ورزشی

سرنوشت مبهم بازی لغو شده سپاهان- الاتحاد

ایران تودی/اصفهان نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی خطاب به فدراسیون فوتبال با بیان اینکه متاسفانه در این زمینه پیگیری مناسبی از سوی فدراسیون محترم فوتبال و عوامل ذی‌ربط صورت نگرفته، می‌گوید: این درخواست نابجا که به نظر یک اقدام کاملاً سیاسی از سوی باشگاه عربستانی بوده، ضرورت دارد که فدراسیون و شخص رئیس از همه ظرفیت‌های خود در کنفدراسیون فوتبال آسیا برای احقاق حقوق باشگاه ایران استفاده کند.

کمتر از یک هفته از ماجرای پرحاشیه لغو دیدار سپاهان و الاتحاد و ترک زمین نماینده عربستان می‌گذرد که همچنان نگاه‌ها به رأی AFC است.

در این زمان، واکنش‌های زیادی از سوی مسئولان باشگاه میزبان و برخی نمایندگان استان اصفهان در خصوص عدم پیگیری‌های فدراسیون فوتبال یا اظهارات دبیر کل این فدراسیون بیان شده است.

به گزارش ایران تودی، در ابتدا و در واکنش به سخنان مطرح شده دبیر کل فدراسیون، مدیر روابط عمومی باشگاه سپاهان با بیان اینکه فدراسیون از همان لحظات ابتدایی در جریان ماجرا بود، تصریح کرد: اظهارنظرهای دبیرکل فدراسیون فوتبال که به گواه فوتبالدوستان چندپهلو و برای حفظ صندلی در AFC بوده‌، خلاف واقع است و صراحتاً اعلام می‌کنیم که هیچ‌گونه مسئله امنیتی در خصوص ورزشگاه نقش‌جهان مطرح نبوده است.

در ادامه مهدی سلیمی، سرپرست تیم سپاهان نیز پس از صدور کارت بازی آل‌کثیر و دابو که در نوع خود فشار حواشی سپاهان را چند برابر کرده بود، خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم سپاهان و هوادارانش در این قضیه بسیار تنها هستند و کسی ما را حمایت نکرد. استرداد حق از دست رفته سپاهان الان اوجب واجبات است.

حال نوبت به نماینده مردم استان اصفهان شد که رفتار فدراسیون فوتبال را مورد نقد قرار داده و خطاب به مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران می‌گوید: در جریان دیدار تیم‌های فوتبال سپاهان ایران و الاتحاد عربستان در چارچوب رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا و ترک زمین بازی از سوی تیم عربستانی، به نظر می‌رسد، متأسفانه در این زمینه پیگیری مناسبی از سوی فدراسیون محترم فوتبال و عوامل ذی‌ربط صورت نگرفته و اظهارنظرهای خلاف واقعی توسط دبیرکل محترم آن فدراسیون و همچنین مدیر رسانه‌ای یکی از تیم‌های ملی کشور صورت گرفته است.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده مردم شهرستان‌های شاهین‌شهر، میمه و برخوار با اشاره به درخواست باشگاه مهمان برای تغییر در شمائل ورزشگاه، تصریح می‌کند: در مقابل این درخواست نابجا که به نظر یک اقدام کاملاً سیاسی از سوی باشگاه عربستانی بوده، ضرورت دارد که فدراسیون محترم و شخص جنابعالی از همه ظرفیت‌های خود در کنفدراسیون فوتبال آسیا برای احقاق حقوق باشگاه فولاد مبارکه سپاهان ایران استفاده کرده و پیگیری‌های لازم را در این زمینه صورت دهد.

متن کامل نامه موسوی حاجی دلیگانی، نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی به مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال به شرح زیر است:

جناب آقای تاج

ریاست محترم فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

با سلام

«احتراماً با عنایت به اتفاقات صورت گرفته در جریان دیدار تیم‌های فوتبال فولاد مبارکه سپاهان ایران و الاتحاد عربستان در چارچوب رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا و ترک زمین بازی از سوی تیم عربستانی، به نظر می‌رسد متأسفانه در این زمینه پیگیری مناسبی از سوی فدراسیون محترم فوتبال و عوامل ذی‌ربط صورت نگرفته و اظهارنظرهای خلاف واقعی توسط دبیرکل محترم آن فدراسیون و همچنین مدیر رسانه‌ای یکی از تیم‌های ملی کشور صورت گرفته است.

با عنایت به اینکه فولاد مبارکه سپاهان به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در این مسابقات حضور پیدا کرده و با توجه به میزبانی شایسته این باشگاه از حریف عربستانی که مورد تأیید ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا، مدیران باشگاه الاتحاد عربستان و همچنین سرمربی و سایر عوامل این باشگاه قرار گرفته، ادعاهای مطرح شده در این زمینه بسیار واهی به نظر می‌رسد و ضرورت دارد در این خصوص پیگیری‌های لازم انجام گردد.

بر اساس شواهد و موارد مطروحه، به نظر می‌رسد طرح ادعاهای واهی در خصوص سردیس سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی که نماد آزادگی و قهرمان ملی جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود، صرفاً بهانه‌ای برای عدم حضور تیم عربستانی در این دیدار و عدم رویارویی با تیم شایسته فولاد مبارکه سپاهان ایران بوده و اقدام باشگاه فولاد مبارکه سپاهان در حفظ این نماد ملی در ورزشگاه نقش‌جهان، بدون شک اقدامی شایسته و قابل تقدیر است.

با توجه به مطالبه باشگاه عربستانی در خصوص جابجایی و حذف این سردیس و عدم تمکین باشگاه فولاد مبارکه سپاهان از این درخواست نابجا که به نظر یک اقدام کاملاً سیاسی از سوی باشگاه عربستانی بوده، ضرورت دارد که فدراسیون محترم و شخص جنابعالی از همه ظرفیت‌های خود در کنفدراسیون فوتبال آسیا برای احقاق حقوق باشگاه فولاد مبارکه سپاهان ایران استفاده کرده و پیگیری‌های لازم را در این زمینه صورت دهد.

بدیهی است که با توجه به جایگاه باشگاه فولاد مبارکه سپاهان در استان اصفهان، احقاق حقوق این باشگاه، درخواست مردم استان بوده و اینجانب به عنوان خادم مردم شریف شهرستان‌های شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی از جنابعالی تقاضای پیگیری هرچه سریع‌تر این موضوع را دارم.»

در نهایت با گذشت ۶ روز از این ماجرا که واکنش‌هایی از سوی رسانه‌های ملی و بین‌المللی داشته، اما هنوز خبری رسمی از سوی فدراسیون فوتبال یا رای afc در خصوص این بازی پرحاشیه صادر نشده است.

این در حالی است که وزارت امور خارجه ایران معتقد است در گفت‌وگو با طرف عربستانی نظر بر تکرار بازی است، اما AFC  نظری درباره این تکرار ندارد و ویندسورن جان، دبیر کل کنفدراسیون فوتبال آسیا در گفت‌وگو با روزنامه الریاضیه عربستان در این باره اظهار کرد: کنفدراسیون فوتبال آسیا هیچ تصمیمی درباره توافق دو باشگاه برای تکرار بازی ندارد و اصلاً ما در این زمینه دخالتی نداشته‌ایم. کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا به‌زودی رای خود را خواهد داد و تکلیف این بازی را مشخص می‌کند.

انتهای پیام 

بخش مقالات ورزشی

دارای یک علاقه‌ی عمیق به ورزش و تجربه‌ی بیش از 10 سال در صنعت رسانه‌های ورزشی. با ارائه‌ی تحلیل‌های دقیق و اخبار روزمره، هدفمندی مخاطبان را در جهت افزایش دانش و آگاهی ورزشی تقویت می‌کنم. همراه با من باشید تا به دنیای هیجان انگیز ورزشی نگاهی داشته باشیم.