عمومی

افتتاح و کلنگ زنی بیش از ۹۴ هزار میلیارد تومان طرح در سفر دوم رئیس جمهور به گلستان

گفتگوی ویژه خبری ؛

استاندار گلستان از افتتاح و کلنگ زنی نزدیک به ۹۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان طرح عمرانی و اقتصادی در سفر دوم رئیس جمهور به استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز گلستان دکتر علی محمد زنگانه امشب با حضور در گفتگوی ویژه خبری بیست سیمای گلستان با اشاره به سفر دوم رئیس جمهور به گلستان تا پایان شهریور یا حداکثر تا پایان مهرماه اعلام کرد: در سفر دوم آقای رئیسی به استان نزدیک به ۹۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان طرح عمرانی و اقتصادی تحول آفرین در حوزه‌های مختلف افتتاح یا کلنگ زنی می‌شود.

دکتر علی محمد زنگانه افزود: از این تعداد ۱۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان مربوط به طرح‌های افتتاحی و نزدیک به ۷۹ هزار میلیارد تومان برای طرح‌هایی است که عملیات اجرایی آن‌ها آغاز خواهد شد.

او گفت: طرح علاج بخشی خلیج گرگان با پیشرفت فیزیک ۹۰ درصدی لایروبی کانال اصلی، افتتاح اسکله گردشگری جزیره آشوراده با ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه، طرح فیبر رسانی به کسب و کار‌ها، مدارس و منازل که گلستان را به چشم انداز سرزمین هوشمند نزدیک‌تر می‌کند، زهکشی ۱۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی، تجهیز ذ ۲ هزار و ۱۷۰ هکتار به سامانه‌های نوین آبیاری، ۴۸۰ هکتار بیابان زدایی، ۳۰۰ هکتار مدیریت روان آب‌ها، ۱۶۰ هکتار مرمت و بهسازی روان آب‌ها با سطح ۱۶۰ هکتار، بهره برداری از ۴۲ کیلیومتر راه جدید بهسازی ۱۷۰ کیلومتر راه فرعی و روستایی، اجرای ده دوربرگردان ایمن، احداث ۳ دهنه پل ۸ متری و تامین ۲۰ کیلومتر روشنایی از مهمترین طرح‌های افتتاحی در سفر دوم رئیس جمهور به گلستان خواهد بود.

او هزینه بهره برداری از طرح‌های کشاورزی را ۳۹۶ میلیارد تومان و طرح‌های حوزه راه را ۹۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد.

استاندار همچنین به طرح مهم تکمیل سد نرماب برای بهره مندی ۵۳۵ هزار نفر از ساکنان شرق گلستان از آب اشاره کرد و ادامه داد: در سفر نخست آقای رئیسی به استان یک هزار میلیارد تومان برای تکمیل این سد اختصاص یافت که تاکنون بیش از ۹۷۰ میلیارد تومان آن اختصاص یافت.

زنگانه افزود: ساخت بدنه سد به پایان رسیده است و این روز‌ها کمیته‌ای از وزارت نیرو در استان مستقر شده تا در خصوص زمان آبگیری تصمیم گیری کند.

او حفر نزدیک به ۵۰ حلقه چاه، ۱۳ کیلومتر خط انتقال و بیش از ۲۵ هزار متر مکعب مخزن و طرح فاضلاب گنبدکاووس را هم از دیگر طرح‌های قابل بهره برداری در حوزه آب اعلام کرد و افزود: استان ما از نظر ظرفیت مخزن نصف ظرفیت کشور را داراست و طرح‌ها با ارزش نزدیک به ۶۸۰ میلیارد تومان به مرحله بهره برداری رسیده اند.

استاندار گفت: طرح فاضلاب گنبد کاووس با اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار بعد از ۱۸ سال برای ۳۰ هزار انشعاب جدید در سفر رئیس جمهور به بهره برداری می‌رسد.

 استاندار گلستان از پرداخت مابه التفاوت قیمت خرید تضمینی گندمکاران تا پایان شهریور خبر داد.

با تلاش هیئت دولت و پیگیری ویژه رئیس جمهور تا آخر شهریور مطالبات باقی مانده گندمکاران که شامل مابه التفاوت قیمت خرید تضمینی امسال با پارسال است  پرداخت می‌شود.

او افزود: قیمت خرید تضمینی پارسال ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان و امسال ۱۵ هزار تومان تعیین شده است که مابه التفاوت این دو نرخ باید پرداخت شود.