بین الملل

تأمین امنیت رشته‌کوه «البلق» و پیشروی نیروهای یمنی به سمت مأرب

با ادامه پیشروی رزمندگان ارتش و کمیته های مردمی یمن به سمت شهر مأرب، از بخش وسیعی از شرق رشته کوه البلق (جنوب مارب) محافظت می کردند.

به گزارش ایران تودی، منابع محلی در یمن اعلام کردند که ارتش و کمیته های مردمی امنیت امروز (شنبه) رشته کوه البلق شرقی (بخش شرقی رشته کوه البلق در جنوب مارب) را تامین کردند. همزمان به سمت محورهای جنوبی و شرقی شهر مأرب حرکت کرد.

المیادین به نقل از منابع محلی گزارش داد که با وجود حفاظت گسترده هوایی توسط ائتلاف سعودی، نیروهای دولت مستعفی یمن به رهبری عبدربه منصور هادی و عناصر مرتبط با اخوان ادامه دادند.

به گفته منابع محلی، ده ها نفر در جریان درگیری در مارب در صفوف نیروهای منصور هادی و الاصلاح کشته یا زخمی شدند.

منابع بیابانی با بیان اینکه آزادسازی کامل شهر مأرب برای ارتش و کمیته های مردمی یمن امکان پذیر است، افزودند: فرماندهی نظامی یمن به کسانی که تسلیم نشده اند آخرین فرصت را برای حل و فصل وضعیت خود می دهد.

سرلشکر محمد العاطفی، وزیر دفاع دولت نجات ملی یمن در صنعا گفت: «بازپس گیری مأرب موضوع زمان است و خبر بازگشت آن به زودی پذیرفته خواهد شد». با اشاره به اینکه بیشتر قلمرو استان مأرب توسط ارتش و کمیته های مردمی محافظت می شود، «وطن را خواهید شنید».

کانون اصلی درگیری‌های زمینی بین نیروهای یمنی و نیروهای ائتلاف سعودی در مأرب است که به دلیل منابع غنی انرژی و نقش آن در تامین انرژی مناطق مختلف یمن از اهمیت راهبردی برخوردار است. مأرب در واقع یکی از استان های نفت خیز و گاز خیز یمن است و قلب انرژی یمن است که دارای بزرگترین ذخایر نفتی این کشور است. اهمیت مأرب به حدی است که تسلط کامل آن به معنای آزادسازی هر فرد مهمی از خاک یمن و خنثی شدن همه نقشه ها و قطع دست آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی است.

انتهای پیام/