بین الملل

دستاورد بزرگ راست های افراطی در انتخابات اروپا و اثرات آن در آینده

راست گراهای افراطی در انتخابات اخیر اروپا به دستاوردهای بزرگی دست یافتند، این اتفاق می تواند تاثیر قابل توجهی بر تصمیم گیری های پارلمان اروپا، از جنگ اوکراین گرفته تا مساله مهاجرت و تغییرات آب وهوایی بگذارد و چالش هایی جدی برای سران اروپایی ایجاد کند.

به گزارش ایران تودی، برای چندین دهه، اتحادیه اروپا که ریشه در شکست آلمان نازی و ایتالیای فاشیست دارد، راست افراطی ناسیونالیست را به حاشیه های سیاسی محدود کرده بود. اکنون نیروهای راست افراطی با حضور قدرتمند در انتخابات روز یک شنبه می توانند سیاست های مشترک اتحادیه اروپا در زمینه مهاجرت، امنیت و تغییرات آب و هوایی را تحت تاثیر قرار دهند یا مانع آن شوند.

مقامات ارشد احزاب اتحادیه اروپا روز دوشنبه برای بررسی نوع گروه ها و ائتلاف هایی که ممکن است برای پنج سال آینده در پارلمان تشکیل شود، ملاقات کردند. روسای احزاب نیز امروز (سه شنبه) اولین گفت وگوهای رسمی خود را برگزار خواهند کرد.

روسای جمهور و نخست وزیران اتحادیه اروپا در 17 ژوئن نشستی را برای بررسی نتایج انتخابات برگزار خواهند کرد. آنها همچنین در مورد بازگرداندن اورزولا فون در لاین به سکان رهبری کمیسیون اروپا بحث خواهند کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اولین جلسه پارلمان جدید در اواسط ژوئیه در استراسبورگ فرانسه برگزار می شود. انتظار می رود که احزاب محافظه کار طرفدار اتحادیه اروپا بیشترین گروه را داشته باشند. نیروهای پوپولیست یا راست افراطی بیش از هر زمان دیگری کرسی دارند، اما دیدگاه های آنها در مورد بسیاری از مسائل متفاوت است.

اما یک چیز واضح است؛ این نتایج، تصمیم گیری و تصویب قوانین مربوط به موضوعاتی از تغییرات آب و هوایی گرفته تا یارانه های کشاورزی را کند می کند.

این خبرگزاری با طرح این پرسش که چرا این موضوع اهمیت دارد، افزود: دو جنگ جهانی از اروپا شروع شد و اتحادیه اروپا برای جلوگیری از وقوع دوباره چنین وحشتی ایجاد شد. دشمنان دیرینه توافق کردند که تجارت و مرزها را باز کنند، حتی پول خود را به اشتراک بگذارند و برخی از حاکمیت ها را قربانی کردند تا ثبات را پس از قرن ها درگیری تضمین کنند.

بازار واحد اتحادیه اروپا به حفظ رقابت این قاره در اقتصاد جهانی کمک کرده است. وزن اقتصادی جمعی اتحادیه اروپا به این معنی است که تاثیر تحریم های آن را می تواند به خطر بیندازد، یکی از دلایلی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از اختلافات درون بلوک سود می برد.

محدودیت های اتحادیه اروپا در مورد انتشار کربن یک نمونه جهانی ایجاد کرده است، همان طور که حفاظت از حریم خصوصی داده ها و مقررات Big Tech نیز چنین کرده است. همه این اقدامات مستلزم اجماع 27 کشور مختلف و تصویب پارلمان اروپا بود.

در همین حال، نهادها و ارزش های دموکراتیک در چندین کشور اتحادیه اروپا با تهدیدات فزاینده ای مواجه شده اند، از خشونت سیاسی در آلمان، اسلواکی و دانمارک، تا محدودیت مجارستان بر رسانه های آزاد و بدرفتاری با مهاجران در سراسر اتحادیه.

آسوشیتدپرس در ادامه درباره تاثیر این تحولات بر جنگ اوکراین گزارش داد: اتحادیه اروپا از زمان آغاز جنگ روسیه و اوکراین در سال 2022 به کی یف کمک کرده است و بسیاری در اروپا این جنگ را یک تهدید وجودی می دانند. پنج کشور اتحادیه اروپا با روسیه همسایه هستند.

اتحادیه اروپا تاکنون میلیاردها یورو به عنوان کمک مالی و نظامی به اوکراین ارائه کرده و آن را در مسیر عضویت در اتحادیه اروپا قرار داده است، در حالی که دور بعد تحریم ها را علیه مقامات و شرکت های روسیه و بخش انرژی آن اعمال می کند.

اگرچه هیچ تهدیدی در آینده نزدیک برای حمایت اروپا از اوکراین وجود ندارد، نتایج انتخابات می تواند بحث ها درباره اوکراین را پیچیده کند.

احزاب ملی گرا در اردوگاه محافظه کاران و اصلاح طلبان اروپایی که شامل جورجیا ملونی، نخست وزیر راست افراطی ایتالیا نیز می شود از اوکراین حمایت می کنند.

اعضای گروه هویت و دموکراسی که شامل مارین لوپن فرانسوی است، بیشتر دوستدار روسیه هستند و ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، نزدیک ترین متحد پوتین در اتحادیه اروپا باقی مانده است.

آسوشیتدپرس همچنین با ارائه جزئیاتی درباره دسته بندی احزاب و گروه ها در اروپا نوشت: این تقسیم بندی بر سر اوکراین، چالشی اساسی را برای نیروهای راست افراطی در اروپا ایجاد می کند زیرا تمرکز آنها بر منافع ملی، کار با یکدیگر را در سطح اروپایی دشوار می کند.

تاثیر آنها بر تصمیم گیری در پارلمان و توانایی آنها برای تاثیرگذاری بر قوانین و نامزدی مقامات ارشد اتحادیه اروپا منوط به این است که آیا آنها می توانند اختلافات را کنار بگذارند و اینکه چگونه می توانند با یکدیگر همکاری کنند.

تحلیلگران انتظار دارند که هدف کلی نیروهای راست افراطی عادی سازی بیشتر تفکرات ملی گرایانه و ضد مهاجر خود در پارلمان و فراتر از آن باشد.

این رسانه همچنین در بخش پایانی گزارش خود به تحولات در فرانسه پرداخت و نوشت: غافلگیری بزرگ در پاریس رخ داد، جایی که امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه پس از اینکه میانه روهای طرفدار اقدامات او در رای گیری اتحادیه اروپا متحمل شکست سختی از حزب راست افراطی لوپن شدند، انتخابات زودهنگام اعلام کرد.

ماکرون گفت که نمی تواند واقعیت سیاسی جدید را نادیده بگیرد.

او امیدوار است که رای دهندگان با هم متحد شوند تا راست افراطی را در انتخابات ملی به شیوه ای که در انتخابات اروپایی انجام ندادند، مهار کنند.

اما تصمیم روز یک شنبه او برای انحلال پارلمان و فرستادن رای دهندگانی که نارضایتی خود را از سیاست ماکرون ابراز کرده اند به پای صندوق های رای، پر خطر بود که می تواند منجر به رهبری راست افراطی فرانسه در این کشور برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم شود.

ماکرون که سه سال از دومین و آخرین دوره ریاست جمهوری اش باقی مانده است، پس از این باید راهی برای همکاری با نخست وزیری از حزبی بیابد که عمیقاً با اکثر سیاست های او مخالف است.

انتخابات فرانسه طی دو دور 30 ژوئن و 7 ژوئیه برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.