اقتصادی

تامین ۱۵.۵ میلیارد دلار ارز واردات در سه ماه

به گفته سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلا، از ابتدای سال جاری تا پایان خرداد ماه ۱۵.۵ میلیارد دلار ارز مورد نیاز واردات تامین شده است.

به گزارش ایران تودی؛  اصغر بالسینی – سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران – در یک برنامه تلویزیونی از تامین  ۱۵.۵ میلیارد دلاری ارز مورد نیاز واردات طی سه ماهه نخست سال جاری خبر داد. بنابراین برای کالاهای اساسی سه میلیارد و ۵۹۵ میلیون دلار، برای کالاهای تجاری و بازرگانی مبلغ هشت میلیارد و ۸۱۵ میلیون دلار و برای خدمات ۳۲۷ میلیون دلار و برای واردات در مقابل صادرات دو میلیارد و ۸۱۷ میلیون دلار تامین ارز صورت گرفت.

تامین ۱۵.۵ میلیارد دلار ارز واردات در سه ماه

وی بیان کرد: برای واردات کالای اساسی کشاورزی شامل گندم، دانه‌های روغنی و نهاده‌های دامی دو میلیارد و ۹۸۰ میلیون دلار، برای دارو، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی ۶۱۵ میلیون دلار و در مجموع سه میلیارد و ۵۹۵ میلیون دلار برای کالای اساسی و دارو ارز با نرخ ۲۸۵۰۰ تومان با هدف حمایت از مصرف کنندگان و دسترسی اقشار جامعه به کالاهای ضروری با قیمت ارزان تر پرداخت شد.

سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلا گفت: برای واردات کالای اساسی کشاورزی شامل گندم، دانه‌های روغنی و نهاده‌های دامی دو میلیارد و ۹۸۰ میلیون دلار، برای دارو، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی ۶۱۵ میلیون دلار و در مجموع سه میلیارد و ۵۹۵ میلیون دلار برای کالای اساسی و دارو ارز با نرخ ۲۸۵۰۰ تومان با هدف حمایت از مصرف کنندگان و دسترسی اقشار جامعه به کالاهای ضروری با قیمت ارزانتر پرداخت شد.

تامین ۱۵.۵ میلیارد دلار ارز واردات در سه ماه

بالسینی افزود: تامین ارز نیمایی برای «صنایع حمل و نقل و خودرو»  معادل یک میلیارد و ۱۶۱ میلیون دلار، «صنایع تجهیزات برق و الکترونیک» معادل یک میلیارد و ۴۳۱ میلیون دلار، «صنایع معدنی» معادل ۶۰۸ میلیون دلار، «ماشین آلات و تجهیزات تولید» معادل ۷۷۰ میلیون دلار و «منسوجات و پوشاک» معادل ۴۰۵ میلیون دلار صورت گرفته است. این گروه های صنایع همچنین به ترتیب ۶۶۸، ۱۳۹، ۵۴۰، ۵۱۲ و ۲۳ میلیون دلار ارز توافقی یا واردات در مقابل صادرات تا پایان روز ۳۰ خردادماه سال جاری دریافت کرده‌اند. علاوه بر این گروه ها، چهار میلیارد و ۴۴۰ میلیون دلار ارز نیمایی و ۹۴۲ میلیون دلار ارز واردات در مقابل صادرات به سایر صنایع اختصاص داده شده است.

تامین ۱۵.۵ میلیارد دلار ارز واردات در سه ماه

وی ادامه داد: میانگین موزون نرخ ارز یک ماهه منتهی به ۲ تیر، ۳۸ هزار و ۴۸۶ تومان برای دلار، ۴۱ هزار و ۱۵۶ تومان برای یورو، ۱۰ هزار و ۴۷۹ تومان برای درهم و ۵۳۰۰ تومان برای یوآن، ۴۲۸ تومان برای روبل و ۱ هزار و ۱۷۱ تومان برای لیر محاسبه شده است.

گفتنی است؛ امروزدوم تیرماه ۱۴۰۳ در تالار اسکناس ارز مرکز مبادله ایران، دلار با نرخ ۴۶ هزار و ۱ تومان، یورو با نرخ ۴۹ هزار و ۱۹۳ تومان و درهم با نرخ ۱۲ هزار و ۵۲۶ تومان مورد مبادله قرار گرفت. به همین ترتیب تالار حواله ارز، شاهد مبادله دلار با نرخ ۴۲ هزار و ۹۵۲ تومان، یورور با نرخ ۴۵ هزار و ۹۳۲ تومان و درهم با نرخ ۱۱ هزار و ۶۹۵ تومان بود.

تامین ۱۵.۵ میلیارد دلار ارز واردات در سه ماه

انتهای پیام