بین الملل

تظاهرات گسترده در نیجر در حمایت از تصمیمات شورای نظامی+تصاویر

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین ایران تودی، یک روز پس از مهلت ۴۸ ساعته شورای نظامی نیجر به سفیر فرانسه برای خروج از این کشور، عصر دیروز (شنبه، ۲۶ آگوست)، هزاران نفر از طرفداران شورای نظامی به خیابان آمدند و حمایت خود را از تصمیم‌های این نظامیان که از ۲۶ جولای (۲۰۲۳)، با کودتا قدرت را در دست گرفته‌اند، اعلام کردند. 

 

به نوشته خبرگزاری آناتولی، نزدیک به ۲۰ هزار نفر از مردم نیجر، عصر شنبه در نیام، پایتخت و به طور مشخص در ورزشگاه «سنی کونچی» که بزرگترین ورزشگاه کشور است، تجمع کردند و در حالی که پرچم‌های نیجر، الجزائر، روسیه‌ و گروه واگنر را در دست داشتند، در حمایت از شورای نظامی شعار سر دادند و خواستار خروج هرچه سریعتر سفیر فرانسه شدند.

 

 

«راماتو ابراهیم بوبکر» مدلی که شالی به رنگ پرچم نیجر بر سر داشت، در این جمع گفت: «ما حق داریم شرکای خود را انتخاب کنیم و فرانسه باید به این انتخاب احترام بگذارد. شصت سال است که ما مستقل نیستیم اما از زمان کودتا مستقل شده‌ایم.به همین دلیل صد در صد از شورای ملی حفاظت از وطن حمایت می‌کنیم».

 

کودتای فرماندهان گروه نظامی موسوم به «شورای ملی حفاظت از میهن» در نیجر، در ۲۶ جولای (۲۰۲۳) بدون شلیک حتی یک گلوله، رقم خورد و یک روز بعد، فرماندهان نظامی عضو این شورا از طریق تلویزیون رسمی کشور، اعلام کردند که قدرت را به دست گرفته‌اند.

در جریان این کودتا، رئیس‌جمهور خلع و در مقر ریاست‌جمهوری تحت بازداشت قرار گرفت، تمام مرزهای کشور بسته شد، پارلمان و دولت منحل و قانون اساسی به دلیل «بدتر شدن وضعیت امنیتی و بحران اجتماعی و اقتصادی کشور»، تعلیق شد و  نخست‌وزیر جدید انتخاب شد.

شورای نظامی نیجر، تحت فرماندهی ژنرال «عبدالرحمن چیانی»، فرانسه، قدرت استعماری سابق در این کشور را متهم کرده که می خواهد برای بازگرداندن بازوم به قدرت، به مداخله نظامی روی آورد. 

سرهنگ «ابرو آمادو» از اعضای ارشد شورای نظامی نیجر خطاب به جمعیت گفت: «مبارزه تا روزی که دیگر هیچ سرباز فرانسوی در نیجر نباشد، ادامه خواهد یافت..شما کسانی هستید که آن‌ها را اخراج خواهید کرد..برای اخراج آن‌ها به سفارتشان نروید … بعد از این‌که همه به خانه‌هایشان برگردند، در نهایت آن‌ها نیز کشور ما را ترک خواهند کرد».

 

این گردهمایی در حمایت از «شورای ملی حفاظت از میهن»، یک روز پس از تصمیم این شورا مبنی بر اخراج «سیلوین اتی» سفیر فرانسه در نیجر، به دلیل عدم پاسخگویی به «دعوت» وزارت امور خارجه برای مصاحبه و نیز «سایر اقدامات دولت فرانسه که مغایر با منافع نیجر است»، برگزار شد.

 

اما وزارت خارجه فرانسه در پاسخ به این درخواست اعلام کرد: «کودتاچیان شایستگی کافی برای ارائه این درخواست را ندارند و اعتبار سفیر تنها از سوی مقامات قانونی منتخب نیجر است».

این در حالی است که «موسی سالائو پارمو» رئیس ستاد نیروهای مسلح نیجر، روز گذشته، دستور آماده‌باش نیروهای مسلح این کشور را صادر کرد و گفت:«از زمان دریافت این پیام، کلیه نیروهای مسلح موظفند در وضعیت آماده باش قرار گیرند».

رئیس ستاد نیروهای مسلح نیجر توضیح داد این تصمیم پس از تهدیدهای فزاینده مبنی بر تجاوز به کشور اتخاذ شد و هدف از آن، اجتناب از «غافلگیری عمومی» و دفع آن و اطمینان از پاسخ مناسب است.

از سوی دیگر، چند روز پیش، جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (اکواس) نیز پس از اعلام شکست مذاکرات برای بازگشت «محمد بازوم» رئیس‌جمهور مخلوع به قدرت، آمادگی خود را برای مداخله نظامی در نیجر در صورت شکست کلیه راه‌های دیپلماتیک اعلام کرده و حتی تاریخی برای آن آغاز این حمله در نظر گرفت.

«عمر تورای» کمیسر جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا، عصر جمعه، (۲۵ آگوست)، با اشاره به این‌که، هنوز گزینه نظامی برای بازگردانی وضعیت نیجر به حالت سابق مطرح است، گفت که این سازمان هیچ برنامه‌ای برای حمله به نیجر ندارد و قصد دارد تمام راه‌ها را برای بازگردانی نظام قانونی نیجر را در پیش بگیرد.

حکام جدید نیامی، اکواس را یک گروه وابسته به فرانسه می‌دانند که در حالی حاضر ۱۵۰۰ نظامی در نیجر دارد. ضمن این‌که قبل از کودتا، نیروهای فرانسوی در مبارزه با گروه‌های جهادی که سال ها در این کشور و در بخش بزرگی از منطقه ساحل فعال بودند، حضور داشتند.

تصمیم اخراح سفیر فرانسه از نیجر، نقطه اوج نزدیک به یک ماه تظاهرات علیه سیاست فرانسه است. تنها چهار روز پس از کودتا در نیجر، صدها نفر از طرفداران شورای نظامی، در مقابل سفارت فرانسه تجمع کردند و خساراتی نیز به ساختمان آن وارد کردند اما در نهایت، تظاهرات‌کنندگان با گازهای اشک‌آور ناگزیر به عقب‌نشینی از مقابل سفارت فرانسه در نیامی شدند و نیروهای فرانسوی را به استفاده از سلاح گرم متهم کردند که پاریس آن را رد کرد. 

این در حالی است که پس از خلع محمد بازوم از ریاست‌جمهوری توسط شورای نظامی نیجر، فرانسه برای اجرای تهدیداتش علیه این شورا و دخالت نظامی در نیجر در صورت عدم آزادی محمد بازوم، اعلام آمادگی کرد.

پس از آن بود که رادیو سراسری «الجزائر» اعلام کرد که این کشور با اعطای مجوز به فرانسه برای عبور از آسمان الجزائر و حمله علیه نیجر مخالفت کرده است. 

این رادیو به نقل از منابع آگاه و مورد اطمینان گزارش داد که مداخله نظامی در نیجر «قریب الوقوع است و ترتیبات و تدارکات نظامی آماده است..الجزائر که همیشه مخالف  توسل به زور بوده، به درخواست فرانسه برای عبور از حریم هوایی الجزائر برای حمله به نیجر پاسخ مثبت نداده و پاسخ سخت و روشنی داده است».

سپس برخی منابع اعلام کردند که فرانسه برای درخواست مجوز برای عبور هواپیماهای نظامی خود به مغرب متوسل شد و رباط نیز با این درخواست موافقت کرده است. اما پاریس در واکنش به این اخبار، آن را تکذیب کرد.

در چنین فضایی، فرانسه همچنان اصرار دارد که توافق‌های همکاری نظامی با نیجر را اجرا کند و تاکید دارد که نمی‌خواهد نیروهایش را از این کشور خارج کند، زیرا این توافقات را با «مقامات مشروع و منتخب» این کشور آفریقایی امضا کرده است. «شورای ملی حفاظت از میهن» نیز اعلام کرده کلیه قراردادهای همکاری در زمینه امنیت و دفاع با فرانسه ملغی است. اما فرانسه که دارای منافع اقتصادی و امنیتی زیادی در این کشور است، حاضر به پذیرش این امر نیست. 

پایان پیام/ص
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.