علمی و پزشکی

ساخت دریچه‌های قلب و عروق خونی از بافت افراد

رجوع به شفاف و IO Elianne Schutten، مدیرعامل استارت آپ قصد دارد دریچه های قلبی عروقی قابل تعمیر را در اسرع وقت توسعه داده و به بازار عرضه کند.

ایجاد دریچه های قلب و رگ های خونی خودترمیمی یک واقعیت است، نه یک داستان علمی تخیلی. این استارتاپ با استفاده از فناوری «بازیابی طبیعی» جایگزین خوبی برای افراد مبتلا به بیماری عروق کرونا یا مشکلات قلبی عروقی ارائه می دهد.

این استارتاپ، مستقر در پردیس دانشگاه فناوری آیندهوون (TU/e) در هلند، می خواهد این نوآوری را در اسرع وقت با کمک محققانی از ایالات متحده، آلمان، بلژیک و بریتانیا راه اندازی کند.

شاتون گفت: فناوری ما در جهان جدید نیست، اما از نظر کاربرد بسیار متفاوت است. این فناوری بر اساس مواد پلیمری سوپر مولکولی است که پروفسور ژان ماری لن برنده جایزه نوبل در سال 1987 شد. به طور خلاصه، این پلیمرها به بدن بیمار اجازه می دهند تا به طور طبیعی یک رگ خونی یا دریچه قلب جدید را ترمیم کند. ما تاکنون پیشرفت خوبی در توسعه این فناوری داشته ایم و می خواهیم اولین نفری باشیم که آن را به بازار عرضه می کنیم.

استارت آپ هلتیس از وام های صندوق ضمانت اروپا برای تسریع آزمایشات بالینی دریچه های قلب و عروق خونی استفاده می کند.

شاتون گفت: “ممکن است شبیه یک داستان علمی تخیلی به نظر برسد، اما بدن در واقع می تواند به تنهایی یک دریچه قلب یا رگ خونی جدید ایجاد کند.” چیزی که به عنوان یک ایمپلنت مصنوعی شروع شد، در نهایت به بافت خود بدن تبدیل می‌شود.

در آزمایشات بالینی، هلتیس چیزی را که به عنوان دریچه قلب ریوی شناخته می شود، آزمایش کرد. این کار در کودکان مبتلا به نقایص مادرزادی قلب انجام شد که باعث ایجاد دریچه خاصی در قلب می شود و باعث ایجاد سندرم بچه آبی می شود.

استارت آپ هلتیس می گوید: در این حالت، خون به طور مداوم به قلب باز می گردد، زیرا کودک به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی کند. معمولا این کودکان شیری از مواد گاوی می خرند که عملی نیست و باعث جمع شدن درب آن می شود. سپس شیر باید دوباره برداشته شود. علاوه بر این با بزرگ شدن کودک، وجود این پوشش مشکل دیگری ایجاد می کند.

دریچه قلب ساخته شده از بافت گاو با رشد انسان رشد نمی کند، اما با وجود دریچه قلب ساخته شده از پلیمر، دیگر این مشکل وجود نخواهد داشت.