تداوم اختلافات داخلی در تل آویو درباره توافق با حماس

به گزارش ایران تودی به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، رژیم صهیونیستی به سرسختی درباره توقف جنگ علیه غزه که بخشی از تلاش‌ها برای دستیابی به توافق با جنبش مقاومت اسلامی «حماس» از طریق طرف‌های میانجی است، ادامه می‌دهد و با وجود پیش بینی‌ها مبنی بر از سر گیری این تلاش‌ها طی روزهای آینده، اختلاف نظرهای متعددی در میان مقامات صهیونیستی دیده می‌شود.

براساس گزارش رادیو عبری «ریشت بیت»، مسئولان سیاسی برجسته تل آویو تاکید کرده اند که این رژیم حاضر به توقف جنگ علیه غزه در قبال امضای توافقی که منجر به آزادی اسرای صهیونیست شود، نخواهد شد.

به گزارش آنلاین؛ این منبع خاطر نشان کرد در حالی که برخی مسئولان امنیتی از جمله «هرتزی هالیوی» رئیس ستاد مشترک ارتش صهیونیستی، «دیوید بارنیا» رئیس سازمان اطلاعاتی «موساد»، «رونین بار» رئیس سازمان امنیت داخلی «شاباک»، «یوآف گالانت» وزیر جنگ و «بنی گانتس» و «گادی آیزنکوت» برای امضای چنین توافقی در صورت لزوم پذیرش آن برای آزادی اسرای صهیونیست اعلام آمادگی کرده اند، اما برخی دیگر معتقدند که این رژیم حاضر به توقف جنگ علیه غزه در قبال امضای توافقی که منجر به آزادی اسرای صهیونیست شود، نخواهد شد.

بر اساس آمارهای مراجع صهیونیستی، ۱۲۵ اسیر صهیونیست در باریکه غزه وجود دارد که ۸۶ نفر از آنها زنده هستند و ۳۹ نفر دیگر در لیست کشته شدگان قرار گرفته اند.

در همین راستا، «عاموس هارئیل» تحلیلگر نظامی روزنامه هاآرتص امروز یکشنبه اعلام کرد که دولت صهیونیستی طی ماه‌های گذشته، زمان‌های ارزشمندی را از دست داده است و این در حالی است که در موضوع مذاکرات دست برتر را در قبال حماس داشت، اما اکنون اوضاع فرق کرده است و حماس احساس می‌کند که دلیلی برای عجله در آغاز مذاکرات وجود ندارد. وی افزود: صرفنظر از تعداد اسرای زنده صهیونیست و کسانی که می‌توانند مشمول مرحله اول مبادله شوندف حماس بر موضع خود در زمینه لزوم توقف جنگ پافشاری می‌کند و در صورتی که احساس کند در موضع قدرت قرار دارد، امکان دارد که خواسته‌های دیگری هم به آن اضافه شوند.

از سوی دیگر، «رونین برگمان» خبرنگار ویژه امور امنیت ملی رژیم صهیونیستی در روزنامه یدیعوت آحارونوت امروز اعلام کرد که این رژیم همچنان به عدم اتخاذ اقدام خاص برای آزادی صهیونیست‌های اسیر در نوار غزه ادامه خواهد داد. وی افزود: اگر قبلاً کسی به ما می‌گفت که حماس پس از گذشت ۸ ماه همچنان دهها نظامی و شهرک نشین صهیونیست را در اسارت خود نگه خواهد داشت، می‌گفتیم که او دیوانه شده است، اما الان برای همگان آشکار شده است که دولت صهیونیستی از تلاش برای آزادی نظامیان زن و مرد اسیر دست کشیده است تا جنگ را ادامه دهد. این روزنامه نگار صهیونیست به نقل از منابع قطری اعلام کرد که «مسئولان حماس معتقدند که اسرائیل پس از اجرای این توافق انسانی، بار دیگر جنگ را از سر خواهد گرفت.»

روز یکشنبه همچنین فرانچسکا آلبانزه، گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره فلسطین امروز یکشنبه با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) ضمن اشاره به افزایش حملات اشغالگران قدس به شهر رفح در غزه خواستار اعمال تحریم تسلیحاتی علیه این رژیم و قطع روابط دیپلماتیک با تل‌آویو شد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره فلسطین تصریح کرد که از کسانی که در رفح گرفتار شده اند، گزارش‌های وحشتناکی دریافت کرده است.

310310