اقتصادی

دولت آیت‌الله رئیسی چگونه چالش‌های حوزه ارتباطات را حل کرد؟

راه‌اندازی اینترنت کودکان، حمایت از پلتفرم‌های داخلی، افزایش تعداد سایت‌های نسل پنجم اینترنت و حل مشکل گیمرها با راه‌اندازی سایت و اپلکیشن برخی از مهم‌ترین اقداماتی بودند که از آغاز به کار دولت سیزدهم تاکنون به سرانجام رسیده و به واسطه آن برخی مشکلات و چالش‌های کاربران در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات برطرف شده است.

به گزارش ایران تودی، پیگیری و حل چالش‌های موجود در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات از همان روزهای نخست آغاز به کار به دولت سیزدهم مورد توجه و تأکید قرار داشت. به طور مثال با گذشت حدود یک سال از شروع فعالیت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این دولت، مسئله اینترنت کودکان که سال‌های قبل نیمه تمام و بلاتکلیف مانده بود، انجام شد و به نتیجه رسید. در این راستا اواخر تابستان سال ۱۴۰۱ از سرویس اینترنت کودک و نوجوان به نام سرویس ۴۵۶ با حضور مسئولان رونمایی شد.

بر اساس تکالیف در نظر گرفته‌شده در سند صیانت از کودکان در فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شد تا با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر نهادهای فرهنگی یک محیط امن در فضای مجازی برای کودکان فراهم کند تا آن‌ها کمتر در معرض محتواهای نامناسب قرار گیرند.

اما با راه‌اندازی سرویس اینترنت کودک و نوجوان (سرویس ۴۵۶) سه امکان برای خانواده به‌منظور حفاظت از کودکان در فضای مجازی فراهم شد؛ نخست با شماره‌گیری #۴۵۶*، دوم از طریق سایت و سوم از طریق اپلیکیشن ۴۵۶ این امکان مهیا شد تا دسترسی کودکان و نوجوانان خود به اینترنت را متناسب با سن و شرایط هر کدام تعریف و مدیریت کنند.

همچنین یک امکان دیگر و با انعطاف بیشتری در قالب اپلیکیشن فراهم‌ شد که پدر و مادر بتوانند انتخاب کنند چه سرویس، چه سایت و یا چه اپلیکیشینی برای کودکان فعال شود و برای هر کدام از اعضای خانواده هم بتوانند سطح دسترسی ویژه مربوط به وی را تعریف کنند. حال با گذشت حدود یک سال‌ و نیم از این طرح ویژه براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی وزیر ارتباطات بیش از یک میلیون نفر از این سرویس استفاده می‌کنند.

دولت آیت‌الله رئیسی چگونه چالش‌های حوزه ارتباطات را حل کرد؟

حمایت از کسب‌و کارهای داخلی

کسب‌و کارهای داخلی و حمایت از آنها  از جمله مهم‌ترین موضوعاتی بود که در دولت آیت الله رئیسی مورد تأکید قرار گرفت. ماجرا از این قرار است که اگرچه دولت‌های گذشته اقدامات مهمی برای توسعه و پیشرفت پلتفرم‌های داخلی و کسب‌ و کارهای این حوزه انجام شده بود اما گام مهم و تأثیرگذار را دولت سیزدهم با تصویب آیین‌نامه حمایت از کسب و کارها و سکوهای بومی برداشت، به گونه‌ای که این آیین نامه در آبان ماه ۱۴۰۱ با حضور وزیر ارتباطات رونمایی شد.

در این آیین نامه تسهیلات و امتیازهای  بسیار خوبی مانند خدمات متنوع پرداخت، راه‌اندازی حساب امانی و کیف پول دیجیتال و غیره در بخش‌های گوناگون پیش بینی شد که به اعتقاد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گام بسیار بزرگ و بلندی برای حمایت کسب و کارهای اینترنتی است که اگر این مصوبه به شکل کامل اجرا شود، حتما اتفاق بزرگی در کشور خواهد افتاد.

افزایش تعداد سایت‌های نسل پنجم اینترنت   

همزمان با توسعه و گسترش نسل پنجم اینترنت (۵G)  در برخی از کشورهای جهان، ایران هم از این موضوع غافل نشده و اقدامات لازم برای راه اندازی این نسل از اینترنت را طی سال‌ها از جمله دولت سیزدهم انجام داده است.

سرعت بسیار بالای ۵G، سرعت انتقال سریع و تأخیر بسیار کم آن مهم‌ترین ویژگی ۵G  عنوان شده و همین امر سبب شد در ایران هم همه امکانات برای توسعه هرچه بیشتر آن در نظر گرفته شود؛ به گونه‌ای که تاکنون بیش از ۱۰۰۰ سایت نسل پنجم اینترنت اپراتورهای ارتباطی در کشور فعال شده است و درصورتی که اپراتورها به تعهد خود که افزایش تعداد سایت‌های ۵G به ۱۰ درصد تا پایان سال جاری است عمل کنند، عدد گفته شده افزایش پیدا می‌کند.

تحقق وعده‌ای درباره سایت‌های تحریمی

اما یکی از مشکلاتی که کاربران ایرانی، شرکت‌ها و مجموعه‌های علمی و تحقیقاتی هر روز از آن آسیب می‌بینند، خدمات اینترنتی و وب‌سایت‌هایی هستند که ایران را تحریم کرده‌اند. برخی سایت‌های مفید به دلایلی دسترسی کاربران ایرانی را محدود، یا به اصطلاح خود، ما را «تحریم» می‌کنند. این سایت‌ها و خدمات در زمینه‌های گوناگون از علم و فناوری، تجارت، فناوری اطلاعات و نمونه‌هایی از این دست هستند که کاربران ایرانی برای فعالیت یا کار خود به آن نیاز دارند.

در این زمینه دولت گذشته راهکاری برای مواجهه با تحریم‌ها ارائه شد و گروهی از دانش آموخته‌های دانشگاه تهران یک سرویس به آدرس shecan.ir راه انداختند که بازی‌ها و خدماتی که برای ایران تحریم شده را دور می‌زنند و خیلی از نیازهای بچه‌ها را حل می‌کند. اما این طرح هم بی‌نتیجه ماند چون فایل‌هایی که به عنوان فیلترشکن مورد استفاده قرار می‌گیرند، معایبی مانند احتمال آلوده شدن دستگاه کاربر به ویروس و سرقت اطلاعات مهم را دارد.

بنابراین زمزمه‌هایی برای یافتن راه حلی مطمئن برای این موضوع شنیده می‌شد و در نهایت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت سیزدهم از فراهم شدن امکان دسترسی به سایت‌های تحریمی با حداکثر سرعت خبر داد.

به گفته زارع پور بسیاری از این ابزارها و سرویس‌های مورد نیاز برنامه‌نویسان، محققان و دانش‌پژوهان است و در شرایط فعلی، دسترسی با ابزارهای فیلتر شکن انجام می‌شود که هم امنیت آنها را به خطر انداخته و هم سرعت استفاده را کند می‌کند. از امروز با کمک بخش خصوصی و نخبگان، سرویسی راه اندازی شده است که امکان دسترسی به تمام سایت‌های تحریمی را با حداکثر سرعت فراهم خواهد کرد. این امکانات در سایتی به آدرس ۴۰۳.online در دسترس قرار گرفته است و برای  ۲۰۰ سرویس پرکاربرد امکان دسترسی فراهم شده است.

دولت آیت‌الله رئیسی چگونه چالش‌های حوزه ارتباطات را حل کرد؟

تصویب یک لایحه و حفاظت از اطلاعات کاربران

داده‌های شخصی و حفاظت از آن‌ها یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در استفاده از ابزارهای الکترونیکی مورد توجه قرار می‌گیرد و با پیشرفت‌هایی که در حوزه فناوری اطلاعات شاهدیم، حفاظت از این اطلاعات و داده‌ها از اهمیت بیش‌تری برخوردار می‌شوند. بنابراین یکی از اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به عنوان یکی از متولیان این بخش، رونمایی از لایحه صیانت و حفاظت از داده‌های شخصی، به منظور حمایت از حریم خصوصی کاربران فضای مجازی بوده است.

در این راستا تابستان سال ۱۳۹۷ سازمان فناوری اطلاعات از لایحه صیانت و حفاظت از داده‌های شخصی رونمایی کرد و مقرر شد برای تصویب به هیأت دولت و مجلس ارسال شود تا در نهایت به قانون تبدیل شود.

گفته شده هدف از این لایحه صیانت از حیثیت و کرامت اشخاص موضوع داده‌هاست که شامل تبیین حقوق اشخاص موضوع داده‌ها، به‌ویژه در تعامل با سایر حق‌های مشروع، ضابطه‌مندی فرایند پردازش داده‌های شخصی، مسئولیت‌پذیری پردازش، هم‌افزایی امور تنظیمی و نظارتی پردازش و جبران‌پذیری زیان‌ها و آسیب‌های پردازش می‌شود. اما با گذشت سالها از این موضوع، اقدام جدی برای تصویب نهایی این لایحه و اجرای سریع آن انجام نشد تا اینکه سال گذشته جزئیات تازه در این زمینه اعلام شد که حاکی از انجام روند نهایی تصویب آن بود. در نهایت ۱۵ اردیبهشت سال جاری، لایحه حفاظت از داده‌های شخصی در کمیسیون حقوقی دولت، تصویب شد.

دولت آیت‌الله رئیسی چگونه چالش‌های حوزه ارتباطات را حل کرد؟

رفع مشکل گیمرها با راه اندازی سایت و اپلکیشن کاهش پینگ بازی

بازی‌های رایانه‌ای و گیم‌ها از جمله صورت‌های جدید بازی هستند که در چند دهه اخیر گسترش بسیار چشمگیری یافته‌اند و برای سنین متفاوت‌ و در ژانرهای مختلف بازی تولید شده است و می‌توان گفت با پیشرفت روزافزون، بازی‌های رایانه‌ای، برای برخی بازیکنان از جمله ایران تبدیل به یک حرفه شده‌ است.

 اما یکی از مشکلاتی که گیمرهای کشورمان همواره با آن روبرو بودند، مشکل سرعت پایین دانلود بازی‌ها و آپدیت آنها به همراه پینگ یا زمان تاخیر بالای بازی آنلاین بوده که باعث اختلال و تجربه کاربری نامناسب گیمرها در ایران می‌شد.

بنابراین اواخر پاییز سال ۱۴۰۱ طبق وعده وزیر ارتباطات، سایت و اپلکیشن راداربازی راه اندازی شد. استفاده از این سایت و اپلیکیشن آن، ضمن افزایش قابل توجه سرعت دانلود بازی‌ها و آپدیت آنها، باعث کاهش چشمگیر پینگ بازی‌ها می‌شود که در نتیجه تجربه‌ای دلچسب در بازی آنلاین برای کاربران رقم خواهد خورد. گفتنی است این اتفاق از طریق انتقال CDNهای این بازی ها به داخل کشور و کوتاه کردن مسیر دسترسی کاربران داخلی کشور به سرورهای بازی و طراحی ابزارهای خاص توسط متخصصان جوان کشورمان انجام شد.

انتهای پیام