بین الملل

ایلان ماسک: من شهروند آمریکا هستم نه اوکراین

ایلان ماسک در پاسخ به انتقادات اوکراین از خود به خاطر عدم پشتیبانی از برنامه کی‌یف برای حمله پهپادی به نیروی دریایی روسیه در شبه جزیره کریمه، استدلال کرد که او شهروند آمریکا به حساب می‌آید و ملزم به جنگیدن برای اوکراین نیست.

به گزارش ایران تودی، به نقل از پایگاه راشاتودی، ایلان ماسک، کارآفرین میلیاردر آمریکایی و صاحب چند شرکت مطرح از جمله اسپیس ایکس و تسلا با انتشار پستی در شبکه اجتمالی “ایکس” (توئیتر سابق) نوشت: “من شهروند آمریکا هستم و تنها پاسپورت این کشور را دارم. صرف نظر از هر اتفاقی که بیفتد من برای آمریکا می‌جنگم و در آمریکا می‌میرم.”

اخیرا رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند، ایلان ماسک سال گذشته میلادی جلوی استفاده پهپادهای نیروی دریایی اوکراین از شبکه ماهواره‌ای استارلینک برای هدایت حمله‌ای علیه ناوگان دریای سیاه روسیه در سواحل شبه جزیره کریمه را گرفت. پس از افشای این امتناع ایلان ماسک از پشتیبانی از حمله اوکراینی‌ها، چند رسانه آمریکایی او را به خیانت متهم کردند و حتی میخائیل پودولیاک، دستیار ریاست جمهوری اوکراین هم او را به “ارتکاب شرارت و تشویق شرارت” متهم کرد.

ایلان ماسک در پستش در شبکه اجتماعی ایکس به این مساله اشاره که کنگره آمریکا علیه روسیه اعلام جنگ نکرده “پس اگر قرار باشد کسی خیانتکار باشد همانهایی که خودشان به من خیانتکار می‌گویند خیانتکار هستند. لطفا این حرف را خیلی صریح به آنها بگویید.”

ایلان ماسک بعد از شروع عملیات نظامی ارتش روسیه علیه کی‌یف در فوریه ۲۰۲۲ اعلام کرد که اجازه استفاده رایگان اوکراین از خدمات بیش از ۲۰۰۰۰ ترمینال شبکه ماهواره ای استارلینک را می‌دهد. او همچنین گفت که هدفش از این تصمیم این است که دسترسی اوکراینی‌ها به اینترنت و امکانات مخابراتی در طول جنگ قطع نشود.

با این وجود ایلان ماسک از بابت احتمال استفاده از امکانات شبکه‌اش برای اهداف تهاجمی و احتمالا گسترده‌تر کردن جنگ، ابراز نگرانی کرده است. او به همین دلیل درخواست اوکراین برای گسترده‌تر کردن پوشش خدمات استارلینک تا سواستوپل در کریمه را رد کرده و در این زمینه اظهار کرد: “اگر من با این درخواست آنها موافقت کرده بودم اسپیس ایکس مستقیما در یک اقدام جنگی بزرگ و تشدید درگیری همدست می‌شد.”

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.