بین الملل

در پی طوفان ویرانگر لیبی؛ مصر به حالت آماده‌باش در آمد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین ایران تودی، استان اسکندریه مصر امروز (سه شنبه) شاهد بالاترین سطح آماده‌باش در پی طوفان سهمگین در لیبی بود.

به گزارش وبگاه خبری روسیا الیوم، استان ساحلی اسکندریه که مرکز آن شهر اسکندریه به عنوان دومین شهر بزرگ مصر شناخته می‌شود، برای مقابله با بروز احتمالی طوفان بزرگ «دانیال» در شرایط آماده‌باش به سر می‌برد. مقامات مصری وقوع طوفان در استان اسکندریه که با بارش شدید همراه است را پیش‌بینی کرده‌اند.

طی روزهای اخیر طوفان حاره‌ای که بر روی دریای مدیترانه تشکیل شده بود، در شرق لیبی مرگبار شد و خسارات زیادی به زیرساخت‌های این کشور وارد کرد. به دنبال این طوفان سهمگین، سیل شدیدی در این کشور به راه افتاد و چند منطقه را به زیر آب برد.

«عثمان عبدالجلیل» وزیر بهداشت لیبی پیش‌بینی کرد که شمار کشته‌های طوفان «دانیال» در این کشور به حدود ۱۰ هزار نفر برسد. او تاکنون مرگ بیش از ۲۰۰۰ نفر از شهروندان این کشور را تایید کرده و خبر داده سرنوشت ۷ هزار نفر از مردم این کشور مشخص نیست و جزء مفقودشدگان هستند.

همزمان طبق پیش‌بینی‌ سازمان هواشناسی مصر، استان اسکندریه طی ساعات آینده شاهد تغییرات شدید آب و هوایی خواهد بود، به طوریکه باران‌ نسبتا شدید با وزش باد با سرعت ۴۰ الی ۵۰ کیلومتر بخش‌های وسیعی از این استان را در بر خواهد گرفت.

طوفانی که هر هزار سال یک بار رخ می‌دهد

به نوشته وبگاه خبری «ال ۲۴ نیوز» طوفان دانیال یا آن‌گونه که رسانه‌های غربی نوشته‌اند «دنیل»، هفته گذشته یونان، بلغارستان و بخش‌هایی از ترکیه را در نوردید و به گفته مقامات یونانی، این طوفان سهمگین ۲۷ را در این کشور به گام مرگ برده است.

طبق گزارش‌ها یونان از سال ۱۹۳۰ به این سو شاهد چنین طوفان ویرانگری نبوده است.

طبق این گزارش طوفان دانیال یک پدیده نادر با ویژگی‌های نیمه گرمسیری است که به گفته «افتیمیوس لکاس»، استاد برجسته زمین‌شناسی یونانی یک پدیده طبیعی ویرانگر است که هر هزار سال یک بار رخ می دهد.

طوفان دانیال از یک موج استوایی در سواحل تشکیل شده است که با همرفت کمی به سمت غرب حرکت می‌کند و سرعت آن در بیشترین حالت به ۱۵۰ مایل در ساعت می‌رسد و تبدیل به یک طوفان مارپیچی شکل یا همان طوفان حلقوی می‌شود و در ادامه رعد و برق‌های شدید همراه با بارش شدید بارا در یک حرکت دایره‌ای را در پی دارد.

اما در مصر به نظر می‌رسد که سرعت این طوفان کاسته شده و طبق تصاویر ماهواره‌ای سازمان هواشناسی مصر، با طوفان شن با سرعت نهایت ۵۰ کیلومتری خود را بروز خواهد داد.

اما در لیبی رسانه‌های این کشور طی ساعات گذشته خبر دادند به علت بالا آمدن سطح آب در پی این طوفان چند روستا به طور کامل به زیر آب رفته‌اند و ناپدید شده‌اند.

در شهر درنه در شمال شرق لیبی، مردم این کشور اجساد حدود ۳۵۰ نفر را دفن کردند. شورای ریاستی لیبی، دیروز، شهرهای درنه، شحات و البیضاء را جزء شهرهای سیل‌زده اعلام کرد و خبر داد این شهرها به‌شدت خسارت دیده‌اند و صدها نفر از ساکنان آن‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

پایان پیام/م
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.