بین الملل

تظاهرات هزاران نفر از مردم نیجر علیه حضور نظامیان فرانسوی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین ایران تودی، منابع رسانه‌ای روز شنبه از تظاهرات هزاران نفر از مردم  پایتخت نیجر نزدیک پایگاه محل استقرار نظامیان فرانسوی و در مخالفت با حضور آن‌ها در این کشور واقع در آفریقا خبر دادند.

به گزارش وبگاه «رادیو بین‌المللی فرانسه» هزاران نفر در نیجر روز شنبه با برپایی تظاهرات  تظاهراتی خواستار خروج نیروهای فرانسوی شدند. این تظاهرات در شهر «نیامی» پایتخت نیجر انجام شد و طی آن مردم از دولت فرانسه درخواست کنند نیروهای خود را بر اساس تقاضای حکومت نظامی که ماه ژوئیه قدرت را به‌دست گرفت، از این کشورخارج کند.

 

بر اساس این گزارش، معترضان تابلوهایی در مخالفت با حضور نظامیان فرانسوی و لزوم ترک نیجر در دست داشتند. در همین رابطه، ائتلاف گروه‌های مدنی در نیجر خواستار تحصن سه روزه در این کشور آفریقایی شده است.

دولت نظامی نیجر روز جمعه فرانسه را به مداخله آشکار در امور این کشور و حمایت  از رئیس جمهور مخلوع متهم کرد. این در حالی است که روز جمعه نیز  معترضان تظاهرات مشابهی را  نزدیک پایگاه محل استقرار نظامیان فرانسوی برگزار کردند.

«محمد بازوم» رئیس جمهور سابق  نیجر و متحد فرانسه در ماه  ژوئیه توسط اعضای گارد خود بازداشت شد. «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه روز جمعه از بازوم با احترام کرد و از تعهد، اقدام و شجاعت او قدردانی کرد.

 به دنبال سخنان ماکرون، سرهنگ «آمادو آبدرامانه» سخنگوی دولت تازه نیجر گفت: «نظرات ماکرون و تلاش‌های بی وقفه او به نفع تهاجم به نیجر با هدف تداوم عملیات استعماری نوعلیه مردم  است.»

حکومت نیجر دستور اخراج سفیر فرانسه و لغو مصونیت دیپلماتیک او را صادر کرده، اما فرانسه این درخواست را رد و اعلام کرده  دولت حق قانونی برای صدور چنین دستوری ندارد.

اقدامات امنیتی در اطراف سفارت فرانسه در نیامی، پایتخت نیجر تشدید شده و به کسی اجازه نزدیک شدن به این منطقه داده نمی‌شود.

اوایل مردادماه بود که شماری از نیروهای گارد ریاست جمهوری نیجر با کودتا «محمد بازوم» را از قدرت برکنار کردند. این اقدام با مخالفت شدید فرانسه آمریکا و فرانسه همراه شد. شورای نظامی نیجر خواستار عدم مداخله پاریس در امور این کشور است و محمد بازوم دست‌نشانده فرانسه در نیجر می‌داند.

پایان پیام/.
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.