیست.

وی ادامه داد: امیدواریم با تصویب قانون مالیات بر سوداگری بتوانیم جلوی سفته بازی و سوداگری را بگیریم و فرهنگ کار، نوآوری، تلاش، زحمت و عرق جبین را نهادینه کنیم.

خاندوزی خاطرنشان کرد: برخی از مشکلات مردم شهرستان دیر مانند تعرفه صادرات گوجه فرنگی نیازمند اصلاحات در سطوح کلان سیاستگذاری دولت است که آن را پیگیری می‌کنیم.

وی تاکید کرد: وزارتخانه‌ها اجازه ندارند با وضع و تغییر مکرر تعرفه‌های محصولات کشاورزی، کشاورزان را غافل گیر و تحت فشار قرار دهند.

خاندوزی با بیان اینکه یکی از عقب افتادگی‌های جدی ما در حوزه احداث آبشیرین کن است، ابراز کرد: بعضاً برای چنین پروژه‌هایی موانع محیط زیستی مطرح می‌شد اما امروز با وجود تکنولوژی این مشکل حل شده است.

وی با بیان اینکه افزایش ظرفیت آبشیرین دیر را از طریق شرکت مپنا پیگیری می‌کنیم، افزود: از طریق پرداخت تسهیلات آماده همکاری با سرمایه گذاران بخش خصوصی برای جبران عقب ماندگی چندین ساله در حوزه شیرین سازی آب دریا هستیم.

وی به مشکلات بیمارستان دیر به ویژه بحث پزشک متخصص اشاره کرد و ادامه داد: با استفاده از مجمع خیرین سلامت کشور مشکل پانسیون و استقرار پزشکان را حل می‌کنیم؛ زیبنده نیست که با این همه ظرفیت در حوزه پزشکی کشور، مردم دچار تنگنا در حوزه بهداشت و درمان باشند.

خاندوزی بیان کرد: دولت در راستای ایجاد انگیزه در مردم و ماندگاری آنها در روستاها و جلوگیری از مهاجرت به کلان شهرها، فعال کردن تعاونی مرزنشینان را در دستور کار دارد که امیدواریم این مسئله در استان بوشهر با سرعت بیشتری محقق شود.

وی از پرداخت عوارض آلایندگی به بسیاری از دهیاری‌ها و شهرداری‌هایی که قبلاً از این سهمیه محروم بودند، خبر داد و یادآور شد: اگر سازمان محیط زیست در این زمینه تسریع کند، وصول عوارض آلایندگی را پیگیری می‌کنیم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: پرورش میگو سازگارترین شغل با محیط زیست است و با توجه به ظرفیت‌هایی که در استان بوشهر وجود دارد، محیط زیست نباید مانع توقف این فعالیت‌ها شود.

وی با بیان اینکه برای جبران بیکاری از ظرفیت‌های سرمایه گذاری در بخش گردشگری شهرستان دیر حمایت می‌کنیم، افزود: با توجه به مشکلات آب، در زمینه پرداخت تسهیلات گلخانه‌ای نیز پیگیری خواهیم کرد.

خاندوزی با اشاره به مشکلات زیرساختی شهرستان دیر به ویژه در حوزه‌ها راه‌ها، گفت: در راستای کاهش تلفات جاده‌ای پیگیری پرداخت اعتبار لازم از طریق وزارت نفت خواهیم بود.