بین الملل

تاکید آمریکا بر حمایت قاطع از ژاپن / توکیو موشک‌های کروز را زودتر از برنامه می‌خرد

وزیر دفاع آمریکا با استقبال از وزیر دفاع ژاپن در پنتاگون، بر تعهد تزلزل‌ناپذیر کشورش در مورد دفاع از ژاپن تاکید کرد. در همین حال قرار شد توکیو در پاسخ به «چالش‌های امنیتی فزاینده» در آسیا، خرید موشک‌های کروز تاماهاوک از آمریکا را زودتر از زمان برنامه‌ریزی شده آغاز کند.

به گزارش ایران تودی، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا گفت که بر اساس ماده پنجم پیمان امنیتی ژاپن و ایالات متحده، ایالات متحده قاطعانه متعهد به دفاع از تمام ژاپن، از جمله جزایر سنکاکو و سایر سرزمین‌ها، با «عزم آهنین» است.

به گزارش آناتولی، این اظهارات بخشی از سخنرانی او در هنگام میزبانی از مینورو کیهارا، وزیر دفاع ژاپن بود.

لوید آستین در بیانیه‌ای که پنتاگون منتشر کرد، گفت: این زمان حرکت تاریخی در اتحاد ایالات متحده و ژاپن است. ما از تصمیمات جسورانه دولت شما برای سرمایه‌گذاری در قابلیت‌های پیشرفته از جمله حمله متقابل و افزایش بودجه نظامی به ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی ژاپن تا سال ۲۰۲۷ حمایت می‌کنیم.

او همچنین گفت که ژاپن و آمریکا با چالش‌های بزرگی از جمله «رفتار قهرآمیز چین، تحریکات خطرناک کره‌شمالی و جنگ انتخابی بی‌محتوای روسیه علیه اوکراین» روبرو هستند. رئیس پنتاگون گفت: وضعیت نیروی ما در حال تبدیل شدن به همه کاره‌تر، متحرک‌تر و انعطاف‌پذیرتر است و همچنین در حال سرمایه‌گذاری در روابط قوی‌تر با دوستان خود در سراسر این منطقه و کره‌جنوبی هستیم.»

آستین گفت که ژاپن، کره‌جنوبی و ایالات متحده به تلاش‌های دفاعی جمعی متعهد هستند که شامل تمرین‌های نظامی مشترک در چارچوب سه‌جانبه چند ساله، تبادل اطلاعات هشدار موشکی بلادرنگ و تقویت کانال‌های ارتباطی امن است.

او گفت که ایالات متحده همچنین از همکاری نزدیک‌تر ژاپن با متحدانی مانند استرالیا استقبال می‌کند و یادآور شد که در طول رزمایش‌های اخیر، جت‌های جنگنده اف-۳۵ای از استرالیا مدت کوتاهی پس از انجام تمرینات اف-۳۵ ژاپن در استرالیا، در ژاپن مشغول به کار شدند.

وزیر دفاع ژاپن هم گفت که مشتاقانه منتظر افزایش توان دفاعی کشورش است تا به عنوان یک عامل بازدارنده در برابر تهاجم در این منطقه عمل کند. او از تعهد قاطع ایالات متحده برای دفاع از ژاپن قدردانی کرده و گفت توکیو برای تقویت اتحاد، همکاری نزدیک را دنبال خواهد کرد.

جزایر سنکاکو که چین روی آنها ادعای مالکیت می‌کند، در دریای چین شرقی بین ژاپن، چین و تایوان واقع شده‌اند.

خرید موشک‌های آمریکایی

در همین حال وزیر دفاع ژاپن روز چهارشنبه در جریان سفر به واشنگتن دی‌سی گفت که توکیو در پاسخ به چالش‌های امنیتی فزاینده در آسیا، خرید موشک‌های کروز تاماهاوک از آمریکا را زودتر از زمان برنامه‌ریزی شده آغاز خواهد کرد.

به گزارش کیودو نیوز، ژاپن قصد دارد در آماده‌سازی برای دستیابی به قابلیت‌های ضدحمله که در صورت لزوم پایگاه‌های «دشمن» را هدف قرار دهد، ۴۰۰ موشک تاماهاوک خریداری کند که برد حمله آنها در حدود ۱۶۰۰ کیلومتر است.

در همین حال یک مقام ژاپنی گفت، گرچه این مقام‌های ارشد ژاپن و آمریکا مساله خرید موشک‌های تاماهاوک بلاک-۴ در سال مالی ۲۰۲۵ را تایید کردند، اما آنها از نامیدن آن به عنوان «توافق» خودداری کردند چون کنگره هنوز آن را تایید نکرده است.

ژاپن در ابتدا قصد داشت جدیدترین موشک‌های تاماهاوک بلاک-۵ را در سال‌های مالی ۲۰۲۶ و ۲۰۲۷ برای استقرار در ناوشکن‌های ایجیس نیروهای دفاع از خود خریداری کند.

حال براساس این طرح که مورد تجدیدنظر قرار گرفته، حداکثر ۲۰۰ موشک از نسخه قبلی تاماهاوک را بین سال‌های مالی ۲۰۲۵ و مالی ۲۰۲۷ خریداری خواهد کرد، در حالی که بقیه خرید شامل موشک‌های جدیدتر خواهد بود که طبق برنامه اصلی تحویل داده می‌شوند.

کیهارا تاکید کرد که این تغییر برنامه به طور قابل توجهی توان دفاعی ژاپن را زودتر تقویت می‌کند. دولت ژاپن ۲۱۱.۳ میلیارد ین (۱.۴ میلیارد دلار) در بودجه مالی ۲۰۲۳ برای خرید موشک اختصاص داده است.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.