عمومی

اما و اگرها درباره بیانیه داعش از کجا می‌آید؟

رسانه ها قادر به تعیین مسئولیت عملیات تروریستی به طور مستقل نیستند. در این مرحله، ما بیشتر به آنچه منابع رسمی منتشر می کنند، تکیه می کنیم. با این حال، همیشه ادعاهایی وجود دارد که با کمی تحقیق به نتیجه ای در مورد حقیقت آنها خواهید رسید.

ایسناپلاس – فاطمه کریمخان: از زمانی که داعش – دولت اسلامی عراق و شام – برای اولین بار مسئولیت حمله تروریستی شامگاه پنجشنبه در حرم شاهچراغ شیراز را برعهده گرفت، بسیاری از مردم به بهانه های مختلف مشغول انکار دخالت داعش بودند. جراحی انجام شد

در اولین ساعات انتشار خبر حمله به شاهچراغ توسط داعش، یکی از مهمترین ادعاها در رد آن بر این استدلال بود که «داعش به جایی با سلاح حمله نمی کند»، مدعیان مدعی شدند که تمام حملات داعش. “جلیقه های انتحاری” موجود بود و بر این اساس حمله داعش به شاهچراغ صورت نگرفت، این ادعا صحت ندارد، نمونه های بسیاری از تخلفات وجود دارد که ثابت می کند داعش در حملات تروریستی خود از الگوی ثابتی استفاده نمی کند. حمله با خودرو به مردم، حمله با چاقو و حمله مسلحانه از دیگر روش های این گروه تروریستی است، به عنوان مثال در سال 1395 مجلس تهران و در حمله به مرقد امام خمینی (ره) و همچنین در حملات متعدد امارت خراسان. شاخه دولت اسلامی در شرق ایران، در دشت های برچی افغانستان، با جلیقه ها و سلاح های کامیکازه، بنابراین این ادعا که “داعش معمولا این کار را نمی کند” را نمی توان به عنوان انتساب به داعش رد کرد.

اما شایعات درباره بیانیه داعش از کجا می آید؟

پس از انتشار بیانیه داعش در شبکه خبری اعماق متعلق به این گروه، برخی افراد ابتدا تصاویری منتشر کردند که نشان می داد بیانیه داعش در 30 ربیع الاول بیان شده و مدعی شدند ماه ربیع الاول 29 روز است. در کشورهای عربی اساس بیانیه نادرست است. این ادعا نیز درست نیست; زیرا تقویم قمری با تقویم شمسی و میلادی یکی نیست و تعداد روزهای یک ماه بسته به تقویمی که استفاده می شود متفاوت است. علاوه بر این، بیانیه رسمی داعش با تاریخ صحیح منتشر شد که تلگرام های قبلی در این مورد را تحت الشعاع قرار می دهد و نشان می دهد که این گروه آماده پذیرفتن مسئولیت حمله شاهچراغ است.

پس از انتشار بیانیه، خیلی ها پرسیدند این بیانیه کجا منتشر شده است؟ او درخواست کرد. و اغلب اشاره آنها این شبهه بود که “تصویر منتشر شده جعلی است زیرا ما نمی توانیم بیانیه را پیدا کنیم”! این ادعا نیز نادرست است. سایت خبری اعماق، سی ان ان، رویترز و ایران تودی سایتی نیست که به راحتی در اینترنت پیدا شود. ارائه دهندگان خدمات پشتیبانی سایت حتی به طور مرتب آدرس گروه های تروریستی مشکوک را از سرورهای خود حذف می کنند، بنابراین طبیعی است که کاربران عادی نتوانند متن اظهارات اعماق را در عمق اینترنت پیدا کنند. داعش برای برقراری ارتباط از شبکه پیچیده ای از کانال ها استفاده می کند که کاربران عادی نمی توانند به آنها دسترسی داشته باشند. اگر در جایی وارد کانالی شده اید که فکر می کنید کانال ارتباطی داعش است یا شخصی به شما گفته است که وارد چنین کانالی شده است، مطمئن باشید که یا در اشتباه هستید یا در دام افتاده اید.

اما شایعات درباره بیانیه داعش از کجا می آید؟

چگونه می توان با قاطعیت گفت که بیانیه ای که در اینترنت یافت نمی شود توسط داعش صادر شده است؟ داعش از روابط با افراد واقعی در فضای واقعی برای برقراری ارتباط استفاده می کند. علاوه بر این، سایت های معتبری وجود دارند که آینه محتوای شبکه خبری اعماق هستند. اگر مقاله توسط افرادی با دسترسی واقعی آشکار و همچنین سایت های آینه ای منتشر شده باشد، می توان گفت که مقاله واقعاً روشنگر است.

ادعای ادعایی دیگر مربوط به زبان بیانیه داعش است. در عنوان بیانیه اعماق از عبارت «دولت اسلامی» استفاده شده است که این شبهه را در میان برخی افراد ایجاد کرده است که «حمله به شاهچراغ توسط خود ایران انجام شده است»! این ترجمه دقیق نیست. داعش برای نامگذاری خود از واژه “دولت اسلامی” استفاده می کند. عنوان بیانیه داعش “بهجم لعل دولت اسلامی” است که به معنای “حمله برای / توسط دولت اسلامی” است.

از دیگر ادعاهای مطرح شده در خصوص متن بیانیه، تکرار اظهارات مقامات امنیتی ایران در نورنیوز است که حمله را داعش انجام داده اند. این ادعا نیز نادرست است. متن این بیانیه به زبان فارسی «منابع امنیت محلی اعماق گالات» به معنای «منابع امنیتی به خبرگزاری اعماق» گفته شده است. عبارت موجود در متن «نکره» یا «ناشناخته» است و باید به گونه‌ای نوشته شود که گویی اشاره به گزارش‌های نورنیوز و ادعای مقامات ایرانی مبنی بر انتساب این حمله به داعش است. «قلات المشرع المیرانیه آمنیّین محله اعماق» و «نکره» باید به جای «علم» قرار گیرد. شاید هم استفاده نشده باشد. ضمناً اگر بیانیه منتشر شده در «اعماق» نقل قولی از شخص یا جای دیگری بود، عنوان آن نقل قول و عنوان این مقاله به عنوان خبر نوشته می شد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در بازجویی از سعید امامی، عامل قتل های زنجیره ای در ساعات اخیر، می گویند: «همانطور که سعید امامی گفته بود در سال 1352 عملیات تروریستی در حرمسرای امام رضا (ع) انجام شد. (ع.ش) کار وزارت اطلاعات بود، بنابراین عملیات شاهچراغ هم کار وزارت اطلاعات بود». جمهوری اسلامی است. آنچه در بازجویی های سعید امامی درباره عملیات بمب گذاری در بقعه مطرح شد دقیق نیست و قابل اثبات نیست. شواهد بیشتری وجود دارد که ثابت کند عملیات انفجار در حرم رضوی توسط القاعده انجام شده است.

در انفجار دیگری در شیراز در سال 1386، مقامات رسمی برای ساعت ها و روزها اتفاقات حسینیه شهدای شیراز را تکذیب کردند. می توان گفت تا زمان دستگیری جمشید شرمهد، رئیس گروه تندر که مسئولیت این عملیات را چند ساعت پس از انفجار در شهدا برعهده گرفت، هیچکس درباره آنچه در شیراز در سال 1386 به عنوان یک اقدام تروریستی رخ داد، صحبت نکرد. عملیات انتشار اطلاعات رسمی ضد جاسوسی در مورد یک حادثه تروریستی از طریق منابع رسمی، عملیات «پرچم دروغین» نامیده می شود. در مورد حادثه اخیر شیراز، برخی گفته اند از کجا می دانید که ادعای دست داشتن داعش در این حمله، عملیات پرچم دروغ دیگری نیست؟ این را نمی توان تایید کرد. اگرچه سابقه طولانی در انتشار اطلاعات ضد جاسوسی در مورد اقدامات تروریستی وجود دارد، اما عملیات پرچم دروغین نیاز به هماهنگی بیشتری دارد و در محیطی که تحت سلطه رسانه های اجتماعی است، نمی توان این کار را همانطور که در سال 1987 ممکن بود انجام داد.

اما از کجا می‌دانید که داعش برای افزایش قدرت خود بلوف نمی‌زد و حمله‌ای را که مستقیماً به آن مرتبط نبود انجام نداد؟ کسانی که این ادعا را می کنند حداقل صحت گفته داعش را می پذیرند، اما می گویند دلیلی وجود ندارد که داعش عملیاتی را به نام خود لغو کند که واقعاً ربطی به آنها ندارد. البته این را نمی توان انکار کرد اما این سوال هم وجود دارد که اگر داعش به چنین چیزی علاقه دارد چرا حملات دیگری را به نام خود انجام نداده و فقط در این باره بیانیه صادر کرده است؟

گروهی دیگر می گویند نمی توان تصور کرد که عملیات شیراز توسط «جیش العدل» در واکنش به حادثه زاهدان انجام شده است؟ ما در مقام تایید یا رد این گزاره نیستیم، اما می دانیم که تاریخ جیش العدل نشان می دهد که او مسئولیت اعمال خود را بر عهده می گیرد. در این مورد، اینکه جیش العدل هنوز بیش از بیست و چهار ساعت پس از حمله بیانیه ای نداده است، نشان می دهد که نمی توان آنها را مسئول این حمله دانست.

تا زمانی که دلیلی برای رد این ادعا وجود نداشته باشد که داعش مسئولیت این عملیات را بر عهده گرفته است، این بیانیه را می توان دلیلی برای انتساب این عملیات به داعش دانست. اما این گفته به این معنا نیست که یک نفر در اتاق فرمان فرد دیگری را تجهیز کرد و دستور داد که بروند و مردم را در شاهچارگ تیراندازی کنند. سناریوی احتمالی دیگر این است که گرگ تنها تصمیم گرفت عملیات خود را به داعش اختصاص دهد. در این مورد، نهادهای امنیتی مسئول گمانه زنی و تحقیق هستند.

اما شایعات درباره بیانیه داعش از کجا می آید؟

از جمله کسانی که انتساب عملیات شاهچراغ به داعش را زیر سوال می برند، کسانی هستند که به انتشار پوستر عزاداری ساعتی قبل از شروع عملیات تروریستی شاهچراغ توجه می کنند. برخی می گویند اگر رسانه های جمهوری اسلامی دروغ نمی گویند چرا اول گفتند مهاجمان سه نفر بودند، بعد دو نفر بودند و در نهایت فقط یک نفر در این حمله شرکت داشت. این ادعا که پوستر قبل از شروع عملیات منتشر شده قابل توجه نیست زیرا تصاویر منتشر شده در زمان انتشار پوستر به راحتی قابل جعل یا دستکاری هستند. به همین ترتیب، چرایی تفاوت تعداد مهاجمان در گزارش های اولیه با گزارش نهایی را می توان به اشتباهات متعدد تحریریه پر از افراد غیرحرفه ای و کم تجربه نیز اشاره کرد. اشتباهات اخبار چیز جدیدی و عجیب نیست و قدمتی به اندازه استفاده از نیروهای غیر متخصص در مواقع بحران دارد. بر اساس این ادعاها نمی توان در انتساب حمله شیراز به داعش تردید کرد.

می توانی دست هایت را روی گوش ها و چشم هایت بگذاری و بگویی تصمیم گرفتم نشنوم، نبینم و دریافت نکنم. اما با قضاوت بر اساس شواهد، در حال حاضر دلیلی برای رد مسئولیت داعش در حمله شاهچراق وجود ندارد.

انتهای پیام/