بین الملل

دیفنس اکسپرس: چین پهپادی شبیه پهپاد «شاهد-136» ساخته است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین ایران تودی، منابع رسانه‌ای روز چهارشنبه مدعی شدند که چین در نمایشگاه دفاعی روسیه پهپادی شبیه پهپاد «شاهد-۱۳۶» ایران ساخته و به نمایش گذاشته است.

وبگاه «دیفنس اکسپرس» نوشت، تصاویر منتشر شده از نمایشگاه «آرمیا -۲۰۲۳» در روسیه نشان داد که یک شرکت چینی پهپاد انتحاری «سان فلاور-۲۰۰۰» ارائه کرده که  بر اساس ظاهر و مشخصات اعلام شده، این پهپاد نمونه‌ای از پهپاد انتحاری شاهد-۱۳۶ ساخت ایران است.

بر اساس این گزارش، اگرچه تفاوت جزئی با نوع ایرانی این پهپاد وجود دارد، اما به نظر می‌رسد مهندسان چینی محصول خود را با فناوری پیشرفته‌تر ارائه کرده‌اند.

 

نوع چینی این پهپاد بدنه ۳.۲ متر و طول بال ۲.۵ متر دارد و  منابع مختلف برد حمله را ۱۵۰۰ یا ۲۰۰۰ کیلومتر ذکر کرده‌اند. این مشخصات کم و بیش شبیه به مشخصات شاهد-۱۳۶ است. در حال حاضر مشخص نیست که میزان تولید مهمات برای این پهپاد جدید ساخت چین چقدر خواهد بود.

پهپاد ایرانی شاهد- ۱۳۶ به علت برخورداری از قدرت بالا و توانایی ضربه زدن به مواضع حساس و راهبردی، باعث وحشت‌  صهیونیست‌ها شده است. روزنامه «معاریو» نوشت: «ایران از لحاظ اثرگذاری و هزینه دقیق‌ترین سلاح تهاجمی‌ را تولید کرده است. پهپاد انتحاری شاهد- ۱۳۶ که قادر است اهداف را به‌‌ طور دقیق هدف قرار دهد.»

این رسانه صهیونیستی نوشت، این پهپاد اتنحاری می‌تواند به فاصله ۲۵۰۰ کیلومتر به اهداف خود برسد و مجهز به یک سر جنگی ۵۰ کیلوگرمی است و سرعت آن ۱۸۵ کیلومتر در ساعت برآورد می‌شود.

ایران نیز  طیف وسیعی از هواپیماهای بدون سرنشین خود، سامانه‌های جنگال و  شناسایی رادیویی را در این نمایشگاه روسیه عرضه کرده است.  پهپادهای «آرش»، «ابابیل- ۵» و «کرار» و همچنین سامانه‌ جنگال «هانتر-۲» که قادر به شناسایی پهپادها از فاصله ۲۰۰ کیلومتری است در غرفه دفاعی ایران در نمایشگاه روسیه به نمایش گذاشته شد.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.